2016 04 08

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Ekologija pulsuojantis Panevėžys

Minint 30-ąsias Černobylio katastrofos metines J. Miltinio dramos teatro inicijuoto socialinio-kultūrinio projekto „Panevėžys vienija ir taškas!”, kuris vyks šešis mėnesius (tris pavasarį ir tris rudenį), balandžio mėnesio renginių ciklas „Pulsuojanti ekologija“ dedikuojamas ekologijos klausimams.

„Pulsuojanti ekologija“ – tai bandymas kalbėti apie ekologiją plačiąja prasme, svarstyti apie žmogaus ir jį supančios aplinkos santykius, individo situaciją politinių – ekologinių katastrofų kontekste.

„Pulsuojančios ekologijos“ kulminacija – spektaklio „Černobylio malda“ (rež. Linas Marijus Zaikauskas) pagal Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič dokumentinę apysaką  „Černobylio malda: ateities kronika“ premjera.

Balandžio 30 d. S. Aleksijevič lankysis Panevėžyje, vyks vieši susitikimai – diskusijos: 11 val. J. Masiulio knygyne susitikimas su S. Aleksijevič ir Europos parlamento žaliųjų frakcijos pirmininke Rebecca Harms; 18 val. spektaklio premjera „Černobylio malda“ J. Miltinio dramos teatre, po spektaklio susitikimas S. Aleksijevič ir žiūrovais, kurį moderuos Ginas Dabašinskas.

Švedijos akademija, skelbdama S. Aleksijevič Nobelio premijos laureate „už savo polifoninius veikalus, kurie yra paminklas kančioms ir drąsai mūsų laikais“, įvardijo rašytoją kaip sukūrusią naują literatūros žanrą. Nuolatinė akademijos sekretorė Sara Danius Aleksijevič darbus apibūdino kaip „emocijų istoriją – sielos istoriją, jei norite.“ S. Aleksijevič yra viena iš kelių autorių, gavusių Nobelio premiją ne už grožinę literatūrą, o už kitokio tipo veikalus. S. Aleksijevič rašo dokumentinę prozą, kurią pati vadina „Didžiosios Utopijos kronika“. Tai knygos, analizuojančios istorines krizes – Antrąjį pasaulinį karą, Afganistano karą, Černobylio katastrofą, Sovietų Sąjungos griūtį – per paprastų žmonių balsų koliažą.

„Aleksijevič pasakoja kažką apie mus ir apie žmones, kuriais mes galime ar galėjome būti, apie žmones ant istorijos krašto. Ji pasakoja emocijų istoriją, kurią slegia viena nelaimė po kitos, apie kenčiančių individų jausmų plotį, o ypač apie meilę, desperatišką meilę tiems, su kuriais kadaise mes buvome artimi, vaikams, kuriuos praradome, vyrui ar žmonai, giminaičiams, žaizdotą meilę visiems žmonėms, kurių nebėra su mumis“, – teigia S. Danius.

Renginių ciklo „Pulsuojanti ekologija“ metu taip pat vyks edukaciniai renginiai moksleiviams, paskaitos, seminarai, kino peržiūros, parodos ir ekologinės akcijos. „Pulsuojančios ekologijos“ organizatoriai siekia aktualizuoti ekologinės savimonės ir bioetikos klausimus, skatinti nepriklausomų pilietinių iniciatyvų radimąsi ir kitus procesus svarbius tiek Panevėžio bendruomenei, tiek kiekvienai šiuolaikinei visuomenei.

Juozo Miltinio dramos teatro informaciją parengė – Ilona Vitkauskaitė