Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!

2016 04 13

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

„Mamų mugės“ lėšos – ir pirmojo Lietuvoje vaikų hospiso steigimui

Balandžio 14-17 dienomis Vilniuje, Gariūnų verslo parke, jau devintą kartą vyks sezoninė „Mamų mugė“,  kur keli tūkstančiai visos Lietuvos šeimų suveš už simbolinę kainą parduoti išaugtus vaikiškus, nėščiųjų ir moteriškus drabužius bei kitus su vaikų auginimu ir priežiūra susijusius nebereikalingus daiktus.

Dalį lėšų, gautų už parduotus daiktus, mugės dalyviai organizatorių raginami paaukoti pirmojo Lietuvoje hospiso vaikams steigimui prie Vilniuje esančio Gailestingojo Jėzaus seserų įkurto Pal. Mykolo Sopočkos suaugusiųjų hospiso.

Hospisas – tai pagal specifinius principus dirbanti paliatyviosios slaugos įstaiga, kurioje iki natūralios mirties prižiūrimi sunkiai sergantys nepagydomi ligoniai, kad galėtų oriai baigti savo gyvenimą. „Tai namai, kur vyrauja meilė, gėris ir viltis, kur ligonius apgaubia psichologų, dvasininkų, gydytojų, slaugių rūpestingumas, dvasinė ir medicininė globa. Šiuose namuose rūpinamasi ligonio šeima, kuri tragedijos akivaizdoje jaučiasi bejėgė ir pasimetusi. Ištiesti pagalbos ranką ligonio artimiesiems yra pasiruošę gydytojai, dvasininkai, teisininkai, socialiniai darbuotojai ir savanoriai.“ (Iš Pal. Mykolo Sopočkos hospiso puslapio). Pal. Mykolo Sopočkos hospise pagalba tiek ligoniams, tiek jų šeimoms teikiama neatlygintinai.

Plačiau papasakoti apie „Mamų mugės“ idėją bei jos įgyvendinimą ir apie tai, kodėl šiemet pasirinkta remti vaikų hospiso steigimą,  paprašėme „Mamų mugės“ savanorių koordinatorę Kristiną Savickytę-Damanskienę.

Trumpai pristatykite „Mamų mugės“ idėją. Kas gi tai per renginys?

Ši „Mamų mugė“ – jau devintoji. Tai – socialinis projektas, vykstantis du kartus per metus ir skatinantis šeimas parduoti išaugtus, nebenaudojamus savo vaikų drabužėlius, batus, žaislus bei kitus reikmenis, reikalingus auginant vaikus, ir įsigyti jų savo vaikams atitinkamai pagal dydį ir sezoną. „Mamų mugė“ išskirtinė tuo, kad ji orientuota būtent  į sezoną, sezonines prekes, kad aš, kaip mama, turinti tris vaikus, atnešusi jų išaugtus drabužėlius, už gautus pinigus galėčiau iš esmės be papildomų išlaidų pakeisti visą sezoninį savo vaikų garderobą.

Taigi „mamų mugės“ idėja tokia – viena vertus, skatinamas atsakingas vartojimas, kad drabužis gyventų daugiau gyvenimų, kita vertus, mes labiau akcentuojame dalijimosi idėją, o ne pasipelnymo. Todėl mes šviečiame mugėje dalyvaujančias mamas, kad jų parduodamų rūbelių kainos nebūtų per didelės, jog  jas pamatę pirkėjai „išsigąstų“. Neparduotus drabužius ar tuos, kurie atrodo neparduodami, mugės dalyvės gali  palikti labdarai. Tai praktikuojame jau nuo pat pirmosios mugės. Tokius drabužius esame vežę ir į Ukrainą, ir daliję Lietuvos stokojančioms šeimoms, ir kūdikių namams, vaikų dienos centrai bei kitiems.

Berods nuo ketvirtosios mugės greta šios labdaros nusprendėme, kad mamos savo pelno dalį – tokį procentą, kokį pačios pasirenka – galėtų skirti kokios nors iniciatyvos socialinės rėmimui. Taigi  jau antra mugė iš eilės mamos bei šeimos, dalyvaujančios „Mamų mugėje“, gali savo pelno dalį skirti vadinamajam mūsų socialiniam partneriui. Šiemet tai – Vilniaus Pal. Mykolo Sopočkos hospisas. Jis yra skirtas suaugusiems, tačiau jo steigėjai brandina idėją įkurti panašią įstaigą ir nepagydomai sergantiems vaikams. Tai – pagalba, kai jau išnaudojamos visos gydymo galimybės, ir, akivaizdu, kad vaikutis dėl ligos tikriausiai mirs, tad  jam turi būti teikiama reikalinga paliatyvi pagalba, o jo tėvams  – psichologinė. Juk dažnai nutinka taip, kad iš ligoninės tokį vaikelį jau nori „išprašyti“, o tėvai neretai bijo, kad nesugebės tinkamai juo rūpintis – kai reikalingos lašinės, įvairūs aparatai ir pan. Taigi vaikų hospise būtų tiek stacionari slauga, tiek mobilias komandos, kurios padėtų ir pagelbėtų tėvams, slaugantiems vaikelį  namuose.

Kaip kilo mintis paremti būtent šį projektą?

Kai sumanėme idėją, kad mamos gautomis lėšomis galėtų paremti kokią nors socialinę iniciatyvą, pradėjome ieškoti socialinių partnerių šiai paramai skirti. Nemažai apie tai diskutavome. Tačiau, kai išgirdome apie Pal. Mykolo Sopočkos hospisą ir kad  jie turi minčių steigti hospisą vaikams, mums pasirodė, jog Lietuvai tai labai reikalinga, tokio dalyko mūsų šalyje dar nėra ir mes norėtume prie to  prisidėti. Esame įsitikinę, jog toks hospisas Lietuvoje turi būti.  Kai kurie mūsų savanoriai taip pat yra savanoriavę Pal. Mykolo Sopočkos hospise. Apskritai  „Mamų mugės“ organizatoriams savanorystės idėja yra labai artima, joje dirba apie 200-300 savanorių, o hospisas savanorystę taip pat labai skatina. Taigi čia vėl tam tikras mūsų sąlyčio taškas, galbūt iš dalies paskatinęs remti minėtąją iniciatyvą.

Beje, paremti vaikų hospiso kūrimą raginome ir vasario mėnesį vykusios „Mamų mugės“ metu. Tačiau ši mintis kilo vėlokai, tad nespėjome jos plačiau paskleisti, tad savo gauto pelno dalį paaukojo tik apie 10 procentų mamų, kas sudarė apie 800 eurų. Tačiau tikimės, kad dabartinės „Mamų mugės“ dalyviai vaikų hospiso iniciatyvą parems aktyviau.

Sugrįžkime prie pačios „Mamų mugės“. Kiek šiemet joje užsiregistravusių dalyvių? Ar pakankamai ji pritraukia pirkėjų?

„Mamų mugės“ idėja yra parsivežta iš JAV, tačiau matant  iki kokio masto ji išaugo Lietuvoje, galima suvokti , kaip ji mums reikalinga. Viskas prasidėjo nuo gan nedidelės erdvės, tačiau kaskart erdvės auga, tad labai džiaugiamės, kad šį kartą mugė vyksta Gariūnuose ir mes galime komfortiškai sutalpinti tą visą galybę daiktų. Pirkėjai taip pat gali patogiai judėti. O dalyvių, t.y., mamų užsiregistravusių parduoti daiktus mugėje, yra apie 2000. Kalbant apie savanorius – iš jų apie 80 yra pačios dalyvės, o didžioji dalis likusiųjų –  moksleiviai.

Ar savo daiktus mugėje pardavinėja pačios mamos?

Ne, mamos tik juos paruošia, pagamina pagal mūsų nurodymus bei prikabina etiketes ir prekes atveža mums, o jas iškabina ir pardavinėja mūsų darbuotojai. Drabužiai ir daiktai, kurie lieka neparduoti,  mamoms grąžiname atgal. Tačiau dažnai nutinka taip, kad mamos neparduotus daiktus palieka labdarai.

Patikslinkite mugės pradžios laiką.

Atvira prekyba prasideda nuo ketvirtadienio, o trečiadienį vyksta uždara prekyba – pirmiausia apsiperka mūsų savanoriai, o vėliau – dalyvės, t.y. mamos, kurios pristatė parduoti savo prekes. Na, o nuo ketvirtadienio laukiami visi, auginantys vaikus, ir „Mugė vyks“ iki sekmadienio antros valandos po pietų.  Ketvirtadienio ryte įėjimas į „Mamų mugę“ bus su bilietais, o nuo 12 valandos – nemokamas.

Taip pat noriu paminėti, kad šeštadienį ir sekmadienį kai kurias prekes bus galima įsigyti už pusę kainos – taigi išties pigiai, nes toks daiktas parduotuvėje galbūt kainuotų 10 kartų brangiau.

Kokių  naujovių bus šioje „Mamų mugėje“?

Viena pastarosios „Mamų mugės“ naujienų, kad šįkart čia pardavinėjama ir šiek tiek moteriškų drabužių. Taip nusprendėme, atsižvelgdami į tai, kad kartais mamos įsigiję drabužį,  jo vėliau nenešioja ir jis be reikalo dulka spintoje. Tačiau, kaip minėjau, tokių prekių kiekis bus ribotas.

Dar viena naujovė – iniciatyva  „Kitoks sekmadienis su šeima“. Sekmadienį, pasibaigus mugei,  nuo 14 val. kviesime savanoriauti šeimas su vaikais padedant susitvarkyti, surinkti likusius daiktus, kurie bus skirti labdarai. Šios iniciatyvos tikslas – kad tėvai parodytų savo vaikams, jog kartu galima ne tik pramogauti, bet ir prasmingiau leisti laiką.

Trečia mugės naujovė –  iniciatyva „Vaikas vaikui“. Tai jau susiję su vaikų hospiso steigimu. Šiemet su mumis mugėje bendradarbiauja mokykla „Pažinimo medis“. Tai – savotiškas eksperimentas, tačiau vėliau tokį bendradarbiavimą siūlysime ir kitoms mokykloms. Taigi, „Pažinimo medžio“ mokyklos vaikai surinko savo namuose esančius nebereikalingus žaislus, knygute, drabužėlius, atvežė į „Mamų mugę“, kurioje jie bus  parduodami ir  už juo gautas pelnas bus skirtas vaikų hospiso steigimui. Čia vaikai nieko neuždirs – jie viską padovanos. Pakvietę dalyvauti minėtą mokyklą, o vėliau kviesdami ir kitas, mes bandysime skatinti vaikų suvokimą, kad reikia dalintis ir tai, jog ir  patys vaikai gali realiai padėti.

Parengė Jurga Žiugždienė

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu