2015 05 23

bernardinai.lt

Tiesos.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Britanijos policija apkaltino 76 politikus ir 250 įžymybių vaikų seksualiniu išnaudojimu

Didžiosios Britanijos policija turės ištirti kaltinimus 1433 įtariamiesiems dėl 100 000 vaikų išnaudojimo atvejų – beveik dvigubai didesnį kiekį kaltinimų negu prieš trejus metus.

Milžiniškos vaikų seksualinio išnaudojimo, kurį vykdė žymūs Didžiosios Britanijos asmenys, apimtys buvo paviešintos trečiadienį (2015 m. gegužės 20 d.), kai pareigūnai atskleidė, jog jie tiria kaltinimus 76 politikams ir 250 „gerai viešojoje erdvėje žinomų asmenų“.

Tūkstančiai aukų pateikė liudijimus, kai policija pradėjo tyrimus, skirtus išaiškinti vaikų seksualinio išnaudojimo atvejus, kurių kaltininkai liko nenubausti dešimtmečiais. Iš viso policija ištyrė kaltinimus dėl vaikų išnaudojimo 1433 įtariamiesiems – įvairiose institucijose ar tiesiog garsių žmonių.

„Šie stulbinantys skaičiai akivaizdžiai atskleidžia, kaip vaikų seksualinis išnaudojimas buvo prasiskverbęs į kiekvieną visuomenės sluoksnį – nuo politikos iki sporto ir šou verslo“,– pasakė Peteris Wanlessas, Nacionalinės draugijos „Stabdykime žiaurumą vaikų atžvilgiu“ (National Society for the Prevention of Cruelty to Children) direktorius.

Šokiruojantys skaičiai yra paskutinis smūgis Didžiosios Britanijos reputacijai. Politikos, švietimo ir pramogų sritys – visos buvo apkaltintos leidusios klestėti išnaudojimo ir slapstymo kultūrai, kuriai buvo visai nesvarbu, kokią siaubingą kainą teko sumokėti išnaudojamiems vaikams.

2011 metais visuomenė buvo apstulbusi, kai pirmą kartą buvo atskleista, kad Jimmy Savile’s – vaikų televizijos laidų žvaigždė, diskžokėjus, Margaret Thatcher ir karališkosios šeimos draugas – įvykdė šimtus siaubingų nusikaltimų berniukų ir mergaičių atžilgiu ir niekados nebuvo teisiamas.

Dėmesys, kurio sulaukė Savile’o atvejis ir vis gausėjantys duomenys apie tai, kad Thatcher vyriausybė pridengė Westminsterio pedofilų gaują, paskatino tūkstančius aukų duoti parodymus policijai apie tai, kad ir jie buvo išnaudojami žmonių, turinčių tam tikras pozicijas valdžioje.

„Duomenų gausėja kiekvieną dieną“, – pripažino Norfolko policijos vadas Simonas Bailey, prižiūrintis policijos tyrimus. „Skaičiai, kuriuos pateikiu dabar, atspindi greitai kintančių duomenų šiandieninę situaciją.“

Bayley sakė, jog metų pabaigoje policija numato, jog bus surinkta informacija apie 113 291 vaikų seksualinio išnaudojimo atvejį. Tai dvigubai didesnis kaltinimų skaičius negu prieš trejus metus.

Iš 1400 identifikuotų įžymių įtariamųjų kai kurie jau yra mirę, 666 yra susiję su įvairiomis institucijomis, įskaitant mokyklas, vaikų namus ir religines organizacijas.

Daugiau kaip 250 kaltinamųjų buvo įvardinti kaip „gerai viešojoje erdvėje žinomi asmenys“, įskaitant TV žvaigždes, muzikantus ir politikus. Bailey nepateikė šių asmenų duomenų, bet manoma, kad tarp jų yra jau miręs politikas Seras Cyrilas Smithas, Jimmy Savillas, populiariosios muzikos žvaigždė Garry Glitteris.

Vaikų apsaugos pareigūnai portalui „The Daily Beast“ pastaraisiais mėnesiais yra prisipažinę, kad jiems dešimtmečiais buvo trukdoma patraukti atsakomybėn įtakingus žmones. Manoma, kad Savillas buvo vienas iš tų, kurie lankydavosi Islingtono globos namuose šiaurės Londone, kur reguliariai buvo išnaudojami berniukai. Liz Davies, vyresnioji socialinė darbuotoja, tuo metu dirbusi Islingtone, pasliudijo, kad duomenis policijai nešusi ryšuliais tik tam, kad išgirstų iš policijos pareigūno „Aš negalėsiu to ištirti čia, Skotland Jarde“.

Visuomenės pasipiktinimas pastaraisiais metais reiškia, kad detektyvai nebeturi jokios kitos išeities – tik priimti visus kaltinimus rimtai, net jei aukos teigia, kad ta pati policija dešimtmečiais ignoravo ir slėpė jų parodymus.

Apie politinius veikėjus, tokius kaip Cyrilas Smithas, esama duomenų, jog viršesnieji politikai tiesiogiai naudojo savo įtaką užgniaužti tyrimams. Daugeliu kitų atvejų jaunos aukos paprasčiausiai suprato, kad jų teiginiais nebus patikėta, nes smurtininkai buvo turtingi ir garsūs. Iš įtariamųjų, kurių bylos dabar tiriamos, 135 buvo TV, kino ar radijo žvaigždės, 43 yra iš muzikos industrijos, o 7 – iš sporto pasaulio.

Sheila Taylor, Nacionalinio darbo grupių tinklo, kuris buvo įsteigtas spręsti vaikų seksualinio išnaudojimo problemą, direktorė, pasakė, kad trečiadienį atskleisti pasibaisėtini skaičiai rodo, jog įvyko revoliucija – aukos įsidrąsino įvardyti savo skriaudėjus.

„Šis tyrimas yra plataus masto ir liudija, kaip keičiasi požiūris į aukas – kaip nukentėjusieji anksčiau jautėsi negalintys liudyti arba liudijo, bet jais nebuvo patikėta, dabar jau yra įgiję pasitikėjimą, kad jų klausys ir jais tikės“, – pasakė ji.

Kai 12 policijos komandų, tiriančių vaikų seksualinį išnaudojimą ir jo dengimą, baigs darbą, Didžiosios Britanijos vaikų seksualinio išnaudojimo problema turėtų būti išviešinta kaip niekada iki šiol.

Šaltinis: thedailybeast.com