Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2015 11 26

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nauja Virginos Šukytės knyga kviečia leistis į kelionę po mitinį pasaulį

V. Šukytė. Stebuklų pripoškėjęs pasaulis. – Vilnius: 700 eilučių, 2015. 

Naujausia Virginos Šukytės knyga „Stebuklų pripoškėjęs pasaulis“ – literatūrinė pasaka, kurioje, kaip ir kiekvienoje pasakoje, yra dalelė tiesos. Net ne dalelė, o kur kas daugiau. Į nuotaikingą, įtraukiantį pasakojimą autorė sumaniai ir išradingai įpina daugybę žinių apie lietuvių mitologiją, sakmių, pasakų, tad ši knyga – ne tik smagus pasiskaitymas, bet ir žinių šaltinis, galintis tapti pirmąja vaikų pažintimi su mitiniu protėvių palikimu.

Ne paslaptis, kad pelkės ir gūdūs miškai knibždėte knibžda pačių įvairiausių mitinių būtybių, o kai kurios jų kadais gyveno ir visai šalia žmogaus – jo namuose. Žinias apie šias, senovės lietuvių garbintas būtybes, rašytoja išmoningai supina su išgalvotais dviejų vaikų nuotykiais. Istorija prasideda vieną, atrodytų, eilinę vasaros dieną, kai du vaikai – broliukas ir sesutė – išsiruošia riešutauti. Grįždami namo sutinka senelį, nuo tos akimirkos prasideda stebuklai: senelio lazda virsta žalčiu, kuris tampa smalsių vaikų vedliu, lydinčiu juos visą stebuklingų, o kartais ir šiurpių nuotykių kupiną vasarą.

Ne vieną vaikišką knygą sukūrusi rašytoja Virgina Šukytė jau spėjo tapti gera jaunųjų skaitytojų pažįstama. Neišsenkantis kūrėjos įkvėpimo šaltinis – lietuvių tautosaka. „Senelio Povilo pasakos vaikystėje, Universiteto ramuvos ekspedicijos, J. Basanavičiaus tautosakos rinkiniai – kertiniai akmenys, ant kurių stovi ir šios knygos pasaulis, pripoškėjęs stebuklų. Senieji mitai, legendos, pasakos, dainos – gyvas mūsų protėvių balsas, pasiekęs mus per šimtmečius… Tai mūsų tautos patirtis ir išmintis, teikianti stiprybės įvairių kartų žmonėms“, – teigia autorė.

V. Šukytė. Stebuklų pripoškėjęs pasaulis

Knygelę puošia švelnios dailininkės Linos Kusaitės iliustracijos. Dailininkei pavyko subtiliai sukurti senųjų lietuvių dievų – ne tik gerai žinomų aukščiausio rango dievybių, tokių kaip Praamžius ar Perkūnas, bet ir mažiau žinomų – Patrimpo, Bubilo, Pilnyčio ir kitų mitinių esybių – portretus, naujai iliustruoti senąsias lietuvių sakmes.

Knyga „Stebuklų pripoškėjęs pasaulis“ turėtų sudominti jaunesniojo mokyklinio amžiaus (7–11 metų) ir vidutiniojo mokyklinio amžiaus (11–12 metų) vaikus, ypač tuos, kurie per istorijos, literatūros pamokas mokosi apie lietuvių mitologiją.

V. Šukytė. Stebuklų pripoškėjęs pasaulis

Leidybinį projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir UAB „Garsų pasaulis“.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu