2015 02 19

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min

Namų darbai Vilniaus knygų mugės programos paraštėse

Kiekvienais metais Vilniaus knygų mugės organizatoriai užpila renginių gausa, surašytą į smulkiu šriftu surašytą programą, iš kurios aišku, kad visur nespėsi. O kad kur nors vis dėlto užsuktum ne kaip pragaran susiruošęs ir gundomas viltį mesti į šalį Dantės personažas, mugės rengėjai siūlo pasiruošti namų darbus iš anksto. Išsityrinėti programą, sugalvoti, kur eisi, kada tai vyksta ir t.t.

Pastaruoju metu (ką ten pastaruoju – visą laiką) menamus ir tikrus namų darbus tenka nudirbti paskutinėmis akimirkomis, tad ir pasiruošimas knygų mugei – ne išimtis. Vis dėlto peržiūrėjęs programą, pasižymėjau, kur eičiau, jei laikas ir galimybės leistų būti visą šios keturių dienų trukmės renginių maratoną „Litekspo“ rūmuose. O ką pasižymėjau, pasiūlysiu ir jums, gal pravers.

Ketvirtadienis, vasario 19 diena

10–12 val. Pirmas dvi valandas skirčiau tiesiog viso knygų mugės ploto apžiūrai ir apėjimui. Tikėtina, kad žmonių bus šiek tiek mažiau negu, tarkim, penktadienį ir šeštadienį, todėl galima apsižiūrėti, kas ką išdėliojo ant prekystalių stenduose, užsukti į knygų iliustracijų parodas, pažioplinėti, pasilabinti su pažįstamais, be šio ritualo šventė nustotų dalies žavesio.

12 val. pasistengčiau užsukti į forumą-LRT studiją, kur vyks renginys „In memoriam: Alfonsas Nyka-Niliūnas“. Šio poeto išėjimas tarsi užbaigė „žemininkų“ epochą ir užvertė dar vieną išeivijos ir tuo pačiu Lietuvos kultūros istorijos puslapį.

13 val. istorinę temą kiek kitu, bet vis dar kultūriniu aspektu tarsi pratęstų „Šešių naujų knygų, skirtų kultūros paveldui, pristatymas „Lobyno vartus pravėrus“ (konf. salė 5.3). Tarp renginio dalyvių – ir menotyrininkė R. Janonienė, ir kultūros istorikas E. Aleksandravičius, kiti garbūs asmenys iš Vytauto Didžiojo universiteto, sužadinantys intelektualinės puotos nuojautą.

14 val. prisimindamas Vilniaus knygų mugės šūkį – „Istorija įdomesnė, kai ji – detektyvas“, užsukčiau į paskaitą-diskusiją, pavadintą „Plagiato detektyvas“ (konf. salė 5.2). Tiesą pasakius, „užkabino“ pavadinimas, daugiau nieko nežinau – nei kur, nei kas plagijavo, ir ką dėl to nužudė. Bet juk nuotykis turi turėti ir nežinomybės elementų…

15 val. apsilankyčiau ukrainiečių autorės Ksenijos Zastavskajos romano „Meilės talismanas“ pristatyme (konf. salė 5.3). Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas ukrainiečių literatūrai ir vertimams iš šios kalbos. Tad renginyje galima sužinoti šį tą naujo šioje srityje.

16 val., besidomėdamas mūsų miestų istorija, mielai užsukčiau į keleto Vilniui, Kaunui ir jo žmonėms skirtų istorinių leidinių pristatymą (konf. salė 5.2). Ne tik Almos Lapinskienės studiją apie Rapolą Mackonį norėtųs pavartyti, bet ir Viktorijos Šeinos monografiją apie lietuvių literatūrą Laikinojoje sostinėje. O ir iš straipsnių rinkinio apie Vilnių ir Kauną tarpukario kultūroje rastų ką išsirinkti žvilgsnis. Kaip ir besuspės per valandą viską pristatyti…

17 val. atsivers galimybė būti skaipo seanso su Jonu Meku liudininku (konf. salė 5.1). Kad ir kokia tema būtų, tokio susitikimo neverta praleisti.

18 val. iliustruoja kasmet dėl renginių gausos ištinkančią „nors persiplėšk“ situaciją: tektų rinktis tarp trijų pristatymų – Justino Žilinsko knygos „Mano Vilnius mano“ (konf. salė 5.3), Arūno Peškaičio OFM knygos „Posūkis. Kunigo pasakojimai“ (konf. salė 5.2) ir Tomo Vaisetos knygos „Nuobodulio visuomenė: kasdienybė ir ideologija vėlyvuoju sovietmečiu (1964–1984)“ (forumas-LRT studija). Aš iki šios akimirkos dar nenusprendžiau, kur eičiau. Matyt, teks banaliai pasiduoti likimui, – kur minios banga nuneš… O ką jūs pasirinktumėt?

Čia ketvirtadienio programos aptarimas nutrūksta.

