Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2015 12 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Aktorės Neringa Varnelytė ir Vitalija Mockevičiūtė kviečia pažinti intriguojantį Lazdynų Pelėdos portretą

Gruodžio 15 ir 16 d., 19:00 val. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje bus pristatyti aktorių Vitalijos Mockevičiūtės ir Neringos Varnelytės vaidybiniai etiudai „Lazdynų Pelėda”. Šis kūrybinis duetas teatro publikai jau pažįstamas iš Lietuvoje bei užsienyje daug karto rodyto spektaklio „Dzūkės“. Naujasis talentingų aktorių kūrinys žiūrovams atvers intriguojantį kitų dviejų moterų menininkių – Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu pasirašinėjusių seserų Ivanauskaičių – gyvenimo ir kūrybos kelią.

Idėja kurti spektaklį aktorėms užgimė dažnai vaikštant pro Lazdynų Pelėdos skverą Vilniuje, kuriame nuo 1995 metų stovi Daliutės Matulaitės kurtas bronzinis paminklas „Seserys“, vaizduojantis rašytojas seseris Sofiją Ivanauskaitę-Pšibiliauskienę (1867–1926 m.) ir Mariją Ivanauskaitę-Lastauskienę (1872–1957 m.).

Pasak N. Varnelytės, abi aktorės susimąstė apie šių rašytojų, to laikmečio feminisčių, gyvenimus ir kūrybą sudėtingu laikmečiu, kuomet moteriai priderėjo ne knygas rašyti, o šeimą ir namus puoselėti. Nors seserys buvo bajoraitės ir augo dvaro kultūroje, jos negalėjo kurti atvirai, ir tik po vyresniosios sesers Sofijos Pšibiliauskienės mirties galiausiai paaiškėjo, kas slėpėsi po Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu.

N. Varnelytės ir V. Mockevičiūtės kuriamas spektaklio scenarijus paremtas dviejų seserų- rašytojų biografiniais faktais ir kūrybos ištraukomis.

„Įdomu panagrinėti faktus ir pamėginti pažvelgti giliau ir išsamiau, kokią vietą seserų kūrybiniame ir asmeniniame gyvenime užėmė lietuvių kultūros šviesulys Povilas Višinskis, taip pat įtakojęs Žemaitės ir Šatrijos Raganos kūrybą ir asmenybes” – aptardamos scenarijaus ypatumus, pasakojo autorės.

Tiek literatūrine, tiek socialine prasme, rašytojos Ivanauskaitės mūsų visuomenėje nepelnytai užmirštos, todėl aktorės N. Varnelytė ir V.Mockevičiūtė pasiryžo atkurti jų sudėtingo, moteriškai dramatiško, bet literatūrine kūryba ir veikla prasmę įgavusio gyvenimo vaizdą.Spektaklio metu skambės gyva muzika – aktorių pasakojamą istoriją iliustruos muzikininės miniatiūros, kurias atliks fleitininkė Žibutė Vilkaitytė.

Po premjeros Vilniuje, spektaklį numatoma vežti į kitus Lietuvos miestus bei miestelius.

Spektaklis bus rodomas Vilniuje gruodžio 15 ir 16 dienomis Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Spektaklis nemokamas. Būtina registracija telefonu +37061497424 arba [email protected]

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.