2016 02 09

Indrė Daukšaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Kauno arkivyskupija ragina kitaip sutikti Valentino dieną

Jau devintus metus iš eilės Kauno arkivyskupija kviečia Valentino dieną švęsti jų organizuojamame renginyje-koncerte „Valentino diena KITAIP“. Šis renginys yra kaip atsakas šventei, kuri šiandien tapo komercine, ir kaip būdas kalbėti apie tikrąsias vertybes. Kiekvieną kartą organizatoriai ruošia įdomią ir aktualią programą pagal vis kitokią temą. Šiemetinė tema yra „Meilės nuotykis 3×77“. Kauno arkivyskupija intriguojančios formulės 3×77 neišduoda – ji bus atskleista tik Vasario 14-osios vakarą „Žalgirio“ arenoje. Visgi viena iš renginio organizatorių Vaida Kneižienė pasidalino mintimis apie Valentino dienos prasmę, apie tai, kaip ji šiandien yra suprantama. Be to, kalbėjomės ir apie gailestingumą bei, žinoma, apie pačią meilę.

Pasak V. Kneižienės, per devynerius metus šventės dalyvių skaičius nuo 2–3 šimtų išaugo iki beveik 12 tūkst. Tokį žymų augimą paskatino persikėlimas iš Kauno arkivyskupijos salės į „Žalgirio“ areną. Praeitais metais norinčių meilės dieną švęsti kitaip susirinko apie 6 tūkst. žmonių, tad ir šiais metais organizatoriai tikisi panašaus susidomėjimo.

Šį susidomėjimą gali paskatinti ne tik programoje numatyti muzikiniai bei šokio pasirodymai, bet ir pats organizatorių požiūris į Valentino dieną. Organizatoriai grįžta prie pirminės šios dienos reikšmės. V. Kneižienė papasakojo, kokia gi yra tikroji vasario 14-osios prasmė: „Pasak legendos, buvo vyskupas, kuris sutuokdavo tas poras, kurių neleisdavo sutuokti dėl vyrų tarnybos kariuomenėje. Tai buvo įsimylėjėliai. Kad jie geriau tarnautų kariuomenėje, negalvotų apie nieką kitą, tik apie karą ir savęs labai nesaugotų, jiems neleisdavo tuoktis. Šv. Valentinas slapčia sutuokdavo tokias įsimylėjėlių poras.“ Taigi, kaip pabrėžė V. Kneižienė, norisi kalbėti, apie meilę, kuri veda į santuoką, meilę, kuri yra dovanota Dievo, meilę, kurioje be Dievo galbūt nesugebėtume atleisti, mylėti ir būti gailestingi vieni kitiems.

Visgi kodėl reikia meilės dieną švęsti kitaip? Esama kelių priežasčių. Visų pirma todėl, kad, pasak V. Kneižienės, šventojo diena buvo padaryta ir galbūt vis dar lieka komercinė. Kita alternatyvos ieškojimo priežastimi tapo jaunimo požiūris į šią dieną: jauni žmonės desperatiškai ieško antrosios pusės, jie nenori tą dieną būti vieni ir, jeigu būna, ima jaustis nevisavertiški. Toks mąstymas, anot V. Kneižienės, yra ne tik netikinčių žmonių, bet taip pat ir tikinčiųjų. Būtent dėl to organizatoriams ir kilo mintis apie kitokį Valentino dienos šventimą: „Valentino dieną mes švenčiame tą meilę, kuri visų pirma yra Dievo meilė, mums ir nesvarbu, ar tu tą vakarą esi vienas, ar atvažiuoji su savo parapijos bendruomene, ar su draugais, ar su savo pora. Švenčiame visų pirma tą Dievo meilę, o jeigu tai yra tarp mylimų žmonių, tai meilę, kuri yra dovanota Dievo“, – teigia V. Kneižienė.

Jauni žmonės yra ypač pažeidžiami, jie greitai viskuo nusivilia, todėl „Valentino dienos KITAIP“ mintys apie meilę gali įkvėpti nepasiduoti. Pasak V. Kneižienės, tarp jaunimo dažnai išlieka toks vartotojiškumo jausmas – „aš tau – tu man“. Todėl renginyje bus gausybė patarimų, padėsiančių šio jausmo atsikratyti: „Bus liudijimų, kaip žmonės pereina per įvairias krizes, kaip jiems Dievas padeda tose situacijose, kad jaunas žmogus pirmos krizės momentu nesakytų, kad viskas baigta, bet ieškotų galimybių būti kartu“, – teigia V. Kneižienė. Šie liudijimai turėtų paskatinti kovoti dėl meilės, padėti jaunimui suprasti save, kaip teigia V. Kneižienė: „Norisi, kad tas jaunas žmogus neišmėtytų savęs ir sugebėtų priimti save kaip Dievo dovaną, o ir pačią meilę kaip Dievo dovaną.“

Kad ir kokia jaunimui būtų svarbi Valentino diena, visgi meilę švęsti nori visi, todėl „Valentino diena KITAIP“ skirta anaiptol ne tik jaunam, bet ir vaikams, šeimoms ir seneliams. Tai, pasak V. Kneižienės, yra toks bendruomenės pojūtis, į kurį atsiveria Bažnyčia ir pakviečia kitus, kurie yra toli nuo jos. Todėl šis renginys yra pritaikytas ne tik tikintiesiems. V. Kneižienės nuomone, kalbėti netikintiesiems apie Dievo dovanojamą meilę yra daug aktualiau.

Kadangi 2016-ieji popiežiaus yra paskelbti Gailestingumo metais, „Valentino dienos KITAIP“ organizatoriai į tai irgi atsižvelgė. Šiemetinė tema „Meilės nuotykis 3×77“ susijusi su gailestingumu ir ją atskleisti padės kunigas Kęstutis Dvareckas bei renginio dalyviai. Tai taikomojo šokio grupė „Žingsnis po žingsnio“, kurie yra neįgalūs ir šoka su invalido vežimėliais, taip pat bus aklųjų choras „Feniksas“ bei „SoundPlay LT“, kur neregys Aurimas pats kuria muziką ir dainų žodžius. Šie atlikėjai yra pakviesti, pasak V. Kneižienės, dėl Gailestingumo metų, kad per savo liudijimus, per dainas ar šokį atskleistų, jog Dievas iš tiesų yra gailestingas, ir jie tą išgyvena, mylėdami Dievą. Neįgalių žmonių požiūris į gyvenimą įkvepia ir verčia susimąstyti apie save bei savo santykį su gyvenimu: „Man atrodo, kad Dievas nenuskriaudžia nė vieno. Žiūrint iš šono mums atrodo, kad Dievui negaila šitų žmonių, bet jie yra apdovanoti kitose srityse. Žiūrėdamas į juos, pats pradedi jaustis neįgalus, nes jie ir atrodo laimingesni, ir džiaugsmo, ir tikrumo jų gyvenime yra labai daug“, – teigia V. Kneižienė.

Be minėtų grupių, renginyje dar pasirodys Linas Adomaitis ir svečiai iš Olandijos – grupė „Trinity“. Tad numatomas puikus vakaras meilei švęsti. Šiuolaikinis pasaulis mums siūlo laikinų dalykų, o Kauno arkivyskupija rekomenduoja žvelgti į meilę kaip į didžiulį, nenuspėjamą ir amžiną nuotykį. Taigi „Valentino diena KITAIP“ kviečia priimti tai, kas yra amžina. Ji kviečia pasisemti įkvėpimo ir žiūrėti į Valentino dieną ne kaip į proginę ir sukomercintą šventę, bet kaip į Dievo mums dovanotą meilę, kurią reikia puoselėti ir kartu džiaugsmingai minėti.

Renginys vyks 2016 metų vasario 14 d. 19 val. Kauno „Žalgirio“ arenoje. Bilietus galima įsigyti www.bilietupasaulis.lt ir Kauno arkivyskupijos Jaunimo centre (Vilniaus g. 7).