2015 09 14

Giedrė Peseckytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

GoPro – tapti savo gyvenimo filmo herojumi

Donatas prie savo paties sumontuoto radijo bangomis valdomo lėktuvo pritvirtina mažą, delne telpančią kamerytę. „Ne prie lėktuvo, o trikopterio“, – patikslina mane Donatas. Trys trikopterio propeleriai pradeda suktis ir šis kartu su kameryte atsiplėšia nuo žemės. Netrukus jis tampa kažkur tolumoje matomu stambiu tašku ir jo burzgimas vos vos begirdimas.

Vaikinas paspaudžia mygtuką ant pultelio, taip įjungdamas kamerą. „Žiūrėk čia“, – Donatas ištiesia savo išmanųjį telefoną. O jo ekrane – garažų stogai, ežero mėlis, žolės lopinėliai, darželis… Viskas iš paukščio skrydžio, viskas, ką šiuo metu fiksuoja ant trikopterio esantis kameros objektyvas. Vaizdas stebėtinai ryškus, filmavimo kokybe negalima skųstis. Nuostabu kaip toks mažas aparačiukas leidžia mums pasijusti paukščiais. Stovim ant žemės, o mūsų akys keliauja.

GoPro kameros rinkoje pasirodė šiame amžiuje ir tapo geriausiai parduodamomis kameromis pasaulyje. Tai mažos veiksmo kameros, kurios užpildė tuščią kamerų rinkos nišą. Puiki filmavimo kokybė, paradoksaliai deranti su pačios kameros dydžiu, atsparumas smūgiams, vandeniui, galimybė pritvirtinti kamerą prie beveik visko, elementarus valdymas, veikiantis ne tik mechaniniu būdu, bet ir su wi-fi pagalba, pavertė šią kamerą nepakeičiama daugelio žmonių gyvenime. „Tai galimybė fiksuoti savo gyvenimą, tapti savo paties gyvenimo filmo herojumi“, – teigia Nickas Woodmanas, GoPro korporacijos įkūrėjas, šių kamerų tėvas susikrovęs beveik 5 milijardų turtus per 13 metų nuo pirmosios parduotos kameros 2002 metais.

Kameros gimimas

Šių kamerų istorija tikrai neeilinė ir ne vieną įkvepianti. Viskas prasidėjo, kai Kalifornijos San Diego vizualinių menų absolventas po nesėkmingo internetinio portalo verslo su savo draugais iškeliavo į Australiją ir Indoneziją „medžioti bangų“. Jis tikėjosi, kad kelionėje jam pasiseks sugalvoti naują verslo planą, tačiau planas gimė dar prieš išvykstant. Nickas Woodmanas, norėdamas fiksuoti, kaip skrodžia vandenį banglente, prie riešo guminiu raiščiu prisitvirtino kamerytę. Eureka! „Tai buvo kelionė, iš kurios norėjau kuo greičiau sugrįžti, kad galėčiau įgyvendinti savo idėją“, – teigė N. Woodmanas. Jis suprato, kiek daug banglentininkų norėtų fiksuoti savo akimirkas kaip profesionalai – taip ir užgimė pavadinimas „GoPro“ – tapk profesionalu. Tiesa, pirmosios kameros anaiptol neprilygsta dabartinėms. Kaip pats amerikietis pripažįsta, jis nesistengė kurti dviračio. Jis aktyviems sportininkams, pirmiausia – banglentininkams, labiau pritaikė tai, kas jau buvo sukurta – reikėjo mažų kamerų, kurias būtų galima prisitvirtinti, kurios būtų atsparesnės smūgiams ir vandeniui bei puikiai filmuotų greitai besikeičiantį vaizdą.

Taigi, grįžęs iš kelionės, jis pasiskolino pinigų iš savo tėvų ir po pusantrų metų trukusios odisėjos po įvairiausiais šalies muges, kur buvo pristatomos kameros, N. Woodmanas rado kompaniją, kuri jam pagamino pirmąją GoPro kamerą. Šlovė ir turtai neatėjo per vieną dieną. Jis kartu su savo žmona važinėdami Kalifornijos pakrante su 70’ųjų Volkswagen autobusėliu siūlė šias kamerytes bangletininkams ir derėjosi su vietinėmis parduotuvėmis, kad šie prekiautų jų produkcija. Niekas nesitikėjo tokios milžiniškos šių kamerų sėkmės. Verslo lūžis įvyko tuomet, kai buvo suprasta, kad šios kameros tinka ne tik banglenčių sportui, bet ir bet kuriam kitam ekstremaliam sportui, o greitai ir kiekvienam žmogui, norinčiam fiksuoti savo gyvenimo akimirkas.

Nuo pirmosios kameros praėjus 13 metų, GoPro komanda nuo vieno žmogaus – pačio N. Woodmano, vėliau jo žmonos ir geriausio draugo, išaugo į didesnę nei 500 žmonių komandą, kurių kiekvienas dega GoPro idėja. N. Woodmanas tai įvardija kaip pagrindinę sėkmės priežastį: „Aš kūriau šią kamerą pirmiausia sau. Aš pats norėjau ja fiksuoti kaip plaukioju banglente. Aš degiau šia aistra ir norėjau dalintis tuo su kitais.“ Šiais žodžiais nesunku patikėti. GoPro įkūrėjas visur kartu nešiojasi šias kamerytes, jis filmavo net ir savo vaikų gimimą. Bet jis ne tik fiksuoja savo gyvenimo akimirkas, bet visuomet randa laiko pasidžiaugti tuo, ką žmonės kelia į GoPro Youtube kanalą.

Kamera šiandien

GoPro Youtube kanalas tiesiog sprogsta nuo įvairiausių vaizdo įrašų. Nors ekstremalus sportas vis dar išlieka pagrindine varomąja šios kompanijos jėga, žmonės atrado dar begales būdų kur išnaudoti šių kamerų suteikiamas galimybes. Čia galima rasti ir pirmąjį žmonių užauginto pelikano skrydį su kamera pritvirtinta prie snapo, ir žaislinio kosmonauto skrydį į kosmosą, apie 30 000 metrų aukštį, trukusį pustrečios valandos, plaukiojimą su rykliais ir daug kitų nepakartojamų momentų. Ši kamera tikrai fiksuoja nuostabią žmogaus veiklą ir galimybes, o svarbiausia – leidžia jomis dalintis su kitais. Kad įamžintum save ir atrodytum puikiai, nebereikia kito žmogaus, profesionalo. Tau reikia tik šios mažos kamerytės. N. Woodmanas įsitikinęs, kad visi atrodo nuostabiai, nes filmuoja save tuomet, kai daro tai, ką mėgsta, kai mėgaujasi savo gyvenimu. Tai tobula kamera asmenukių apsėstai kartai.

GoPro naudojama ir edukaciniams tikslams. Gydytojai per operacijas prisitvirtina šias kameras sau prie galvos, o paskui dalinasi filmuota medžiaga su medicinos studentais.

Okeanografai leidžia valdomus robotus su pritaisytomis kameromis į vandenynų gelmes, taip turėdami progą iš arti ir gera kokybe pamatyti okeanų paslaptis. Kameras pasitelkia ir profesionalūs sportininkai, norėdami tobulinti savo techniką ir filmuodami treniruotes. Galimybė matyti save iš šono ir pastebėti paties klaidas padeda greičiau tobulėti.

Plaukikas Audrius Peseckis įsigijo GoPro kamerą prieš kelionę į Tailandą : „Norėjome fiksuoti savo atostogų įspūdžius, o grįžęs naudoju ją treniruotėms.“ Kol vaikinas plaukia, baseino kraštu einantis žmogus ant teleskopinės lazdos pritvirtintą kamerą veda po vandeniu palei baseino kraštą. Taip fiksuojama plaukimo technika iš šono.

Vis dažniau GoPro pasitelkiamos filmuojant gamtą. Tai patvirtina ir Antanas Petrauskas, UAB Promaksa, pirmosios įmonės pradėjusios pardavinėti GoPro produkciją Lietuvoje, direktorius: „GoPro kameros vis dažniau naudojamos ir televizijos projektuose, išskirtiniais atvejais net ir kine. Būtent užfiksuoti tiems kadrams, kurie nepavyktų su jokia kita kamera. Pavyzdžiui, „Discovery“ laukinės gamtos tyrinėjimuose ar populiariųjų televizijos šou laidose, kur žmonės turi įveikti įvairias kliūtis purve ar vandenyje.“  

Pasinėrus į Youtube platybes galima rasti ir karo Afganistane akimirkų. Kareiviai prisitvirtina GoPro prie šalmų. Tiesa, tie vaizdai greičiau primena šaudyklinį kompiuterinį žaidimą nei realų gyvenimą. Ši kamera tikrai suteikia galimybę pamatyti pasaulį kito akimis. N. Woodmanas sako: „Tai ne tik matymas, tai tų akimirkų išgyvenimas.“ Ir tai tikra tiesa. Užgniaužia kvapą stebint vaizdą, kai leidžiamasi nuo kalno su downhill dviračiu, kai skriejama motociklu per sustatytas mašinas, kai šokama parašiutu, kai leidžiamasi slidėmis nuo stataus kalno. Rodos, įsikūniji į to žmogaus, prisitvirtinusio GoPro, kailį.

Be karo vaizdų, dokumentikos ar ekstremalaus sporto, A. Petrauskas išskiria ir kitas kameros panaudojimo galimybes: „Dažnas verslininkas turi brangių pomėgių ar žaislų – keturračiai, motociklai, nardymas įvairiausiose pasaulio vietose – viską norisi draugams parodyti. Jauni tėvai perka kameras, kad užfiksuotų augančios atžalos istoriją.“

Donatas Jurkevičius, vaikinas sukonstravęs trikopterį, savo GoPro filmuoja ne tik renginius iš paukščio skrydžio. Jis taip pat fiksuoja skriejančius pro šalį vaizdus važiuojant dviračiu arba motociklu. Tačiau kartais jis pasitelkia kamerą, kad įamžintų akimirkas su draugais. Ir tam ši kamera taip pat puikiai tinkama. Galima rasti daugybę vaizdo įrašų iš geriausių pasauli festivalių, iš šauniausių draugų vakarėlių ar paprasčiausios išvykos prie ežero. Net ir asmenukių darymas dėl žuvies akies efekto objektyvo yra geresnis nei telefonu, be to, teleskopinė lazda, suteikia reikiamą atstumą.

Konkurentai ir ateities planai

Ir nors su šia kamera galima daryti rodos viską, N. Woodmanas įsitikinęs, kad ji nepakeis profesionalių kamerų ar telefonų. Tai visiškai kita niša, kurią GoPro užpildė, jai nereikėjo ir nereikia konkuruoti su telefonais, kitomis kameromis ar filmuojančiais fotoaparatais. Šiuo metu rinkoje yra pasirodžiusių ir daugiau veiksmo kamerų. Tai Sony, Garmin, Contour ir, aišku, kinų produkcijos. Kinų kopijos gerokai nusileidžia filmavimo kokybe, atsparumu. O kitų firmų gaminiai vargu ar yra konkurentai GoPro. „Tenka pripažinti jog jų produktai stengiasi prisivyti tiek vaizdo kokybe tiek ir universalumu. Ypač GoPro pranašumas išryškėja, kai filmavimo sąlygos nėra idealios – silpnesnis apšvietimas ar daug judesio, vibracijų“, – teigia A. Petrauskas.

Ir nors lygių sau GoPro neturi, šios kameros turi ir trūkumų. Dėl mažo objektyvo į kamerą patenka mažiau šviesos, o tai nulemia prastesnę vaizdo kokybę. „Mažosios veiksmo kameros turi visa kas geriausia, tačiau kol kas fizikos dėsnių nepavyksta apgauti“, – pripažino Promaksa direktorius. Francesco Burla, naudojantis kamerą fiksuoti slidinėjimo kalnuose akimirkoms, taip pat prideda, kad kamerai kartais prireikia laiko prisitaikyti prie šviesos pokyčio, ir garso kokybė kartais gali būti ne pati geriausia. Nereiktų pamiršti ir tik iki dviejų valandų filmuoti leidžiančios baterijos.

Tačiau žinoma, kad tobulybės nėra, o šios kameros trūkumus puikiai atperka jos privalumai. Tuo labiau, kai kameros ateitis priklauso N. Woodmanui ir jo komandai, nekyla abejonių, kad bėgant laikui GoPro tik tobulės. Jau dabar per šiuos trylika metų pasaulį išvydo keturi skirtingi GoPro modeliai, papildyti skirtingais leidimais ir daugybe priedų, pailginančių veikimo laiką, leidžiančių pritvirtinti kamerą prie įvairiausių paviršių ir suteikiančių galimybę įjungti kamerą nuo didelio nuotolio.

„Gyvenimas arba nepakartojamas nuotykis arba niekas“, – GoPro 4 paskutiniojo modelio šūkis. Šios kameros tarsi kvietimas gyventi įdomesnį, aktyvesnį, dinamiškesnį gyvenimą ir jo akimirkomis dalintis su kitais. Ir, patikėkit, tie vaizdai gali būti labai įkvepiantys.