Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2016 01 19

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Viens, du, trys niekas neįvyko, Arba Pernykštis sniegas kultūrai

Evgenios Levin nuotrauka

Sausio 19 d. sostinės V. Kudirkos aikštėje priešais Vyriausybės rūmus vyko kultūros žiniasklaidos inicijuota simbolinė protesto akcija „Pernykštis sniegas“, kurios metu įvairių kultūros leidinių redaktoriai bei autoriai kastuvais kasė sniegą iš vienos vietos į kitą ir atgal. Tokiu veiksmu, anot akcijos iniciatorių, jie parodo valdininkų požiūrį į kultūrą bei paramą jai.

Šios akcijos pretekstu tapo dabartinė situacija, kai kultūros spaudos leidėjai iki šiol nežino, kaip gyvens šiais metais, mat Spaudos, radijo, ir televizijos rėmimo fondas – svarbiausias tokių leidinių pragyvenimo šaltinis, iki šiol nėra net paskelbęs paraiškų priėmimo pradžios 2016 metams.

Evgenios Levin nuotrauka

Kaip teigia kultūros savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, „vienas šios akcijos tikslų – parodyti situacijos absurdiškumą. Dabar valdininkai rodo vienas į kitą pirštu ir niekas nepriisiima atsakomybės dėl to, kas turėjo būti atlikta mažiausiai prieš du mėnesius. Spaudos, radijo ir televizijos fondas, Kultūros ministerija, Teisingumo ministerija, Seimas, Vyriausybė – šioje biurokratijos grandinėje įstrigęs vienas nepasirašytas dokumentas užkerta kelią skelbti kultūros žiniasklaidos finansavimo konkursą“.

Anot kultūros ministro Šarūno Biručio, tokia situacija įvyko todėl, kad pernai, pasikeitus Visuomenės informavimo įstatymui, teko keisti Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo konkurso nuostatus, juos svarstyti privalėjo net du Seimo komitetai, pritarti Kultūros ministerija, galiausiai – Vyriausybė.

Šis procesas užtruko net devynis mėnesius, o rezultato – nuostatų patvirtinimo tikimasi sulaukti šią savaitę.

Ministro tikinimu, dar šią savaitę Vyriausybei skubos tvarka bus teikiami rėmimo fondo nuostatai, o konkursas kultūrinės spaudos projektams finansuoti galėtų būti paskelbtas dar šią savaitę.

Evgenios Levin nuotrauka

Tuo metu kultūrinės spaudos atstovai sako, kad, net ir konkursą paskelbtus dabar, rezultatai paaiškėtų tik pavasarį, o lėšų apmokėti spaudos išlaidas bei atlyginimų darbuotojams ima stigti jau dabar.

Žurnalo „Literatūra ir menas“ vyriausiasis redaktorius Gytis Norvilas prisiminė, kad lygiai prieš metus kultūros žiniasklaidos atstovai platino peticiją, kurioje buvo išreikštas susirūpinimas ydinga kultūros spaudos rėmimo sistema.

„Tuo metu, atrodė, kad mūsų peticija sulaukė dėmesio tiek žiniasklaidoje, tiek ir tarp valdininkų, visi linksėjo galvomis pritardami, kad reikia kažką keisti. Tačiau per metus absoliučiai niekas nepasikeitė, o šiandien esame atsidūrę dar kvailesnėje situacijoje, mat 2015 metų sausį mes bent jau žinojome, kokią paramą turėsime metams, o dabar nežinome net to“, – teigė G. Norvilas.

Evgenios Levin nuotrauka

Pasak akcijos iniciatorių, šiandienė padėtis ne tik atskleidžia biurokratinio mechanizmo nepaslankumą operatyviai veikti, tačiau parodo ir prasta tradicija tapusią paramos nekomercinei kultūrinei žiniasklaidai patirtį bei valdžios žmonių požiūrį į kultūrą apskritai.

Kaip teigia mėnraščio „Metai“ vyriausias redaktorius Antanas Šimkus, toks požiūris į kultūrinę žiniasklaidą tęsiasi jau 25 metus. „Atėjus sausiui kasmet iškyla tie patys klausimai: „Ar jau gausime pinigėlių? Ar jau galėsime mokėti algas ir honorarus autoriams?“ Baisiausia, kad su tokia nenormalia situacija mes jau apsipratome. Tačiau tai nėra vien tik kultūros spaudos reikalas, lygiai taip pat kasmet laukia ir bibliotekininkai, ir kultūros darbuotojai. Tai tik parodo valdininkų požiūrį į kultūrą apskritai. Susidaro įspūdis, kad kultūra atsakingų valstybės pareigūnų sampratoje gali ir neegzistuoti“.

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

 

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu