2015 07 07

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

39 šumerų nuopelnai pasaulio civilizacijai

Samuel Noah Kramer. Istorija prasideda Šumere: trisdešimt devyni dalykai, pirmą kartą paminėti rašytinėje istorijoje. Iš anglų kalbos vertė Aidas Jurašius. – Vilnius: Tyto alba, 2015. – 408 p.

Panaudodami nendrines lazdeles ir molį, šumerai pamažu suformavo rašto sistemą, todėl pirmą kartą žmonijos istorijoje buvo galima įamžinti savo darbus ir mintis, lūkesčius ir troškimus, nuomones ir įsitikinimus.

Samuel Noah Kramer (Samuelis Noa Krameris, 1897-1990 m.) – JAV mokslininkas, vienas žymiausių šumerų raštijos ir literatūros tyrėjų. Jo knyga „Istorija prasideda Šumere“ – tai klasikinė civilizacijos, gyvavusios dabartinio Irako pietuose ir klestėjimo viršūnę pasiekusios III tūkstantmetyje prieš Kristų, gyvenimo ir įspūdingų laimėjimų studija. Ji išversta į daugelį kalbų ir pakartotinai leidžiama įvairiose šalyse.

Vienas didžiausių šumerų nuopelnų pasaulio civilizacijai yra tai, kad jie sukūrė dantiraštį – seniausią pasaulyje rašto sistemą, kuri pirmąkart istorijoje leido žmonėms užrašyti įstatymus ir literatūros kūrinius. Didžiąją dalį knygoje nagrinėjamų rašytinių šaltinių autorius pats atrado įvairiuose pasaulio muziejuose, išvertė juos ir su išsamiais komentarais pateikė savo veikaluose, tokiu būdu atskleisdamas pasauliui ir mokslui seniausios pasaulio civilizacijos literatūros ir religijos šaltinius.

Senovės Šumere gyveno tokia išsivysčiusi, galinga, veikli ir versli visuomenė, kad ji, nedaug perdėdami galėtume tvirtinti, sukūrė istoriją. Knygoje aprašomi visi „pirmąkart“ – politikoje ir valdyme, švietime, literatūroje, filosofijoje, etikoje, teisėsaugoje, žemės ūkyje ir medicinoje, netgi meilės ir šeimos santykių srityje. Nors knyga skiriama plačiajai visuomenei, profesorius Krameris joje dėsto savo mokslinių tyrimų rezultatus ir skelbia tvirtais įrodymais grindžiamas hipotezes. Puikūs tiek moksline, tiek literatūrine prasme dantiraščio tekstų vertimai, patrauklus dėstymas, faktinės medžiagos gausa, moderniausių mokslinio tyrimo metodų taikymas pagrįstai leidžia rekomenduoti šią knygą visiems, kurie domisi žmonijos praeitimi.