2015 11 25

Gabrielė Kuizinaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Izraelyje gyvenanti Tanya Chermov dalyvaus meno mugėje „Craft Vilnius 2015“

Šiuometinės mugės tema „Daiktai su istorija“. Mugės metu ne tik daiktai, bet ir menininkai pasakos daiktų sukūrimo istorijas mugės lankytojams. Be lietuvių menininkų šių metų tarptautinėje taikomojo meno mugėje „Craft Vilnius 2015“ svečių teisėmis taip pat savo kūrybą pristatys menininkai iš Latvijos, Estijos, Ukrainos, Ispanijos, Gruzijos. Viena iš svečių – viešnia iš Izraelio Tanya Chernov.

Tanya Chernov kurį laiką gyveno ir kūrė Maskvoje. Ji studijavo dizainą ir juvelyriką Stroganov akademijoje. Šiuo metu menininkė gyvena ir kuria Tela Vive Izraelyje. Menininkė, kurdama papuošalus iš natūralių medžiagų, sidabro ir aukso, semiasi įkvėpimo iš gamtos formų ir simbolikos. Tanyos Chermow sukurtoje kolekcijoje labai svarbus istorinis pasakojimas ir modernaus meno kontekstas, persipinantis su taikomojo meno istorija ir technikų naudojimu kūryboje.

Ruošiantis tarptautinei taikomojo meno mugei „Craft Vilnius 2015“ žinoma juvelyrė Tanya Chernov sutiko atsakyti į klausimus:

Jūs studijavote juvelyrikos studijas Stroganoff universitete. Gal galėtumėte papasakoti, kaip studijos paveikė jūsų kūrybą ir veiklą?

Studijos „Stroganovske“ labai daug davė, buvo padėti stiprūs technologiniai, amato pagrindai. Buvo labai įdomu mokytis: mes mokėmės filigrano, emalio, darėme tradicinių kūrinių, kurie buvo labai sudėtingai technologiškai atlikti, kopijas. Taip pat turėjome labai daug piešimo, dailės istorijos paskaitų.

Kūrybiškumui ar profesiniam aktyvumui mokslas neturėjo jokios įtakos. Tam daugiausiai įtakos turėjo stiliaus pojūtis ir noras dirbti. Po mokslo buvo gana ilgas laikotarpis, kai aš juvelyrikoje nedirbau. Tuo metu buvau susidomėjusi šiuolaikiniu menu, tuometine konceptualia Maskvos mokykla.

Su laiku forma tapo artimesnė. Izraelietiška dizaino tradicija man turėjo didelę įtaką. To rezultatas – visos technikos, kurias dabar naudoju, aš pati įsisavinau.

Jūs kuriate juvelyriką iš natūralių medžiagų, platinos ir aukso. Gal galėtumėte daugiau papasakoti, kokią įtaką medžiaga ir forma daro jūsų kūrybiniam procesui?

Visi trys išvardinti dalykai – medžiaga, forma, simbolis – sudaro kūrinio vientisumą. Gal tai kiek senamadiška, bet man vientisumas labai svarbus. Viso pagrindas, aišku, yra forma – ji ir simbolis. Auksas ir sidabras – medžiagos, su kuriomis aš dirbu, darau praktiškai visokias formas juvelyrinių kūrinių, bet ne tiesiog papuošalus bižuteriją. Aš visada siekiu rasti kompromisą tarp organiškos formos, su kuria dirbu, ir juvelyrinio dizaino. Bet bendrai mano kūriniai labiau orientuoti ne tiek į dizainą, kiek į šilumą ir universalumą. Auksas ir sidabras – maksimaliai universalios medžiagos.

Su menininkės kūryba galėsite susipažinti šių metų gruodžio 1–3 dienomis, Lietuvos parodų ir kongresų centre Litexpo, tarptautinės taikomojo meno mugės „Craft Vilnius 2015“ metu.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.