2015 03 26

Dalius Stancikas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Kaip mus valdo

Pjesės motto. „Europos politinė partija – tai politinę programą turinti organizacija ….“ (Iš Europos parlamento svetainės).

Pjesės veikėjai.  Partija „Tvarka ir teisingumas“, jos pirmininkas, europarlamentaras Rolandas Paksas, jos įtakingi nariai – Valentinas Mazuronis (aplinkos ministras I), Kęstutis Trečiokas (aplinkos ministras II), Daiva Matonienė (aplinkos viceministrė I ir II).

Pirmas veiksmas. 2013 metai.

Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas: „Esu skalūninių dujų gavybos hidraulinio plėšymo būdu naudojant cheminius preparatus priešininkas. Bendrovės, vykdančios skalūnų gamybą, šiandien visuomenei pilnai neatskleidžia hidraulinio plėšymo procese naudojamų cheminių medžiagų sudėties..“

Partijos Tvarka ir teisingumas vicepirmininkas, aplinkos ministras Valentinas Mazuronis: „Skalūnų dujos – tai dovana Lietuvai. Skalūnų dujų žvalgybos proceso stabdymas gali būti naudingas tik nedraugiškoms užsienio valstybėms ir yra nukreiptas prieš regionų, kuriuose būtų ieškoma dujų ar naftos, gyventojus bei pačią Lietuvos valstybę.“

Antras veiksmas. 2015 metai.

Sausio 21. Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas: „Šiandien skalūnų išgavimo technologija per daug pavojinga tokiam kraštui kaip mūsų. Kai kurios iš naudojamų cheminių medžiagų klasifikuojamos kaip žmonių sveikatai ir reprodukcijai poveikį turintys ūminiai toksinai. Aplinkos ministerija neturėtų skubėti skelbti naujo skalūnų žvalgybos konkurso Lietuvoje. Manau, kad šiandien reikėtų skelbti ne konkursą, o moratoriumą skalūnams Lietuvoje bent iki 2020 – ųjų metų. Aplinkos ministras (K.Trečiokas) man patvirtino, kad irgi laikosi tokios nuomonės“.

Kovo 24. Aplinkos ministerija skuba skelbti naują konkursą skalūnų angliavandenilių žvalgybai, gerindama būsimiems konkursantams sąlygas – teikia Seimui siūlymą Žemės gelmių įstatymą pakeisti taip, kad į žemės paviršių iš gręžinio negrįžtantis hidraulinio ardymo skystis, kurio sudėtis nežinoma, nebūtų laikomas atlieka.

Seimo plenarinis posėdis

Klausimas: Gerbiamoji viceministre, jūs ką tik išsisukote nuo aiškaus atsakymo. Pakartosiu Seimo nario, prieš tai klausiusio, klausimą. Kodėl ministerija sąmoningai klaidina, teikdama įstatymo pataisas, pagal kurias agresyvios cheminės medžiagos, netgi suardančios, ištirpdančios uolieną, bus laikomos tiktai ūkinio proceso metu naudojamomis medžiagomis, bet nebus laikomomis atliekomis, ir todėl jas bus galima palikti žemės ertmėse? Labai norėčiau, kad jūs neišsisukinėtumėte, o aiškiai atsakytumėte, kodėl jūs galvojate, kad chemikalas yra ne atlieka ir jį galima palikti žemės gelmėse?

Viceministrė Daiva Matonienė: Labai ačiū už pateiktą klausimą. Aš dėl aiškumo norėčiau visiems Seimo nariams pristatyti, o kas yra tas hidraulinio uolienų ardymo naudojamas skystis? Šitas skystis yra sudarytas iš 98 % vandens ir propano smėlio ar smėlio analogiškų kietųjų dalelių, kurių yra sudaryta 1,5 %, ir cheminės medžiagos sudaro 0,5 %. Atlikus hidraulinį uolienų ardymą dalį skysčio sunaudojimą hidraulinių uolienų ardymo procesui užtikrinti tai yra propanas lieka dirbtinai suformuotuose plyšiuose, uolienų sluoksniuose, dalis vandens ir cheminių medžiagų sunaudojimas cheminėse reakcijose virsta kristalais, dalis medžiagų pakinta tų pačių cheminių reakcijų metu. Dalis hidraulinio ardymo skysčio sunaudojamas technologiniuose procesuose. Tik apie 0,1 % hidraulinio ardymo skysčio sudaro cheminės medžiagos.

Trečias veiksmas. 2015 metai.

Kovo 25 d. Seimo Aplinkos apsaugos komitete vyksta posėdis, kuriame dalyvauja ir aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Klausimas: Gerbiamasis ministre, noriu paklausti dėl Žemės gelmių įstatymo – ta jūsų pataisa teikiama. Gal jūs šiaip galite paaiškinti, kas ten vyksta jūsų partijoje, tokie keisti dalykai: jūsų partijos pirmininkas R.Paksas kalba vienaip, jūs laviruojate, jūsų viceministrė skelbia konkursus ir kuria projektus, na, bandote tuos skalūninius oligarchus per visus galus… Ar jūs ten esate korumpuoti, pasisakykite atvirai, ar ne? Nes negalima vienos šeimos interesus šitaip atstovauti, ponios Natalijos ir pono Tomo – jie valdo dvi pagrindines įmones. Tiek Tomas Haseltonas, tiek Natalija Haselton yra stipriai parėmę jūsų partiją, poną Mazuronį. Permėje jie irgi turi gręžinių, ten bendras su Rusija bizniukas. Bet jie čia diktuoja visiems sąlygas ir jus šokdina. Jūs dabar apsimetate, kad chemikalai, naudojami hidraulinio ardymo metu, kurie automatiškai lieka žemėje, juos galima palikti, nes jūs nelaikote atlieka. Kas čia vyksta, ministre?

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas: Aš tikrai nemanau, kad tai ne atliekos. Ir tikrai, kad negalima palikti pritariu jums 100 %. Iš tikrųjų tai yra tam tikro pavojaus. Nesvarbu, kad ta chemija sudaro 1 % tame kiekyje ir kad 80 % grįžta į paviršių. Vieni į tai žiūri labai optimistiškai, kad tą išpumpuotą, išplautą galima išvalyti. Manau, kad tikrai taip galima, galima ir mobiliais įrenginiais išvežti. Bet tai turi būti visiems vienodai suprantama ir atvira.

Galiu pripažinti, kaip jūs sakote, tai tikrai yra tokio nesusikalbėjimo. Iš tikrųjų partijos pirmininkas turi kategorišką nuomonę, kad čia skubėti nėra kur ir nereikia. Kaip jūs sakote, aš laviruoju. Tai savotiškai galiu prisipažinti, kad taip ir darau, todėl kad esu asmeniškai tikrai įsitikinęs, kad čia skubėti nėra kur, ir aplinkybės yra tokios, ir geopolitinė situacija, ir rinkos. Aš esu jau ne kartą sakęs ir žiniasklaidai, kad man, kaip inžinieriui, kaip atstovaujančiam žmogui, ir apskritai kaip piliečiui, būtų įdomu, kas slypi mūsų gelmėse, ir ko tai yra verta. Vyriausybės pavedimas buvo ministerijai parengti konkurso tvarką. Mes to nedaryti negalime, mes tą namų darbą padarėme ir parengėme tuos nuostatus. Aš liepiau juos dar patikslinti, nes  yra n vietų, kur kelia abejonių dėl infrastruktūros, jeigu ji būtų sugadinta, ir reikėtų sutvarkyti.

Mes esame sutarę kartu su energetikos ministru įtikinti premjerą, kad čia nėra reikalo skubėti ir skelbti to konkurso ir tą darbą darysime. Aš manau, kad čia turi būti pasverta visi už, visi prieš. Ir iš tikrųjų, juolab, kad mes ten vargu ką labai naudingo arba dideliais kiekiais rasime, tai todėl ir yra tokia mūsų pozicija. Tikrai aš galiu jus užtikrinti, kad niekas nieko čia neatstovauja, ir jeigu tik paaiškės, kad koks nors spaudimas…

O kas buvo anksčiau, su kuo Mazuronis buvo, tai irgi sunku kalbėti ir nenorėčiau apie tai kalbėti, nes pas mane irgi ateina… Štai buvo Mazuronis tam pritaręs, na ir kas kad buvo pritaręs, mes žiūrime šiek tiek per kitą akį į tą problemą…“

Epilogas

„Šių metų kovo 24 dieną  Seime pristatydama  Žemės gelmių įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo pataisas Aplinkos Ministerijos viceministrė ponia D. Matonienė  pateikė ir tiesos neatitinkančios informacijos.  Pasakodama apie įvykusią kelionę į Lenkiją  D.Matonienė pasakė: ,,Mes praeitą savaitę su Žygaičių bendruomenės atstovais, su žurnalistais vykome į Lenkiją praktiškai pasižiūrėti ne tik teoriškai…… kokia yra situacija“ . Viešai pareiškiu, kad nei iš Žygaičių bendruomenės, nei iš Žygaičių seniūnijos, nei iš kitų Tauragės rajono bendruomenių niekas į minimą kelionę į Lenkiją nevyko“. 

Jonas Nairanauskas, Žygaičių bendruomenės pirmininkas