2015 05 17

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

„Poezijos pavasario“ programos TOP-10: metmenys Vilniaus gidui

Gegužės 17 dieną prasideda poezijos festivalis. Pasak rengėjų, 51-asis „Poezijos pavasaris“ pasklis po visą šalį ir septynias užsienio valstybes, kur lankysis mūsų poetai. Įvyks 134 renginiai per penkiolika festivalio dienų. Atsiverti programėlę, akys raibsta net ir nebe pirmą dešimtmetį šioje šventėje dalyvaujančiam. Kas? Kur? Kada?

Žinoma, eičiau visur, bet toks buvimo būdas pernelyg sudėtingas. Net ir sostinės renginių spūstyse paprasta įstrigti. Tad pabandysiu paminėti svarbesniuosius renginius Vilniuje, kuriuose, jei tik turėsiu galimybę, mielai apsilankysiu.

1. Gegužės 17 d. (sekmadienį) 17 val. Penkiasdešimt pirmojo tarptautinio poezijos festivalio Poezijos pavasaris atidarymas Nacionalinėje dailės galerijoje ( Konstitucijos pr. 22, Vilnius).

Taigi, visad smagu dalyvauti „Poezijos pavasario“ atidaryme. Viena vertus, skaidri Nacionalinės dailės galerijos aplinka ir galimybė dar atėjus ankstėliau užsukti į Vincui Kisarauskui skirtą ekspoziciją suteikia papildomą vizualinį matmenį. Kita vertus, skirtingų kartų poetų skaitomi eilėraščiai (dalyvauja Robertas Keturakis, Rolandas Rastauskas, Evaldas Ignatavičius, Vytautas Stankus) suteikia galimybę išgirsti, kokia įvairi gali būti poezija.

2. Gegužės 18 d. (pirmadienį) 19 val. Almanacho „Poezijos pavasaris 2015“ sutiktuvės, kompaktinės plokštelės „Poezijos pavasario balsai“ pristatymas. Premijos už geriausią esė almanache įteikimas Rašytojų sąjungos Baltojoje salėje.
Fotografijų parodos „Poetai ir fotografija“ atidarymas Rašytojų klubo salėje (K. Sirvydo g. 6, Vilnius)

Almanacho pristatymas dažnai gali tapti susitikimo vieta ne tik leidinyje publikuojamiems lietuvių autoriams (o juk jų yra ar ne penkiasdešimt šeši šiemet), bet ir į renginį užklydusiam skaitytojui galimybė išgirsti keliolika kūrėjų – nedidelėm dozėm poezija gali būti netgi įdomesnė už vieno kūrėjo autorinį vakarą. Vartotojiškai kalbant, toks švediškas stalas su balta lietuviška mišraine. Kodėl gi ne? O dar ir premija už geriausia esė almanache bus įteikta. Ir fotografuojančių poetų paroda atsivers akiai. Puiki galimybė patikrinti žodinę klišę „poetinis matymas“.

3. Gegužės 19 d. (antradienį) 13 val. Moksleivių poezijos skaitymai „Augame kartu su eilėraščiu“.

Šis renginys būna kaip niekad gausus skaitovų ir žiūrovų, tad jo vedėjams ir vertintojams (šiemet tai – Benediktas Januševičius ir Ričardas Šileika) tenka stipriai paplušėti, kad viskas vyktų kuo sklandžiau. Būtent šiuose moksleivių skaitymuose gali išvysti ir išgirsti tuos, kurie galbūt po dvidešimties ar trisdešimties metų bus pagerbti ąžuolo lapų vainiku „Poezijos pavasario“ festivalyje.

4. Gegužės 22 d. (penktadienį) 17 val. Moterų skaitymai „Ką laumės lėmė“ prie Žemaitės paminklo Vilniuje (Gedimino pr., Vilnius).

Saviti ir įdomūs būna skaitymai prie Žemaitės paminklo. Ko gero, ne vien moterims. Renginys bene gražiausiu pavadinimu tą dieną tame mieste. Įdomus aspektas, tonacija ir intonacija, temų registras, – visokių lūkesčių galima prisigalvoti renginio belaukiant. O geriausia, nueiti ir paklausyti, ką skaitys moterys – Rugilė Audenienė, Gintarė Aukselytė, Ramunė Brundzaitė, Laura Ilsė, Eglė Juodvalkė, Sarra Poisson, Diana Rebirth, Loreta Lipskytė, Laima Vaigė, Neringa Dangvydė.

5. Gegužės 23 d. (šeštadienį) 12 val. Kino diena: kinematografiniai poetų portretai Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius).