Penktadienis, vasario 20 diena

Evgenios Levin nuotrauka

10 val. „Ilgąjį penktadienį“ pradėčiau apsilankymu diskusijoje „Žmogaus pašaukimas kaip trileris“ (konf. salė 5.1). Jau vien Andriaus Navicko ir kunigo Kęstučio Dvarecko tandemas žada įdomių pasažų ir klausimų, kurie bus išgirsti netgi ūžiant mugės informacinėms girnoms…

11 val. norėtųsi skirti laiko ir vaikų knygoms. Štai konferencijų salėje 3.2 numatytas pokalbis su leidyklos „Meander“ steigėja Iva Pechačkova apie meninių knygų vaikams leidybą. Turėtų būti įdomu.

12–14 val. turbūt pabandyčiau pasigalynėti su lankytojų mariomis ir pasistengti per valandą apiplaukti stendų pakrantes ir netgi surizikuoti suspėti į kitą renginį.

14 val. užeičiau į Svajūno Sabaliausko knygos su skamboku būdvardžiu antraštėje pristatymą (konf. salė 5.2). Leidinys vadinasi „Atviri pokalbiai su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais“. Tiesiog smalsu, koks tas atvirumo lygis – ką tie meno žmonės pasako, ko nėra pasakę iki šiol.

15 val. lauktų šiemet Metų knygos rinkimų akcijos Prozos kategorijoje nugalėjęs Rasos Aškinytės romanas „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ (konf. salė 5.5). Šio pristatymo metu tikėčiausi daugiau sužinoti apie kūrinio parašymo aplinkybes, nes, deja, nespėjau aprėpti visų nominuotų knygų ir jų autorių recepcijos.

16 val. mielai eičiau į Mikalojaus Vilučio knygos „Sriuba“ pristatymą (konf. salė 5.2). Visad laukiu šio kūrėjo tekstų kultūrinėje periodikoje. Tad tekstai knygoje – dar viena dėlionė, kur labai svarbios autoriaus intencijos. O kur jis jomis pasidalins, jeigu ne per pristatymą…

17 val. jokiu būdu nepraleisčiau rašytojos Agnės Žagrakalytės knygos „Klara“ sutiktuvių (konf. salė 5.3). Teko skaityti – ne šiaip knyga. Parašyta vienu ypu. Nupiešta raštu. Ką turiu minty, sužinotumėte nuėję.

18 val. savo eiles skaito įdomus autorių kolektyvas, pasivadinęs stankusveiknysnorvilaskaziliūnaitėkazlauskaitėbakas. Su džiaugsmu (ar iš paskutiniųjų jėgų) ateisiu klausytis to choro į konferencijų salę 5.2, juolab kad pirmas iš solistų (jei dešifruotume, kas gi į tą amalgamą sulydyta) už knyga „Iš veidrodžio, už“ apdovanotas kaip geriausia poezijos knyga Metų knygos rinkimuose.

19 val. verta ateiti į Lauryno Katkaus sudarytos geriausių šiuolaikinių apsakymų rinktinės „Troleibuso istorijos“ pristatymą (konf. salė 5.2). Kokie tie geriausi apsakymai, kodėl toks pavadinimas ir panašūs klausimai turbūt bus atsakyti renginio metu.

20 val. tubrūt prasminga dienos palankynas užbaigti Rolando Rastausko knygos „Vienišos vėliavos“ pristatymu (literatų svetainė), kur, be jokios abejonės, bus ne tik gera poezija, tačiau ir puikių džiazo improvizacijų, kurias išskleis Dmitrijus Golovanovas ir Arkadijus Gotesmanas.

Ir penktadienis po truputį persiris į šeštadienį.

Šeštadienis, vasario 21 diena

10 val. trečiosios knygų mugės dienos pasivaikščiojimus galima pradėti nuo pasisėdėjimo forume-LRT studijoje – iš ten bus transliuojama LRT Radijo laida „Kultūros savaitė“. Tikėtina, kad viskas bus susiję su mugės realijomis.

11 val. galima užbėgti į Audronės Urbonaitės knygos „Mano Didžioji Nuodėmė, žurnalistika“ pristatymą (konf. salė 5.1), kur autorė su kitais žurnalistais ar toje srityje dirbančiais narstys, svarstys, prisimins šios profesijos ar gyvenimo būdo privalumus bei trūkumus, ko gero, ir savųjų gyvenimų kontekste.

12 val. Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas skelbs kūrybiškiausią 2014 metų knygą ir aptars visą išrinktųjų dvyliktuką (forumas-LRT studija). Kadangi turiu savo favoritų, mielai nueičiau pasižiūrėti.

13 val. vertėtų užsukti į konferencijų salę 5.1 ir pasižiūrėti, kaip šiemet atrodo rašytojas Sigitas Parulskis. Ne taip dažnai jį išvysi kokiame renginyje, bet į knygų mugę vis dėlto atvyksta.

14 val. pasidaryčiau pertrauką, vėl išbandyčiau jėgos pratimus (liaudies žaidimai: „alkūnė alkūnei – ranka“, „petys į petį – kieno pirmas išnirs“ ir pan.) ar kyštelėčiau nosį į Knygos kino salę. Įsigyčiau knygą. Arklą ir lyrą turbūt irgi įmanoma, bet tam verta luktelėti kitokios paskirties mugių.

15 val. sugrįžčiau į renginių maratoną, pabandyčiau paklausyti, ką forume-LRT studijoje Aurelijus Katkevičius, Ernestas Parulskis, Aidas Puklevičius ir moderatorė Rasa Drazdauskienė diskutuoja tema „Kokie ir kam mums reikalingi detektyvai?“

16 val. metas į operą. Rašytojas Herkus Kunčius šioje mugėje (konf. salė 5.2) pristato knygą ne tik vaikams „Kartą operoje“. Labai įdomi knyga, gražiai iliustruota Mortos Griškevičiūtės.

17 val. galima nueiti į susitikimą su rusų rašytoju Michailu Šiškinu (konf. salė 5.1). Jo romanai – „Veneros plaukas“ ir „Laiškų knyga“ – yra gerai išversti į lietuvių kalbą, maloniai skaitosi. Paties autoriaus pasisakymai – ypač Ukrainos tema – jautrūs ir  

18 val. būtų įdomu užsukti į renginį, pavadintą „Neringos Markevičienės knygos „Balio Sruogos kūrinio Dievų miškas rašymo ir redagavimo istorija“ detektyvas“ (konf. salė 5.5). Na, pavadinimas gal ir painokas, bet anksčiau žurnale „Metai“ skaitytas Balio Sruogos susirašinėjimo su artimaisiais ištraukas buvo labai įdomu skaityti. Ką tyrėja atskleis šį sykį?

19 val. po akademinių svarstymų verta persikelti į kiek lengvesnius, o gal netgi pikantiškus. Konferencijų salėje 3.1 vyks knygos „Lietuvos tarpukario reklama“ pristatymas. Teko ją vartyti, mačiau labai smagių paveiksliukų ir dar smagesnių užrašų.

20 val. galima būtų klausti savęs – „ką aš čia veikiu? Kodėl vis dar esu čia?“ Ir jei nebeturite logiško paaiškinimo, jau esate subrendę išgirsti gerąją žinią – kviesčiau užeiti į konferencijų salę 5.2 paklausyti, kas kalbama ir sakoma knygos „Skiriama M: pasaulio meilės lyrika“ pristatyme.

O paskui… Paskui jau sekmadienis.

Sekmadienis, vasario 22 diena

Evgenios Levin nuotrauka

10 val. galima vėl skelbti Bernardinai.lt valanda, nes geriau už pabuvimą su Gendručio Morkūno kūryba sekmadienio rytą knygų mugėje (konf. salė 5.2) kažin ar įmanoma surasti. Juolab kad laukia knygos „Vasara su Katšuniu“ sutikimas.

11 val. apsilankę forume-LRT studijoje turėtų išgirsti įdomią diskusiją. Ją įplieks knygos „Nevienareikšmės situacijos. Pokalbiai apie sovietmečio literatūros lauką“ aptarimas.

12 val. verta užsukti į Žydrūno Drungilo knygos „Kita stotelė“ pristatymą (konf. salė 5.2). Ne taip dažnai lietuvių literatūros horizonte pasirodo humoreskos meistrai ar pameistriai. Čia, manding, kaip tik tas retas atvejis.

13 val. tradiciškai užsuksiu paklaustyti, ką skaito vadinamieji „žymūs žmonės“ (forumas-LRT studija). Kažkuo šis renginys yra jaukus nepaisant tų etikečių kabinėjimo. Man atrodo, būtų paklausus ir renginys, kur kiekvienas (nebūtinai „nusipelnęs“ žymumu, – pakaktų, kad moka ir nori skaityti) atsinešęs sau svarbią knygą galėtų tris ar penkias minutes paskaityti į mikrofoną ar per radiją. Na, bet čia jau sekmadieniai klejojimai…

14 val. bus apdovanoti šiemetiniai akcijos „Metų knygos apdovanojimai“ išrinktų knygų autoriai (forumas-LRT studija). Kodėl gi nenuėjus ir nepasveikinus?

15 val. sunkiai rinkčiausi tarp Jurgos Ivanauskaitės premijos įteikimo (forumas-LRT studija) ir Laimos Abraitytės prisiminimų knygos pristatymo (konf. salė 5.2). Ir vienur įdomu (kas gi tas laureatas?), ir kitur svarbu (ką padiktavo išmintingos lituanistės atmintis?). Ko gero, mesiu monetą…

16 val. jau niekur nebeisiu. Paskutinė moneta išmesta, belieka pasivaikščioti po paskutinę šio kelių dienų detektyvo valandą…

O paskui? Paskui nepastebimai, bet nenumaldomai artės paprastasis, nieko bendra su muge neturintis pirmadienis. Apie jį – kitą kartą.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.