2015 08 13

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Šv. Jurgio bažnyčios frontonas vėl puošia Kauno miesto panoramą

Šv. Jurgio konvente ir bažnyčioje vyksta antrasis restauracijos darbų etapas. Pirmajame etape buvo tvarkomi avarinės būklės vienuolyno ir bažnyčios stogai, o dabar tvarkomas vienuolyno vidus. Artimiausiu metu bus įstatyti nauji langai trečiajame aukšte, kuris nuo 1995 m. buvo nenaudojamas, bei restauruoti trys pirmojo aukšto zakristijos langai. Tuo pasibaigs didieji vienuolyno restauracijos darbai.

Bažnyčioje pirmojo restauravimo etapo metu buvo atidengti trys pietinio kiemelio langai. XX amžiuje, kai bažnyčia buvo paversta sandėliu, visi bažnyčios langai buvo užmūryti paliekant tik mažus plyšelius viršuje. „Dabar jau atidarinėjame visus bažnyčios langus – tiek presbiterijos, tiek pagrindinės bažnyčios erdvės. Jau akivaizdžiai matyti rezultatas, nes bažnyčia iš primenančios rūsį tapo šviesia, atgavo jaukumą. Gvardijono pastangomis į keturis langus jau įdėti vitražai, sukuriantys sakralią nuotaiką. Tad bažnyčios erdvė gražėja akyse su kiekvieno lango atidarymu“, – džiaugiasi darbų vadovė Asta Prikockienė.

Taip pat bus tvarkomos bažnyčios durys, pagrindinis įėjimo portalas. Dabartinis tambūras yra primūrytas XIX a., bus atkurta autentiška vidinio portalo forma. „Naudodami profilines plytas atkursime smailiaarkę sąramą ir įstatysime senovines duris. Į bažnyčią bus patenkama pro du – XIX ir XV a. portalus“, – pasakojo architektė Asta.

Nuo 1995 metų, kai valstybėmis lėšomis buvo atlikti archeologiniai tyrimai ir presbiterijoje rastos XVII a. pradžios laidojimo kriptos, jos buvo atidengtos, restauruotos ir 20 metų presbiterija neturėjo įprastų grindų, dėl ko bažnyčia buvo sutrumpėjusi. Dabar, išsaugant kriptas ir prie centrinio altoriaus paliekant apžiūrėjimui dvi kriptas po stiklinėmis grindimis, presbiterijoje bus sudėtos granitinių plytelių grindys.

Daugelis Kauno svečių iki XIX a. į miestą atplaukdavo Nemunu. Pirmiausia jie pamatydavo Šv. Jurgio bažnyčios frontoną – baltą trikampę burę. Frontonas buvo dažytas kalkėmis ir ilgainiui drėgmė bei sniegas jį išblukino, supurvino. Jis tartum pranyko iš miesto panoramos. „Dabar jį sutvarkėme, naujai ištinkavome ir padengėme kalkėmis. Ne vienas kaunietis jau pastebėjo, kad Šv. Jurgio bažnyčia tartum sugrįžo į miesto panoramą ir matosi iš toli važiuojant ir Marvelės puse, ir iš Vilijampolės, – džiaugiasi Asta. – Santaka labai nedaug pakito nuo Kauno miesto susikūrimo ir 400 metų tai buvo pagrindinis miesto atvirukas upe atplaukiantiems svečiams. Nors dabar Santaka apaugo medžiais, nuo pilies pusės bažnyčia matosi labai gerai. Anksčiau iš išorės ji atrodė kaip nenaudojamas pastatas, o sutvarkius langus ir nubalinus juos kalkėmis, bažnyčia tikrai atgijo“.

Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamas projektas „Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso sutvarkymas ir pritaikymas viešojo turizmo poreikiams II etapas“, projekto kodas Nr. EEE-LT06-KM-01-K-01-030″.