Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2015 08 04

Andrejus Piontkovskis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kas grėstų teisme V. Putinui už lėktuvo numušimą?

Rusijos politikos apžvalgininkas Andrejus Piontkovskis. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Andrejus Piontkovskis yra politikos apžvalgininkas, nuoseklus Putino režimo kritikas.

Rusija neleido Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai įsteigti tribunolą dėl Donbase numušto „Boeingo“, nes jei jis imtųsi tirti nusikaltimą, už kurį Vladimirui Putinui grėstų reali laisvės atėmimo bausmė.

Tikruosius gėdingo Rusijos Federacijos balsavimo Saugumo Taryboje motyvus paaiškino V.Čiurkinas savo absoliučiai froidistiniu riktu paskutiniame sakinyje – „nebaudžiamumas ištiks tuos, kurie įvykdė šį nusikaltimą“.

Jei JT Saugumo Taryba būtų įsteigusi tribunolą ištirti rusų karių Donbase numušto „Boeingo“ tragediją, tarp įtariamųjų galėjo atsidurti ir V. Putinas, ir jam būtų grėsę kokios trys dešimtys metelių, o gal ir įkalinimas iki gyvos galvos. Todėl Maskva tam ir priešinosi. Juk JT Saugumo Tarybos įsteigtas tribunolas tuo ir ypatingas, kad visos JT valstybės-narės yra įsipareigojusios išduoti visus su nusikaltimus susijusius asmenis – nuo paprasto piliečio iki valstybės vadovo.

Tarptautinį tribunolą gali sukurti ir JT Generalinė Asamblėja, rugsėjį susirinkusi į sesiją. Norint tai padaryti, už sprendimą turi balsuoti du trečdaliai JT valstybių-narių. Esu įsitikinęs: ten ši idėja surinks reikiamą balsų skaičių. Tačiau Generalinės Asamblėjos įsteigto Tribunolo statutas nenumato nuostatos dėl privalomos nusikaltėlių ekstradicijos.

Teisinės V. Putino apsaugos nuo ekstradicijos tribunolui Kremlius pasiekė užtraukdamas gėdą visai šaliai. V.Čiurkino veto visas pasaulis suvokė vienareikšmiškai – kaip Rusijos prisipažinimą.

Tiesioginių nusikaltimo vykdytojų (rusiškos oro gynybos raketų sistemos „Buk“ įgulos) pavardės olandų tyrėjams yra žinomos. Tyrėjai juos surado atsekę iš pasipuikavimų socialiniuose tinkluose. Nesu tikras, kad žmonės, žinantys, kas jiems davė įsakymą, dar gyvi.

Naujausia Rusijos propagandos versija, jos paskutinė gynybos linija – suversti visą atsakomybę už nusikaltimą kokiai nors anoniminei „beždžionei su granata“ – neraštingiems traktorininkams, sėdusiems prie „Buk“ valdymo pulto ir supainiojusiems „Boeingą“ su Ukrainos karinio transporto orlaiviu.

Bet Rusijos žiniasklaidai jau pavyko įtikinti savo žiūrovus, kad katastrofos kaltininkai yra iš Ukrainos – sprendžiant iš apklausų, dauguma Rusijos gyventojų pasisakė už tarptautinio tribunolo įsteigimą. Ir šiandien visi šie nelaimingi teletabiai nuoširdžiai suglumę, kodėl nebeklūpoti apsisprendusi Rusija savo vetavimu Saugumo Taryboje išgelbėjo „Ukrainos fašistinę chuntą“ nuo teisingo atpildo.

Galiausiai, Istorijos mistika išties makabriška ir pamokanti. Nusikalstamo Putino režimo pirmtakė – komunistinė Sovietų Sąjunga – 1983 metų rugsėjį sunaikino Pietų Korėjos keleivinį lėktuvą. Oficialią sovietų vyriausybės versiją apie tai, kad ji niekuo dėta dėl šios katastrofos – „lėktuvas nutolo jūros link“, pirmasis paskelbė jaunutis Sovietų sąjungos ambasados Vašingtone spaudos sekretorius … Vitalijus Čiurkinas. Šis neeilinis žmogus per savo ne tokį jau ilgą gyvenimą sugebėjo tapti net dviejų šimtmečio nusikaltimų bendrininku. Vienas įvyko XX amžiuje, kitas – XXI-ajame. Herojaus laukia pelnytas atlygis.

Pagal Kasparov.ru parengė Evalda Šėmaitė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite