2015 06 16

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Vienai nakčiai Tibeto skvere įsikurs „Tibeto namai“

Kultūros naktį Tibeto skvere, Užupyje, šalia 2013 metais pastatytos skulptoriaus Rimanto Sakalausko kompozicijos „Mandala“, kurią savo trečiojo apsilankymo Vilniuje metu pašventino dvasinis Tibeto lyderis Dalai Lama XIV, įsikurs simboliniai „Tibeto namai“.

Iš naktinio „Kultūros nakties“ šurmulio Tibeto skvere žiūrovai pateks į jaukią aplinką, kurioje plazdant maldos vėliavoms, skambant Tibeto vienuolių giesmėms, sklindant smilkalų dūmams, garuojant tibetietiškai arbatai bus galima pasijusti lyg savuose namuose.

Birželio 19 d. nuo 17 val. Tibeto skvere prasidės parengiamieji „įsikūrimo“ darbai – grupė dailininkų, pasivadinusių „Spray Way“, taip pat Andrius Kviliūnas ir kt. ant skvere esančios transformatorinės sienų sukurs vizualinę namų atmosferą, improvizuodami Tibeto tema. Šie darbai Tibeto skvere kurį laiką bus eksponuojami ir pasibaigus „Kultūros nakčiai“.

Piešimo ant pastato sienos procesą žiūrovai galės tik stebėti, tačiau šalia „Mandalos“ kompozicijos bus galima sukurti savas mandatas. Nuo 18 val. apie mandalų reikšmę Tibeto kultūroje pasakos bei eskizais pasidalins iš Ladako – šiaurinio Indijos regiono, dar vadinamo „mažuoju Tibetu“ – kilęs ir nuo 2011 metų Lietuvoje gyvenantis Rigzinas Spalbaras. Daugiau nei dešimtmetį Rigzinas gyveno įvairiuose vienuolynuose Nepale, ten išmoko budistinės tapybos bei giesmių (buvo pagrindinis giedotojas per apeigas). Nepale mokėsi pas garsų budistinio meno meistrą, vėliau būdavo siunčiamas į įvairias šventyklas, kur padėdavo jas dekoruoti budistiniais piešiniais ir mandalomis.

Nuo 21 val. prie R. Sakalausko sukurtos Mandalos Rigzinas atliks autentišką Mandalos ceremoniją. Šios Tibeto budizme ceremonijos metu naudojamas kelių aukštų metalinis Mandalos aukojimo rinkinys. Tai simboliškas visko, kas visatoje yra gražiausio ir brangiausio, paskyrimas Budoms. Mandalos aukojimo ceremonija atliekama susirgus žmogui, linkint jam sveikatos ir greito pasveikimo, statant šventyklą. Dažniausiai Mandalos aukojamos savo Dharmos mokytojui (Lamai), prašant suteikti tam tikrus mokymus arba dėkojant už jau suteiktus.

Sutemus skveras pasipuoš organinio stiklo dailininko Edvardo Kapo kūriniais.

22.00 – 02 val. specialiai „Kultūros nakčiai“ iš maldos vėliavų sukurtoje instaliacijoje-kambaryje vyks dokumentinių kino filmų programa apie išsaugotą ir prarandamą Tibeto kultūrą. Tarp filmų žiūrovai turės galimybę fragmentiškai susipažinti ir su Lietuvos Tibeto rėmimo grupės istorija, kuri nuo 1994 metų, kai rašytoja Jurga Ivanauskaitė Vilniuje su bičiuliais surengė pirmąją akciją už Tibetą, skaičiuoja jau daugiau nei du dešimtmečius.

Filmų programa:

„Pirmasis Dalai Lamos vizitas Lietuvoje 1991 m.“ (rež. Aleksandras Jegorovas, lietuvių k.)
„Nuo pasaulio stogo“ (rež. Vytautas V. Landsbergis, lietuvių k.)
„Tibetas – budistinė trilogija“ (rež. Grahamas Colemanas, anglų k.))
„Nepastovumas“ (rež. Goutam Ghose, anglų k.)