2015 12 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Itališkoji pjesė „Ketvirtoji kėdė“ po daugelio metų vėl scenoje

Prieš daugiau nei 15 metų žiūrovų itin pamėgta vieno žymiausių italų scenaristo Tonino Guerra pjesė „Ketvirtoji kėdė“, grįžo į sceną. Gruodžio 8 d. VšĮ „Laimingi žmonės“ spektaklį pristatė Kauno žiūrovams, vėliau kūrinys aplankys ir kitus Lietuvos miestus. Spektaklio režisieriaus Arvydo Lebeliūno teigimu, nors pjesė sukurta XX a. viduryje, tematika šiandien išlieka dar aktualesnė nei tuomet.
Nesvarbu, kas tu toks. Svarbu, ko tau reikia…

„Kai pirmąjį kartą pastačiau šį spektaklį, žmogaus gerovė tik pradėjo klestėti, kūrėsi naujos profesijos, – agentai, šiandien vadinami vadybininkais, ir materialioji pasiūla, vartojimas pamažu įsiskverbė į žmogaus gyvenimą, deja, kartais, net užgoždami žmogaus esybę, vertybes“, – teigia A.Lebeliūnas.

Pasak spektaklio kūrėjo, pagrindinis veikėjas gyveno savo pasaulėlyje, priėmęs sprendimą išeiti ne tik iš esamos situacijos, bet ir iš gyvenimo, kai staiga lyg reaktyvinis lėktuvas įsiveržė kažką įkyriai siūlanti nepažįstamoji. Būtent čia, privačioje vieno žmogaus erdvėje, susikerta skirtingi interesai, materialusis ir dvasingasis pradai bei vyksta tragikomiškas nesusikalbėjimas.

Nuo pardavimo subtilybių iki klausimo: „Ko nori moterys?“

Pagrindinius vaidmenis vėl atliekantis tas pats duetas – Ieva Zelionkaitė ir Ramūnas Šimukauskas, nesunkiai prisiminė komedijos dialogą, tačiau, režisieriaus manymu, nors spektaklis turiniu ir nepakito, atlikimu įgavo naujų spalvų: „Aktoriai subrendę, todėl ir humoras šįkart gilesnis, supratingesnis“, – teigia A. Lebeliūnas.  

Spektaklyje profesionalius prekybos agentės Luizos įgūdžius demonstruojanti aktorė Ieva Zelionkaitė pripažįsta, kad lengvabūdiškos šviesiaplaukės, kuri nemato nė kiek giliau nei finansinė nauda ir daiktai, prieš daugelį metų buvo paprasčiau suvaidinti. Luiza, būdama vartotojiškos visuomenės pavyzdžiu, yra priešprieša gyventi nenorinčiam personažui Emilijo ir mokėjimu iš gyvenimo imti viską, ką jis mums teikia.

Pjesėje skirtingomis plotmėmis keliamas klausimas: ko žmogui reikia? Pardavimų agentei tereikia išpešti paskutinę lirą, nusivylusiam Ramūno Šimukausko personažui Emilijo išsišnekėti, suprasti, ko moterims reikia… „Akivaizdu, jog visi siekiame laimės, tik skirtingi dalykai mums ją teikia ir nevienodais būdais jos siekiame. O į klausimą, ko nori moterys, turbūt dar niekam nepavyko atsakyti, nes tikriausiai ir jos pačios neturi atsakymo “, – šypsosi Ramūnas Šimukauskas.

Rimta komedija su nenuspėjama pabaiga

Nors pjesės tema itin žemiška, spektaklyje „Ketvirtoji kėdė“ itališkos detalės – tiek sceninis įvaizdis, tiek skambanti Ennio Morricone muzika kuria romantišką atmosferą, o Tonino Guerra humoras puikiai suprantamas ir subtiliai šmaikštus.
Ieva Zelionkaitė ir Ramūnas Šimukauskas, – aktorių duetas, ne pirmąjį kartą susitikę teatro scenoje, vienbalsiai tvirtina, jog pjesė išsiskiria netikėtumu ir tai, kad iki pat pabaigos nėra aišku, kaip viskas baigsis, patinka žiūrovui. „Pjesė, kurios įvykius apvainikuoja nenuspėjama pabaiga, be abejonės, yra scenaristo talentas“, – įsitikinęs Ramūnas Šimukauskas.