Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2015 02 28

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Kruvinos Kremliaus rankos. Amžiams nutildyti oponentai

Kai Borisas Nemcovas vasario 27 dieną buvo nušautas ant netoli Kremliaus esančio tilto, šis opozicijos politikas prisijungė prie sąrašo žymių rusų, kurie buvo nužudyti Vladimiro Putino valdymo metais, rašo Laisvosios Europos radijo internetinė svetainė.

Tiesa, reikia pridurti, kad šis sąrašas nebuvo pradėtas tada, kai Putinas pirmą kartą sėdo į prezidento postą 1999 metais. Dešimtajame dešimtmetyje buvo nužudytas ne vienas politikas, verslininkas ar kitas įtakingas žmogus.

Tačiau vis dėlto egzistuoja vienas didžiulis skirtumas. Dešimtajame dešimtmetyje žmogžudysčių motyvai buvo įvairūs – pati Rusijos valstybė ir jos valdantysis elitas buvo labiau fragmentuoti, – o Putino eroje žmogžudysčių taikiniais dažniausiai tampa jo režimo kritikai.

Laisvosios Europos radijas pateikia kelis svarbiausius atvejus, kai Rusijoje buvo nužudyti Kremliui neparankūs įtakingi asmenys.

Valentinas Cvetkovas

2002 metų spalio 18 diena: Magadano srities gubernatorius Valentinas Cvetkovas buvo snaiperio nušautas vos už kelių kvartalų nuo Kremliaus. Jis tapo pirmuoju posovietinėje Rusijoje nužudytu gubernatoriumi.  Cvetkovas stengėsi kovoti su jo valdomame regione kerojusia korupcija aukso ir naftos gavybos pramonėje.

Sergejus Jušenkovas

2003 metų balandžio 17 diena: Kremliui oponuojančios partijos Liberali Rusija lyderis ir ilgametis liberalaus flango atstovas Sergejus Jušenkovas buvo nušautas prie pat savo namų Maskvoje. Tuo metu Jušenkovas dėjo visas pastangas, kad parlamentas inicijuotų galimą Federalinės Saugumo Tarnybos (FST) dalyvavimą 1999 metų daugiabučių sprogdinimų serijoje. Dėl šių bombų sprogimų daugiabučiuose, per kuriuos žuvo 300 žmonių, buvo apkaltinti čečėnų sukilėliai ir Maskva panaudojo juos kaip pretekstą pradėti antrąjį Čečėnijos karą. Šis karas padėjo ir Putinui įsitvirtinti Kremliuje.

Jurijus Ščekočichinas

2003 metų liepos 3 diena: liberalių pažiūrų parlamentaras ir tiriamosios žurnalistikos atstovas Jurijus Ščekočichinas mirė nuo paslaptingos ligos. Oficialiai buvo paskelbta, kad mirties priežastimi tapo alerginė reakcija, tačiau daugelis įtarė, jog J. Ščekočichinas buvo specialiai nunuodytas, nes nevengė tirti tokių jautrių bylų, kaip 1999 metais įvykdyti sprogdinimai daugiabučiuose.

Nikolajus Girenka

2004 metų birželio 21 diena: vienas įtakingiausių Rusijos ekspertų kovoje su rasizmu ir ksenofobija Nikolajus Girenka buvo nušautas savo namuose. Šūvis buvo paleistas pro duris.

Paulas Klebnikovas

2004 metų liepos 9 diena: amerikietis žurnalo „Forbes-Russia“ redaktorius buvo nušautas prie pat savo biuro Maskvoje. Klebnikovas daug rašė apie korupciją Rusijoje, o „Forbes“ paskelbė turtingiausių šalies žmonių sąrašą. 2013 metais dėl Klebnikovo nužudymo kaltinamas čečėnų verslininkas ir boksininkas Kazbekas Dukuzovas pateko tarp 18 asmenų, kuriems pagal Magnickio sąrašą draudžiama išduoti vizas kaltinant juos žmogaus teisių pažeidimais.

Ana Politkovskaja

2006 metų spalio 7 diena: viena žinomiausių Rusijos žurnalisčių ir aktyvi žmogaus teisių pažeidimų Čečėnijoje fiksuotoja Anna Politkovskaja buvo nušauta prie savo namų. 2014 metų birželį du dalyvavimu žurnalistės nužudyme įtarti vyrai buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos, o dar trys buvo nuteisti ilgomis laisvės atėmimo bausmėmis. Tačiau Politkovskajos šeima pareiškė, kad teisingumas nebus įgyvendintas tol, kol nebus nuteisti ir tie, kurie užsakė žurnalistės žmogžudystę. Politkovskaja buvo nužudyta per Putino gimtadienį, ir kai kas tai intepretavo kaip „dovaną“ prezidentui.

Aleksandras Litvinenka

2006 metų lapkričio 23 diena: buvęs sovietų saugumo pareigūnas, vėliau virtęs Kremliaus kritiku Aleksandras Litvinenka nuo apnuodijimo radioaktyviu poloniu mirė Londone. Į Didžiąją Britaniją jis pabėgo 2000 metais po to, kai apkaltino FST vadovus rengiantis nužudyti Rusijos oligarchą Borisą Berezovskį. Vėliau jis tapo bendraautoriumi knygos, kurioje FST kaltinama dalyvavusi sprogdinant daugiabučius Maskvoje 1999 metais. Didžiosios Britanijos pareigūnai teigė manantys, kad Litvinenka radioaktyviu poloniu buvo apnuodytas, kai per susitikimą su dviem rusais – Andrejumi Lugovojumi ir Dmitrijumi Kovtunu – išgėrė puodelį arbatos. Rusija atsisako išduoti šiuos įtariamuosius. Per 2015 metų sausį pradėtą viešą tyrimą dėl Litvinenkos mirties jo našlės advokatas pareiškė, kad visa tai buvo „branduolinio terorizmo didžiulio miesto gatvėje atvejis, kėlęs pavojų daugeliui žmonių.“

Stanislavas Markelovas ir Anastasija Baburova

2009 metųų sausios 19 diena: žymus žmogaus teisių advokatas Stanislavas Markelovas Maskvos centre buvo nušautas dienos metu. Anastasija Baburova, jauna žurnalistė, kuri ėmė interviu iš Markelovo laikraščiui „Novaja Gazeta“, buvo pašauta, kai bandė ginti Markelovą. Vėliau nuo sužeidimų ji mirė ligoninėje. Markelovas buvo nušautas netrukus po to, kai išėjo iš spaudos konferencijos, kurioje pareiškė toliau kovosiąs prieš tai, kad iš kalėjimo būtų paleistas rusų karys, apkaltintas jaunos čečėnės nužudymu. 2011 metų balandį du nacionalistai – Nikita Tichonovas ir jo mergina Jevgenija Chasis –buvo apkaltinti dėl žmogžudystės.

Natalija Estemirova

2009 liepos 16 diena: Natalijos Estemirovos kūnas buvo rastas Ingušijoje prabėgus dienai po to, kai žurnalistė ir žmogaus teisių gynėja buvo pagrobta kaimyninės Čečėnijos respublikos sostinėje Grozne. Žinomos žmogaus teisių organizacijos Memorialas narė Estemirova asmeniškai tyrė šimtus atvejų dėl žmogaus teisių pažeidimų Čečėnijoje, įskaitant ir žmonių grobimus bei žudynes. Memorialas iš pradžių pareiškė, kad su pagrobimu gali būti susiję vietinės teisėsaugos atstovai. Memorialo vadovas Olegas Orlovas paties Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo buvo paduotas į teismą dėl šmeižto. Orlovas teigė, kad Estemirovos nužudymą organizavo būtent Kadyrovas. Žmogaus teisių gynėjas buvo išteisintas.

Sergejus Magnickis

2009 metų lapkričio 16 diena: teisininkas Sergejus Magnickis, kuris aukštus Rusijos pareigūnus kaltino prisidengiant mokestinėmis lengvatomis pagrobus 230 mln. dolerių, mirė kalėjime prabėgus metams po įkalinimo. Jis laukė teismo dėl panašių kaltinimų. Pankreatitu sirgusiam Magnickiui kalėjime nebuvo suteikta reikalinga medicininė pagalba. Be to, Rusijos žmogaus teisių gynėjai teigia, kad prieš mirtį jis buvo žiauriai sumuštas. 2012 metais JAV sudarė vadinamąjį Magnickio sąrašą, kuris yra nukreiptas prieš žmogaus teisių pažeidimais kaltinamus Rusijos piliečius, kuriems yra uždraudžiama gauti JAV vizą, taip pat yra įšaldomas JAV esantis jų turtas. 2013 metų liepą jau po mirties Magnickis Maskvos teismo buvo pripažintas kaltu dėl mokesčių vengimo.

Michailas Beketovas

2013 metų balandžio 8 diena: karą plataus masto korupcijai paskelbęs žurnalistas Michailas Beketovas miršta prabėgus penkeriems metams po to, kai jis netoli Maskvos esančiame gimtajame Chimkų mieste buvo žiauriai sumuštas užpuolikų. Žurnalistui buvo smarkiai pažeistos smegenys. Jo rėmėjai teigia, kad Beketovas buvo užpultas dėl to, kad garsiai kalbėjo apie korupciją, susijusią su prieštaringai vertinamu greitkelio tarp Maskvos ir Sankt Peterburgo per Chimkų mišką tiesimo projektu.

Parengta pagal Laisvosios Europos radiją.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite