2015 10 07

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Kodėl sugrįžta ikonos?

Spalio 12 d. (pirmadienį) 17.30 val. Klaipėdos apskrities viešosios I.Simonaitytės bibliotekos Renginių salėje dokumentinio filmo „Sugrįžimas“ premjera ir pristatymas.
Dalyvaus režisierė Dalia Kancliarytė, operatorius Mindaugas Čičiūnas, kompozitorius Sigitas Stalmokas.

Ikona – pamokslas, išsakytas spalvomis ir dažais“,– naująjame režisierės ir scenaristės Dalios Kanclerytės filme „Sugrįžimas“ sako ikonų tapytojas palangiškis Marius Viluckas. 
Mums daugelį metų atrodė, kad ikonos – rusų cerkvės atributas.

Tačiau Lietuvoje atgaivinantis ikonų tapybos tradicijas brolis pranciškonas Karlas Bertagninis, Italijoje turėjęs puikias sąlygas ir galimybes studijuoti ikonų kūrimo istoriją ir tradicijas, teigė, kad Rafaelis, Džotas, Mikelandželas yra „kalti“, kad dėl jų talentų jėgos prabilti apie Kūrėjo atvaizdą, ikonos buvo tiesiog „išstumtos“ iš katalikų bažnyčių. Mat viso pasaulio menininkai talentingai ar amatininkiškai ėmė mėgdžioti didžiuosius meistrus. Ir ikonų tapyba buvo užmiršta.


O dabar Lietuvoje Karlas Bertagninis jau turi 20 mokinių – ikonų tapytojų. Paties Karlo ir jo mokinių tapytoms ikonoms šiandien meldžiamasi Klaipėdos Kristaus Karaliaus, Pakutuvėnų šv. Antano Paduviečio bažnyčiose, Kryžių Kalno, Paštuvos vienuolynuose ir kitose Lietuvos šventovėse.  Tačiau filmo kūrėjus patraukė visai ne ikonų tapybos istorijos aspektas, o jų tapytojų santykis su Kūrėju. Esu girdėjusi vienos freskų tapytojos išpažintį, kaip ji vidumi švarinosi prieš akistatą, kai buvo pakviesta tapyti šventųjų: „Mečiau gerti ir rūkyti prieš stodama ant pastolių“,– sakė ji. Na, o ką jaučia ikonų kūrėjai, koks jų santykis su Dievu, kurio atvaizdą kuria – filmo pagrindinė gija.

O kaip tos ikonos, jau sukurtos švarių sielų žmonių,  veikia joms besimeldžiančius,– kita filmo potemė.

„Manau, mums pavyko atverti ikonas kuriančių ir joms besimeldžiančių žmonių vidinius išgyvenimus“,– sakė D. Kanclerytė.

Kodėl ikonos sugrįžta į tikinčiųjų katalikų gyvenimus? Šiandieninius menininkus vis plačiau užvaldo tikrų šaltinių paieška, kadaise galioję šventųjų tapymo kanonai. „Ikonų jokiu būdu negali tapyti netikintis, nors ir labai talentingas žmogus. Nes pas jį neužklys tikrasis Dievo paveikslas. Nors iš tiesų niekas ir negali patvirtinti, koks jo atvaizdas būtų“,– teigė filmo kūrėja.   
Tarp ikonų tapytojų ant medžio „įsiterpusi“ vienuolė santykį su Visagaliu filme turbūt įvardino tiksliausiai: „Ikona – labai materialus susitikimas su Dievu ir tiesiog langas į dangų“.


Filmą „Sugrįžimas“ jo kūrėjai pristatys Ievos Simonaitytės bibliotekoje spalio 12 d. 17.30 val.
 

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.