Šiais medijų sukilimo laikais kaip niekad aišku, kad vaizdas tinkamiausias būdas edukuoti visuomenę paveikti (kvailinti, deja, taip pat). Tad turintys galimybių šeštadienį pabūti Rašytojų klube išvys daug kinematografinių portretų, dedikuotų poetams. Tarsi šio susitikimo tęsinys – gegužės 26 d. (antradienį), 18 val. Kinematografininkų salėje bus rodomi filmai apie Joną Aistį ir Joną Strielkūną.

6. Gegužės 24 d. (sekmadienį) 17 val. Muzikinių skaitymų popietė visai šeimai su „Teatriuku“ VU Botanikos sode (Vingio parkas, Vilnius).

Kai kurie festivalio renginiai jau aptinkami ir visai šeimai skirtų užsiėmimų žemėlapyje. Pavyzdžiui, Vingio parke bus ir poezijos vaikams, ir muzikos. Skaitys ir patys poetai (Liudvikas Jakimavičius, Benediktas Januševičius, Jonas Kalinauskas, Ramutė Skučaitė, Virgina Šukytė, Alvydas Valenta), ir aktoriai (Dalia Mikoliūnaitė, Žilvinas Ramanauskas, Artūras Varnas). Gera galimybė priartinti mažuosius prie suaugusiųjų jiems rašomos ir dainuojamos kūrybos.

7. Gegužės 27 d. (trečiadienį) 19.30 val. Skaitymų vakaras „Duetai +“: Boris Chersonskij (Ukraina), Liudmila Chersonskaja (Ukraina), Daiva Čepauskaitė, Vytas Dekšnys Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius).

„Duetai+“ vakarų ciklas visas vertas dėmesio, nes jis leidžia iš arčiau susipažinti ir su užsienio svečio kūryba, ir su jo vertimais. Galimybė girdėti originalą, pasiklausyti vertėjo interpretacijos – dar vienas būdas bandyti perprasti, ką įgyja (ir praranda) kūrinys, verčiamas iš vienos kalbos į kitą. Vienas iš renginio dalyvių, Borisas Chersonskis, vadinamas „vienu autoritetingiausių Ukrainos valstybę palaikančių rusakalbių intelektualų“, tad susitikimas gali būti aktualus ir dėl nūdienos politinių realijų.

8. Gegužės 28 d. (ketvirtadienį) 11 val. Tarptautinė poetų ir literatūros kritikų konferencija „Poezijos valstybė“ Lietuvos rašytojų sąjungos Baltojoje salėje (K. Sirvydo g. 6, Vilnius).

Intriguoja konferencijos tema. Įdomu, kiek pranešėjų prisimins Platoną ir jo pamąstymus, kokia yra poetų vieta valstybėje? Ką papasakos į renginį atvykę užsieniečiai? Kokiom įžvalgom eiliakalių pranešimus papildys literatūrologai Donata Mitaitė ir Kęstutis Nastopka? Sunku pasakyti, kaip klostysis, kiek bus norinčių iš tiesų diskutuoti, kaip seksis konferencijos moderatoriams. Daugokai klausimų, atsakymai irgi netruks atsirasti. Nedaug liko laukti.

9. Gegužės 28 d. (ketvirtadienį) 18 val. Poezijos pavasario svečių vakaras ir premijų vertėjams įteikimas Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius).

Norintieji susipažinti su visais Poezijos pavasario svečiais, jų kūryba ne tik iš almanacho turėtų užsukti į Taikomosios dailės muziejų. Įvairiakalbės poezijos ir jos vertimų vakaras turėtų būti pakankamai įdomus tiems, kurie nori pajausti, kodėl šis festivalis vadinamas tarptautiniu.  Ir tiems, kurie mėgsta gerus vertimus, nes bus pagerbti ir geriausių vertimų autoriai. Kas jie tokie? Bus proga išvysti.

10. Gegužės 31 d. (sekmadienį) 17 val. Baigiamasis penkiasdešimt pirmojo tarptautinio poezijos festivalio Poezijos pavasaris vakaras Vilniaus universiteto M. K. Sarbievijaus kieme (Universiteto g. 3, Vilnius).

Sekmadienį prasidėjęs, festivalis sekmadienį ir baigiasi. Nors tenka girdėti įvairiausių atsiliepimų apie baigiamojo šventės renginio formatą (pasiūlymų atsisakyti vienokios ar kitokios vakaro dalies, sutrumpinti, nevardinti rėmėjų ir pan.), vis dėlto manau, kad renginys turi savo pakančiųjų gerbėjų auditoriją, kuri susirenka bet kokiu oru. Aišku, būtų smagu išvengti evakuacijos į Šv. Jonų bažnyčią, kaip nutiko pernai. Tačiau tai jau Sarbievijaus ir jo kiemo „chebros“ reikalai prašant užtarimo. O mūsų džiaugsmui skirta – klausytis ir išgirsti. Dvi savaitės „Poezijos pavasario“. Taip pat ir Vilniuje.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.