2015 10 26

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Atsiminimai apie dešimtis garsenybių ugdžiusį dramos būrelį

Nors Lietuvoje kasmet vis iš naujo aptariamos niekuomet neatsibostančios mokyklų, pedagogų ir egzaminų temos, užklasinis lavinimas vis dar primirštamas. Dar mažiau dėmesio sulaukia meninės krypties būreliai ir studijos: jie dažnai nepelnytai suvokiami kaip labiau pramoginis užsiėmimas, nei tikrasis ugdymas. Gali būti, kad jau lapkritį prekybos vietas pasieksianti leidyklos „Aukso žuvys“ pristatoma Dalios Cidzikaitės sudaryta knyga „Elementorius. Legendinis dramos būrelis ant Tauro kalno“ tokį požiūrį pakeis: joje atskleidžiama jau penkiasdešimt metų Vilniuje veikiančios teatro studijos „Elementorius“ reikšmė kultūriniam šalies gyvenimui.

Per solidų gyvenimo laikotarpį būrelis jau yra užsitarnavęs tam tikros „meno kalvės“ titulą. Leidinį sudaro daugiau nei pusšimtis autentiškų prisiminimų, išsakymų įvairiu laiku studijos nariais buvusių šiandienių įžymybių – aktorių, režisierių, muzikantų, choreografų, kitų meno (ir ne tik) sričių atstovų. Tarp gerai žinomų pavardžių – Ingeborga Dapkūnaitė, Vytautas Kernagis, Saulius Balandis, Marius Berenis-Tru, Audrius Giržadas, Aistė Stonytė-Budziniauskienė, Nelė Savičenko, Andrius Bialobžeskis ir kiti. Šiuo metu būreliui vadovauja televizijos, kino ir teatro aktorius, režisierius Gediminas Storpirštis, jo žmona, būrelio įkūrėjos ir pirmosios vadovės Valerijos Marcinkevičiūtės-Karalienės dukra Eglė Storpirštienė ir aktorius Vytautas Rašimas. Visi trys – buvę „Elementoriaus“ auklėtiniai.

Teatro studijoje užsimezgęs ryšys su scena laikui bėgant skirtingiems menininkams pelnė net dvidešimt vieną „Auksinį scenos kryžių“, devynias „Sidabrines gerves“, tris Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijas ir daugelį kitų pripažinimo ženklų. Visai neseniai Lenkijos valstybiniu apdovanojimu – Auksinį kryžiumi – buvo pagerbta ir kino kritikė Izolda Keidošiūtė, būrelį lankiusi 1966–1969 m., tačiau su jo vadove bendravusi kur kas ilgiau. „Jokių sentimentų mokyklai neturėjau, todėl iš mokyklinio laiko patys šilčiausi prisiminimai yra iš dramos būrelio“, – teigia ji.

„Knygą apie legendinį būrelį kūrėme su sudarytoja Dalia Cidzikaite ir idėjos autoriumi kino ir teatro aktoriumi, bardu Gediminu Storpirščiu. Iš pradžių man būrelio tema skambėjo tarsi nerimtai, vaikiškai, bet perskaičiusi knygą įsitikinau, kad tai unikalus kultūros reiškinys, gyvuojantis jau 50 metų ir nuolat Lietuvai „gimdantis“ asmenybes“, – pasakoja leidyklos „Aukso žuvys“ direktorė Sigita Pūkienė. Nedidelei leidyklai šie metai – ypač aktyvūs: didelio skaitytojų dėmesio sulaukė Justino Žilinsko apysaka paaugliams „Mano Vilnius mano“, o visai neseniai pristatyti du didžiuliai apie sovietmetį pasakojantys leidiniai: „Lietuviškoji nomenklatūra 1956–1990 metais: tarp sovietinės sistemos ir neformalių praktikų“ ir „Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos“.

Nors knyga „Elementorius. Legendinis dramos būrelis ant Tauro kalno“ knygynus pasieks tik lapkritį, spalio 27 d., 19 val. planuojamas oficialus jos pristatymas Valstybiniame Jaunimo teatre (Arklių g. 5, Vilnius). Jame kviečiami apsilankyti tiek buvę „elementoriečiai“, tiek visi, kada nors svajoję pasižvalgyti po teatro užkulisius. Pristatyme dalyvaus knygos sudarytojai Dalia Cidzikaitė ir Gediminas Storpirštis bei buvę studijos nariai – Nelė Savičenko, Andrius Bialobžeskis, Saulius Balandis, Vytautas V. Landsbergis ir kt. Šventiškas teatre bus ne tik vakaras, bet visa diena: prieš oficialų knygos pristatymą savo spektaklius rodys ne tik „Elementorius“, bet ir trys kiti vaikų ir jaunimo teatro studijos.

Greta prisiminimų knygoje pateikiama originali studijos dramaturgija (pjesės) ir kasdienėje veikloje pasitelkti teatriniai pratimai. Jų pagalba lavinamas dėmesys, kūrybiškumas, stiprinamas komandinis darbas, siekiama tobulėti kitose srityse. Pratimai gali pasitarnauti daugeliui skaitytojų – pastaraisiais dešimtmečiais teatrinius metodus tampa populiaru pasitelkti ir organizacijų vadybos srityje.

Knyga išsiskiria ir unikaliu dizainu: visam leidiniui pritaikytas neįprastas baltos, juodos ir sodriai žalios spalvų derinys. „Žalia spalva pasirinkta todėl, kad ji simbolizuoja pavasarį, jaunystę, veržlumą, drąsią pradžią. Toks ir buvo „Elementorius“ kiekvienam, kas jį lankė,“ – teigia knygos dailininkės Laura ir Indrė Klimaitės. Puslapiams iliustruoti panaudotos autentiškos teatro studijos nuotraukos, spektaklių iškabos, skrajutės. Skaitytojo patogumui pridėta asmenvardžių rodyklė, šiandien garsių buvusių „Elementoriaus“ narių sąrašas, svarbiausieji įvykiai ir laiko juosta.

Knygos sudarytoja – taip pat ilgametė „Elementoriaus“ narė, vaidinusi spektakliuose „Koncertas“, „Gimtadienis su siela“ ir „Permainų medis“ (pagal N. Gumiliovo pjesę). Šiandien Dalia Cidzikaitė – humanitarinių mokslų daktarė, žurnalistė, JAV lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje, Santaros-Šviesos valdybos narė, anglų kalba leidžiamo žurnalo „Lituanus“ tarybos narė, viena iš knygos „Manėm, kad greit grįšim. 18 pokalbių apie pasitraukimą į Vakarus 1940–1944“ (Aukso žuvys, 2014) sudarytojų, buvusi „Draugo“ – seniausio be pertraukos užsienyje leidžiamo laikraščio – vyriausioji redaktorė.