2015 11 24

Gabrielė Kuizinaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Pokalbis su fotomenininku Danu Gemkowu apie kelią ir keliones

Tarptautinio fotografijos  festivalio „Kaunas Photo 2015“ parodos ir renginiai, jų pristatymai, portfolio peržiūros „okupavo“ Kauną rugsėjo mėnesį, dalis parodų tebevyksta ir visą spalį, lydimos vedamų ekskursijų, viešų diskusijų. Tai, kad net ir pasibaigus pagrindiniams festivalio renginiams parodų, atskirų diskusijų, susitikimų refleksija persikėlė į „Kaunas Photo“ festivalio tinklapio viešas diskusijas liudija, kad šio festivalio šiuolaikiškumą ir gyvybę. 

Kultūrinėje lietuviškoje  spaudoje buvo ne kartą rašyta apie festivalį, skelbti interviu su jo organizatoriumi ir dalyviais, kurių ir šiais metais buvo itin daug. Prasminga, kad festivalio organizatoriai po bendrąja festivalio tema „Siekimas“ ne tik talpino fotografijos parodų tematikos ir stiliaus įvairovę, bet ir kai kuriose erdvėse susidarė tam tikri tematiniai kelis autorius vienijantys parodų blokai. Kelionės tema sujungia tris menininkus, savo darbus eksponuojančius Žaliakalnio funikulieriaus  „F galerijoje“ ir aplinkinėse galerijos erdvėse: funikulieriaus vagonėliuose bei šalia esančioje aikštelėje. 

Pasak festivalio meno vadovo Mindaugo Kavaliausko, „vagonėliuose – viena kitą „atsvečiančios“ parodos, o funikulieriaus aukštutinėje stotelėje – atvykimas labai ilgų ir varginančių kelionių pažymėtų veidų galeriją“. Britas Joseph Wood, šiuo metu gyvenantis ir kuriantis Vilniuje, pristato fotografijų serija „Kur tu eini?“, o jaunos kartos menininkė lietuvė Ieva Austinskaitė, šiuo metu gyvenanti Londone, pristatė fotografijų seriją „Keleiviai“.

Amerikiečių fotografas Danas Gemkowaas pristatė fotografijų seriją „In Transit“ (Pakeliui), kurią kūrė ne vienerius metus, keliaudamas  po Ameriką, susitelkdamas ties šiuolaikine dokumentine socialine fotografija. Kurdamas šį ciklą, kuriame vaizduoja keliautojų tolimųjų reisų autobusais portretus, siekė suprasti šią „išvarytojo“ patirtį.  Pats fotografas buvo keleiviu, per Šiaurės ir Pietų Ameriką nuvažiavo daugiau nei 56 tūkst. kilometrų.  Danas Gemkowas yra sukūręs fotografijos ciklus  „Iš autobuso“, „Elektroninės skelbimų lentos“, „Kitokie peizažai“ ir  „Po“. 2010 m. fotografas baigė  fotografijos magistrantūros studijas Misuori universitete Kolumbijoje, yra surengęs parodų žinomose galerijose Luizinoje, Vermonte, Kansase, Kalifornijoje, Kolumbijoje, Japonijoje.

Danas Gemkowas, pristato fotografijų seriją „Pakeliui“. Jis tyrinėja kultūrinį peizažą, kurio centre kaip pagrindinis akcentas iškyla dideli pastatai. Jis fiksuoja keliaujančių žmonių portretus. Tik jo portretuose kreipiamas dėmesys į keliaujančio keleivio meditacinę būseną, sėdinčio ar stovinčio savo kelionės maršruto dideliame mieste. Fotografijose svarbus portretuojamojo ryšys su miesto pastatų architektūros fragmentais, jis tarsi tampa  supančios aplinkos dalimi. Daugelis pristatomųjų šio fotomenininko darbų yra sukurtų Amerikoje, o šį ciklą fotomenininkas planuoja tęsti Australijoje. Šioje menininko fotografijų serijoje labai svarbu portretuojamojo ryšys su aplinka. Jis yra ne tiek įsigilinęs į laukimą ar ruošimuisi keliauti, o įsijautęs į ryšį su jį supančia aplinka. Labai svarbios portretuojamojo kūno kalba ir gestai.  Fotografas Danas Gemkowas tarp festivalio renginių ilgai keliavo po skirtingas šalis, tęsdamas šį projektą. Po kelionės fotomenininkas sutiko atsakyti į keletą klausimų.

Jūs sukūrėte fotografijų seriją „In transit“ apie keliaujančius žmones. Kas šių fotografijų detalėse, jums kaip fotografui yra svarbiausia?

Visų pirma šią fotografijų seriją pavadinau „In transit“ („Pakeliui“), ją kūriau keliaudamas komercinėmis linijomis. Tai buvo labai ilgas, tačiau įdomus procesas. Viskas dažniausiai priklausydavo nuo to, kur ir kiek kilometrų eini, kiek dienų ir naktų miegi ir tai yra kelionės sąvoka plačiąja prasme. Kiekviena kelionė priklauso nuo poilsio ir miego. Dažnai savo kelyje ieškau žmonių, kurie turi stiprią keliautojo patirtį. Daugelis žmonių, kurie keliauja  ir kuriuos sutinki  kelionėse, yra apsikrovę  krepšiais ir kitais keliautojams būdingais daiktais.

Aš ieškau žmonių, kurie keliaudami trumpam sustoja,  kur nors pritupia, atsiduria tiesiog jiems nepažįstamoje vietoje. Pastaruoju metu keliaudamas tikiuosi sutikti  žmogų, kuris tiesog yra laukime ar laukimo būsenoje be mobiliojo telefono. Todėl visuomet būdamas kelyje laukiu. Laukiu asmeninių momentų, kai žmogus susimąsto: žiūri į mašiną parke, ar keliauja prieš pradėdamas kelionės istoriją, kol tai tampa kontempliatyvia istorija. Aš tikiu ja, fiksuoju  jų išraiškingus veidus ir ekspresyvius žvilgsnius. Dažnai būnu įkvėptas jų žvilgsnio ir  sustojimo laukimo procese.

Jūs dalyvaujate tarptautiniame Kaunas Photo festivalyje. Gal galėtumėt daugiau paaiškinti, ką Jums reiškia dalyvavimas šiame festivalyje?

Man, kaip fotografui, yra didelė galimybė dalyvauti šiame tarptautiniame Kaunas Photo festivalyje. Bandau būti eksponuotojo vaidmenyje. Aš esu už tai, kad mano darbai būtų parodyti tarptautinei auditorijai, kad juos  pamatytų  daugiau žmonių. Ateityje taip pat būtų malonu dalyvauti šiame festivalyje. Kaip fotomenininkui man eksponuoti savo darbus tarptautiniame kontekste yra didelė atsakomybė ir nauja galimybė. Fotografija yra tam tikra kalba, kuri geriausiai atsiskleidžia kolektyvinėse parodose. Tai yra medija, įkvepianti kūrybą. Tarptautinis „Kaunas Photo“ festivalis sukuria nuostabią atmosferą, kur  daug dėmesio yra skiriama šiuolaikinei fotografijai.

Kaip kilo idėja sukurti fotografijų seriją „In transit“? Gal galėtumėte daugiau pakomentuoti, kokiuose Amerikos miestuose šią seriją kūrėte? Kodėl šios fotografijos serijos tęsinį nusprendėte perkelti į Australiją?

Kai baigiau mokyklą, pradėjau domėtis dokumentine fotografija. Pradėjęs kurti, atradau savo stilistiką, kuri kol kas nesikeičia. Intuityviai pradėjau daug laiko praleisti  vis kitoje  miesto vietoje, kitame miesto kampe. Tai pasakojimas, kuris yra siejamas su kelionėmis autobusu. Kurį laiką fotografavau peizažus skirtingų vietovių  pakraščiuose. Prisimenant pirmą kelionę buvo labai svarbu kurti sutiktų keleivių portretus, taip pat ir peizažus. Aš blaškausi ieškodamas peizažo skirtinguose miesto vietose, bet nutiko taip, kad  sukūriau portretų seriją.

Kurdamas šią fotografijų seriją apkeliavau 46- 50 miestų Amerikoje, penkias Kanados provincijas, didžiąsias Šiaurės Meksikos dalis. Taip pat pamačiau tam tikrų miestų dalis. Tarptautiniame „Kaunas Photo“ festivalyje pristatoma portretų serija yra  kurta  New Yorke, Detroite, Meksikoje, Ontario, Kvebeke, Pensilvanijoje ir kituose Amerikos didžiuosiuose miestuose.

Savo projektą menininkas tęsia keliaudamas po Australiją, svajodamas ir  apie kitas šalis, kuriose  jo sumanymai įgautų tęsinį ir suteiktų įkvėpimo ir idėjų. Keliaudamas fotomenininkas tikisi sutikti  labai skirtingus keleivius, perprasti jo charakterį ir sukurti jo  portretą vis kito,  skirtingo miesto istoriniame, kultūriniame geografiniame kontekste.

Daugiau informacijos apie ilgiausiai Baltijos šalyse trunkantį tarptautinį fotografijos festivalį „Kaunas Photo“ ir jame dalyvaujančius žinomus fotomenininkus iš skirtingų pasaulio šalių galite rasti tarptautinio festivalio „Kaunas Photo“ svetainėje. Nors tarptautinio festivalio Kaunas Photo 2015 pasibaigę, tačiau šio fotomenininko Dan Gemkow paroda „In transit“ „F galerijoje“ pratęsiama iki gruodžio pabaigos.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.