2015 09 22

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Tūkstanteriopo skausmo aikštėje

Viktorijos Steniulytės nuotrauka

Rugsėjo 22 dieną (antradienį) 18 val. Vilniuje, Katedros aikštėje, vyko aktoriaus Arūno Sakalausko ir jo bendraminčių organizuojama akcija „Šmėkla“, iliustruojanti milžinišką savižudybių mastą Lietuvoje. Kviečiame išvysti keletą akcijos akimirkų, užfiksuotų Viktorijos Steniulytės nuotraukose.

Viktorijos Steniulytės nuotrauka

Kas turi įvykti, kad žmogus savo noru pasitrauktų? Nežinau. Kas dedasi to žmogaus sieloje? Kas jam nutinka paskui? Nežinau. Bet suprantu, kad kiekvienas, išeinantis į nebūtį, yra ir mano nebūtis.

Mano šalyje per dieną išeina trys žmonės. Negrįžtamai. Nesugrąžinamai. Ir jie gausybę metų vis varsto artimųjų atsiminimų duris, drasko jų gyvenimo sąsiuvinių popierių, išsineša šviesą tarsi vogčia.

Tik atrodo, kad apie tai sužinome tik iš kriminalinių kronikų. Tik atrodo, kad tai ne apie mane. Kol su tuo nesusiduriu. Kol nesusiduria mano bičiuliai, pažįstami, kol nepamatau skausmo palaužto žmogaus. Dėl kito. Išėjusio. Palikusio prisiminimus, virtusius šmėklom. Tik atrodo, kad vaidenasi. Šie dalykai vyksta iš tikrųjų. Žmogus išeina. Savo noru. Ar gali būti kvailesnis ir baisesnis įvardinimas tokiam veiksmui? Nežinau.

Viktorijos Steniulytės nuotrauka

Bet išeina daugiau nei tūkstantis per metus. Šįvakar rinkomės jų ir jų artimųjų vardu. Pasakyti primiršusiems. Rinkomės parodyti, koks didelis šis skaičius.

Tūkstanteriopo skausmo. Ne tik išėjusiųjų. Niekam nereikalingų. Vienišų. Neradusių, nepasirinkusių pagalbos, kada jos taip reikėjo.

Šįvakar Katedros aikštėje susirinko tie, kurie trokšta, kad bent kada nors išauštų diena, kai į tą pačią aikštę iš parko glūdumos nebeateis ir ten negrįžtamai nebepasitrauks nė vienas. Kai rinksis pasiliekančiųjų pusę.

Mano šalis per maža savižudybėms, mano pasaulis per mažas, mūsų gyvenimai pernelyg susiję. Jei bent vienas renkasi tokią išeitį, kažkas negerai su mumis. Ir jei turim bent menkiausią galimybę padėti kitam, pabandykim ją išnaudoti dar šiandien. 

P. S. Akcija yra skirta „Jaunimo linijai“ ir nusižudžiusiųjų artimųjų asociacijai „Artimiems“ paremti.

Viktorijos Steniulytės nuotrauka
Viktorijos Steniulytės nuotrauka
Viktorijos Steniulytės nuotrauka
Viktorijos Steniulytės nuotrauka

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.