2015 07 13

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Aš ne isterikė ir kiti PMS ypatumai

Apie PMS sindromą įprasta rašyti su nerimu: priežastys lyg ir aiškios, bet ne iki galo, simptomų daugybė, nėra vieningos nuomonės dėl gydymo… O jei į PMS pažvelgtume iš naudos moters sveikatai perspektyvos?

PMS: simptomai

Šio sindromo metu žymiai padidėja konfliktų tikimybė. Beje, ar žinojote, kad priešmenstruacinis sindromas visiškai oficialiai laikomas liga ir yra įtrauktas į Tarptautinę ligų klasifikaciją. Šio sindromo požymių spektras pasižymi nepaprastu įvairumu ir platumu. Moterys patiria galvos skausmą, raumenų skausmus, pykinimą, skausmą krūtyse, nuovargį, nemigą, neadekvatų alkį, darosi sunku susikaupti, jaučiamas padidėjęs nerimas, jautrumas, verksnumas ir t.t.

Pietų Karolinos universiteto tyrimų duomenimis, bent vieną simptomą – dažniausiai, elgesio sutrikimą – kas mėnesį išgyvena 85 proc. moterų. Apie 5 proc. moterų serga pačia sunkiausia priešmenstruacinio sindromo forma, kurios metu moteris priversta vartoti antidepresantus, nes kitaip jos bloga savijauta pasižymi panikos atakomis ir nuotaikos kaitomis – tai neleidžia normaliai dirbti ir apskritai palaikyti socialinius santykius.

PMS priežastys

Iki šiol nėra iki galo ištirtos visos PMS priežastys, nes daug ką lemia visas komplektas faktorių: be to, kad pasikeičia grynai hormoninis fonas, didelį poveikį turi ir individualūs genetiniai kiekvienos moters ypatumai, jos mityba, streso lygis ir kasdienis gyvenimas, alkoholio ir kavos suvartojimo kiekis bei daug kitų dalykų. Bet galima tvirtai teigti, kad lemiamą vaidmenį elgesiui PMS metu turi stiprus progesterono lygio kritimas prieš menstruacijas.

Progesteronas šiaip jau reikalingas tam, kad išvengtume gimdos susitraukimų. Ciklo viduryje, kai kiaušinėlis susiformuoja, vietoj jo formuojasi geltonasis kūnelis, kuris dar dvi savaites išskirinės progesteroną. Jei kiaušinėlis buvo apvaisintas, tai geltonasis kūnelis ir toliau dirba, o vėliau jo funkcijas perima placenta ir progesterono lygis išlieka aukštas viso nėštumo metu. O jei moteris nepastoja, tai geltonasis kūnelis nustoja funkcionuoti ir progesterono lygis smarkiai krenta, tada prasideda menstruacijos.

Progesteronas: veikia kaip raminamieji

Pats progesteronas mūsų psichikos neveikia niekaip. Tačiau organizme jis pavirsta į alopregenanoloną. Progesterono perdirbimo produktai, kaip ir alkoholis, kaip trankvilizatoriai, veikia svarbiausias mūsų smegenų dalis ir sukelia milžiniškus, nerimą sukeliančius efektus.

T.y., kol organizme yra aukštas progesterono ir jo metabolitų lygis, moteris gyvena kaip su raminamaisiais. Jei progesterono koncentracija keistųsi palaipsniui, psichika suspėtų adaptuotis ir prisitaikyti prie permainų, todėl nejaustume didesnės įtakos nuotaikai. Tačiau prieš menstruacijas (taip pat prieš gimdymą ar abortą) progesterono lygis krenta labai stipriai ir šioje situacijoje smegenys tvirtai tiki, kad viskas blogai ir gyvenimas nenusisekė.

Ir net jei moteris išmano šiuos biologinius procesus bei progesterono kaitos sukeliamą jautrumą, tai jai šitai nė kiek nepadeda. Normali moteris tomis dienomis galvoja: „vyras manęs nemyli, vaikai kažkokie nevykę ir pikti, vadovas manęs negali pakęsti, o ir pati aš nieko neverta“.

Šiandien PMS, rytoj – sveikas nėštumas

Stiklinė, kaip visada, ne tik pustuštė, bet ir puspilnė. Taip, liūdna, kaip stipriai progesteronas veikia jautrumą. Tačiau kita vertus, aukštas progesterono lygis vėl tai panaikina – ir vėl viskas būna gerai.

Nervintis nėštumo metu labai kenksminga. Streso hormonai slopina mamos lytinių hormonų išsiskyrimą ir gali per placentą tiesiogiai paveikti kūdikį. Galiausiai, stresas gali sukelti persileidimą, širdies susirgimus, kūdikio raidos ir daugybę kitų sutrikimų. Vadinasi, progesterono gebėjimas sumažinti nerimą – neįtikėtinai svarbus pranašumas, leidžiantis moterims išnešioti ir pagimdyti žymiai sveikesnius kūdikius.

Taigi, jei jūs moteris ir patiriate stiprų nerimą PMS metu, tai reiškia, kad būtent jūsų psichika gerai reaguoja į progesterono buvimą, o tai leis jums žymiai ramiau išgyventi nėštumą.

O jei jūs vyras ir jums kiekvieną mėnesį plaunamos smegenys – žvelkite į tai filosofiškai ir užsistatykite sau priminimus: „ji manęs ne nekenčia, o jai tiesiog taip rodosi“. Ir tegul jus ramina mintis, kad būtent dėl PMS jūs galite turėti sveikus ir nuostabius vaikus.

Pagal užsienio spaudą parengė JLK