2015 11 04

Andrea Tornielli

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Vallejo ir Chaouqui: kur link veda istorijos gijos

Monsinjoras Lucio Angel Vallejo Balda ir Francesca Chaouqui.

Po intensyvaus Vyskupų sinodo šeimos tema Vatikane vėl įtampa – antrasis Vatileaksas? Tiksliau būtų kalbėti apie senojo Vatileakso konvulsijas, rašo Andriea Tornielli, portalo „Vatican insider“ redaktorius.  Areštuojami ispanas monsinjoras Lucio Angel Vallejo Balda ir italė Francesca Chaouqui, kurie abu tarnavo dabar jau išformuotoje finansinės reformos komisijoje. Abu yra kaltinami perdavę dviejų knygų autoriams informaciją apie Vatikano finansus, kurios kurios konfidencialumą buvo prisiekę išlaikyti. Perdavė netgi pokalbių tarp Pranciškaus bei jo bendradarbių įrašus. Istorija, anot portalo „Vatican insider“, yra 2 metų senumo.

Minėti asmenys sakosi veikę, norėdami „padėti popiežiui“ laimėti „kare“ prieš tam tikras grupuotes, kurios priešinasi atsinaujinimui ir skaidrumui. Tačiau Bergoglio neatrodo labai patenkintas šitokia pagalba, nes pats asmeniškai patvirtino abiejų areštą. Šios keistos poros įstitraukimas išties nieko perdaug nenustebino.

2013 m. liepą Vallejo sugebėjo pasiekti, kad Chaouqui būtų įtraukta į komisiją, kurios rankose – patys slapčiausi dokumentai, susiję su Vatikano finansais. Jie palaikė labai artimą ryšį: jis prisistatydavo kaip „popiežiaus ekonomas“, ji – kaip „popiežiaus komisarė“. Naujojo kurso įsikūnijimas, kurį sudaro skaidrumas ir daugybės draugysčių su svarbiais žmonėmis iš ekonomikos, informacijos, politikos sferų.

Dabar 54 metų ispanas monsinjoras, artimas katalikiškai Opus Dei bendruomenei, ir kuris siekė tapti svarbiausiu Šventojo Sosto ekonomikos žmogumi, sėdi Vatikano žandarmerijos vienutėje. Suėmęs už galvos, išgyvena dėl savo senos motinos, su kuria, būdamas vienintelis vaikas, lig šiol gyveno Romoje. Tuo tarpu Francesca Immacolata, 33-ejų kalabrietė, jauna ir perspektyvi moteris, gebanti atverti Vatikano duris tarptautinėms konsultacijų kompanijoms ir pažįstamiems VIP, buvo sulaikyta vienai nakčiai seserų saleziečių namuose, o vėliau paleista.

Anot tyrėjų, šie asmenys pateikė visą informaciją knygoms „Godumas“ (Emiliano Fittipaldi) ir „Via Crucis“ (Gianluigi Nuzzi). Abu autoriai taip pat teigia, jog yra tikri, kad šiomis publikacijomis „padės popiežiui“. Popiežiui, kuriam beveik kasdien tenka atsiriboti nuo panašaus pobūdžio „padėjėjų“.

Dvi datos padeda suprasti šio senojo Vatileakso konvulsijų smūgio kilmę. Francesca Chaouqui jau anksčiau buvo susijusi su panašia veikla, anonimiškais interviu laikraščiuose, paremdama popiežiaus liokajaus nutekintų dokumentų svarbą.

Pirmoji data, 2013 m. liepos 18-oji. Pranciškus paskelbia dokumentą, kuriuo įsteigiama komisija Šventojo Sosto ekonominėms ir administracinėms problemoms spręsti (Cosea): Vallejo tampa jos sekretoriumi, ir visų nuostabai, į komandą, kurios uždavinys peržiūrėti Vatikano biurių bei institucijų sąskaitas bei administracines problemas, paskiriama, bičiulio monsinjoro dėka, taip pat ir Chaouqui.

Abejonių dėl paskyrimo iškart iškyla: jauna moteris buvo paskelbusi lengvbūdiškas tweet žinutes, metančias įtarimus kardinolui Tarcisio Bertone ir buvusiam ministrui Tremonti (vėliau neigs jas rašiusi, teigdama, kad buvo įsilaužta į jos paskyrą ir jas ištrins, nors ištisus mėnesius žinutės buvo viešai prieinamos internete).

Neslepia savo ryšių su apkalbų portalu „Dagospia“, platina niekuo neparemtą teiginį apie Benedikto XVI „leukemiją“. Pokalbyje portalui „Espresso“ teigia, jog dirba su „slaptais Vatikano dokumentais“ ir kad yra gera Nuzzi bičiulė. Tačiau polemika greitai užgęsta ir Chaouqui, dėl savo užimamos padėties, laisvai įeina ir išeina iš Šv. Mortos namų.

Antroji data, 2014 m. kovo 3-ioji. Tą dieną, įsteigę Ekonomikos sekretoriatą ir paskyręs jos naujuoju prefektu australų kardinolą George’ą Pellą, Pranciškus paskelbia ir dikasterijos antrąjį asmenį. Ir, užuot paskyręs Vallejo Balda, kaip prašė ir kuo buvo beveik tikras pats Pellas, netikėtai pasirenka maltietį Alfredą Xuerebą.

Vallejo ir Chaouqui porai tai stiprus smūgis. Ispanas monsinjoras manėsi paskyrimą jau beveik turįs. Netgi neapdairiai apie tai prabilo vienam savo šalies radijui. Galiausiai vaidmenų neliko net ir „komisarei“ Francescai Immacolatai: penki išformuojamos Cosea nariai pereina į naująjį darinį – Ekonomikos tarybą, o ji lieka tuščiomis.

Viešųjų ryšių specialistė ir jos talentas nuo tos akimirkos paskelbia „karą“ ir vienu didžiausių savo priešų ima laikyti būtent kardinolą Pellą.

Trintis tarp Ekonomikos sekretoriato, Valtybės sekretoriato ir kitų Šventojo Sosto dikasterijų nėra naujiena. Pats Pranciškus ne kartą yra įsikišęs, kad nustatytų tam tikrų galių ribas ir paaiškintų atskirų elementų kompetencijas. Tačiau keistajai „kovotojų“ porai to negana.

Pagal „Vatican insider“ parengė S. Žiugždaitė