2016 03 22

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Birštonas kviečia švęsti pavasarį su džiazu

V. Suslavičiaus nuotr.

Balandžio 1–3 d. jau 19-tą kartą į seniausią Lietuvoje džiazo šventę Birštone susirinks įdomiausi visų kartų šalies improvizuotojai. Tai vienintelis forumas Lietuvoje, kuriame pristatoma tokia plati dabartinio lietuviško džiazo panorama. Kai kuriuos projektus galima išgirsti tik čia, nes daugelis kolektyvų būtent šiai kas dvejus metus vykstančiai džiazo šventei rengia išskirtines premjeras. Šiemet iš 16-kos festivalio projektų net 10 – dar niekur neskambėję.

Ypatingą premjerą pirmąją festivalio dieną žada Kauno bigbendas, diriguojamas Liutauro Janušaičio. Praėjusiam festivaliui parengtas jo projektas su Dainiaus Pulausko grupe (DPG) įkvėpė kolektyvą naujai netradicinei partnerystei – šį kartą bigbendas muzikuos su Jievaro Jasinskio vadovaujama grupe „Reinless“. Jungtinei kompanijai talkins džiazo vokalistė Simona Jakubėnaitė. Festivalyje laukiama taip pat Šiaulių bigbendo su vokiečių vokaliste Cecile Verny.

Trombonininkas Jievaras Jasinskis aranžavo muziką ne tik Kauno bigbendo, bet ir unikaliam trombonų kvinteto projektui, kurį sumanė trombonininkas Vytautas Pilibavičius. Pirmą kartą Lietuvoje išgirsime šio žanro džiazo kolektyvą. Jam talkins vokalistė Girmantė Vaitkutė.

Šiemetis festivalis ypatingas džiazo klavišininkui ir kompozitoriui Dainiui Pulauskui. Lygiai prieš 20 metų jis debiutavo Birštone kaip grupės lyderis. Šia proga Dainius pakvies į sceną dabartinius ir buvusius savo grupės narius pradėdamas visus metus truksiantį jubiliejinį DPG turą.

Karjeros apogėjų Birštono scenoje prisimins klavišininkas Olegas Molokojedovas, pasitelkęs senus bendražygius Petrą Vyšniauską, Leonidą Šinkarenką ir Gediminą Laurinavičių. Šventės atmosferą kaitins ir Liudo Mockūno, Eugenijaus Kanevičiaus, Vladimiro Tarasovo trio pristatydamas savo ką tik išleistą vinilinę plokštelę. Saksofonininkas Kęstutis Vaiginis improvizuos su JAV džiazo grandais.

Tarptautinės grupės, grojančios lietuvių kompozicijas, – Birštono festivalio pasididžiavimas. Užsienio atlikėjai veržiasi į šį nacionalinį džiazo forumą, tačiau patenka čia dažniausiai per partnerius lietuvius – tarptautiniai projektai Birštone skatinami. Tad, gausėjant užsienyje studijavusių Lietuvos muzikantų, gausėja ir tokių projektų.

Šiemet festivalyje su užsienio meistrais muzikuos gitaristas Pranas Kentra, programą su italais pristatys klavišininkas Andrejus Polevikovas. Perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir saksofonininkas Janas Maksimovičius debiutuos su kolegomis iš Danijos, Ukrainos ir Latvijos.

Tik Birštone galima išgirsti legendinio saksofonininko, festivalio senbuvio Vladimiro Čekasino projektus su studentais. Šiemet drauge su maestro vadovaujamais Vilniaus kolegijos auklėtiniais improvizuos Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademijos studentai.

Jaunus veidus išvysime ir Artūro Anusausko projekte: pianisto trio pristatys festivalio debiutantes – vokalistes Mariją Grabštaitę ir Rūtą Jakulytę. Specialiai Birštonui naujų kompozicijų parengė Artūro Noviko vadovaujamas moksleivių vokalinio džiazo ansamblis „Jazz Island“. Šventę pradės taip pat jaunoji karta – trimitininko Vytauto Skudo projektas, skirtas Milesui Davisui.

Nepaisant naktinių „džemų“, Kurhauze penktadienį ir šeštadienį, patartina taupyti jėgas, nes sekmadienį, be trombonininkų grupės debiuto, laukia ne vienas intriguojantis pasirodymas. Kompozitorius Linas Rimša prisistatys dar negirdėto žanro – „ecojazz“ – projektą. Birštono džiazo maratoną autorine programa užbaigs saksofono virtuozas Remigijus Rančys su puikių profesionalų kompanija.

Pasitinkame džiazo mėgėjus naujais unikaliais menininkų darbais, kuriančiais nepakartojamą Birštono festivalio atmosferą.

 

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.