Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2015 11 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Lvove atidaryta paroda 1863–1864 metų sukilimui

Ignaco Drevnovskio būrys, Sausio sukilimo metu 1863 m.

Spalio 30 d. Lvovo istorijos muziejuje atidaryta bendra Lietuvos ir Ukrainos muziejų parengta istorinė paroda „1863 metų sukilimas už laisvę: trys tautos, viena istorija, bendra atmintis“.

Parodoje pristatomi Šiaulių „Aušros“ muziejaus 2013 metais sukilimo 150-osioms metinėms rengtos tarptautinės parodos „1863 m. sukilimas: veidai, vardai, istorijos“ mobilūs stendai su eksponatais skaitmeninėje spaudoje bei originalūs daiktai: vėliavos, ginklai, antspaudai, paveikslai ir kt. iš Lvovo istorijos muziejaus fondų.

Atidarydamas parodą Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis pažymėjo, kad sukilėlių šūkis „Už mūsų ir jūsų laisvę“  šiandien kaip niekada vėl aktualus mūsų tautoms ir valstybėms.

„Po sukilimo pralaimėjimo daug likusių gyvų ir carinės Rusijos persekiojamų sukilėlių pasitraukė į Lvovą, kuris tuomet priklausė Austrijos-Vengrijos valstybei, todėl šio muziejaus fonduose yra sukaupta daug dar mums nežinomos ir netyrinėtos unikalios medžiagos apie šį sukilimą ir jo dalyvius“, – sakė šio projekto iniciatorė ir koordinatorė LR generalinio garbės konsulo Lvove atsakingoji sekretorė Beatričė Biliavtsyv.  Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė pasidžiaugė pradėtu bendradarbiavimu šia svarbia istorine tematika tarp abiejų muziejų ir tikisi toliau jį plėtoti.

Renginyje taip pat dalyvavo LR Seimo narys, istorikas, publicistas  Arvydas Anušauskas, Lvovo apskrities ir miesto savivaldybės atstovai, lietuvių bendrijos nariai, Ukrainos kultūros ir visuomenės veikėjai, studentai, žurnalistai.

Po parodos atidarymo  Lietuvos ambasados Ukrainoje ir Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus atstovai kartu su Lvovo lietuvių bendrija apsilankė Lvovo istorinėse Lyčiakovo kapinėse prie memorialo, pavadinto Sausio sukilėlių kalneliu. Pagerbiant čia palaidotus sukilimo dalyvius padėtos gėlės ir uždegtos žvakutės. Šiame istoriniame memoriale yra palaidotas Vitebsko žemės lietuvis Simonas Vizūnas Šidlauskas (ponas Šimonas), kuris sugebėjo išgelbėti ir išvežti į Lvovą sukilimo kovų vėliavą ir vėliau tapo sukilėlių veteranų draugijos vėliavininku. Memoriale yra pastatytas jam paminklas, vaizduojantis poną Šimoną, iškėlusį sukilimo vėliavą. Vienoje vėliavos pusėje pavaizduoti herbai: Lenkijos karalystės erelis ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vytis, kitoje pusėje vaizduojamas Lietuvos globėjas šventasis Kazimieras. Žinoma, kad šiame memoriale taip pat palaidotas dar vienas lietuvis, sukilimo dalyvis, kilęs iš Birštono, Adomas Dominykas Bartoševičius. Jis po sukilimo gyveno Lvove, čia leido laikraščius ir knygas ir buvo žymiausias leidėjas Galicijoje. Tačiau manoma, kad Lvovo istorinėse kapinėse yra palaidota ir daugiau lietuvių 1863-1864 m. sukilimo dalyvių.

Jurgis Giedrys, LR kultūros atašė Ukrainoje

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu