2016 04 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Balandžio 23-ioji – Tarptautinė knygos ir autorių teisių diena

Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena švenčiama visame pasaulyje Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu. Šia švente siekiama pabrėžti knygos vertę (atsiradus televizijai ir internetui, žmonės mažiau skaito knygas) ir apginti autorių teises.

1616 metais šią dieną mirė trys literatūros šedevrų meistrai: Migelis de Servantesas, Viljamas Šekspyras ir Inca Garcilaso de la Vega. Balandžio 23-iąją gimė Morisas Driuonas, Vladimiras Nabokovas, kiti nusipelnę rašytojai. Idėja minėti šią dieną gimė Katalonijoje (Ispanija), kur nuo senų laikų gyvuoja tradicija dovanoti rožę pirkėjui, įsigijusiam knygą.

Ši diena mums primena apie skaitymo kultūrą ir tradiciją, raštingumą, pažinimą, pagarbą knygai, kūrėjui, autoriui, kultūrų įvairovę ir dialogą, neišsemiamą civilizacijos, kultūros lobyną.

„Bernardinai.lt“ skaitytojams parengėme nuotraukų galeriją ir kviečiame akis paganyti po knygos svarbą pristatančius darbus. Prisiminti, kokios skirtingos  šiandien gali būti knygos, kaip skirtingai mus veikti ir ugdyti, skirtingais būdais perteikti skaitymą kaip vertybę.

Gutenbergo biblija

Viena seniausių mechaniškai atspausdintų pasaulio knygų – Gutenbergo biblija, išleista apie 1454 metus.

knygos

Milžiniška skulptūra prie Mejanes miestelio (Prancūzija) bibliotekos įėjimo. Čia jau negalėsi pasiteisinti, kad nepastebi knygų.

knygos

Erdvinės knygos, kurias atvertus išsiskleidžia iliustracija.

 knygos

Knyga gali virsti ir puikia slėptuve.

knygos

Tai spračiai populiarėjanti nebenaudojamų, senų knygų meno kryptis. Vietoj to, kad knygos būtų išmestos, iš jų puslapių išlankstamos (kartais – iškarpomos) įdomiausios figūros, formos. Taip knygai suteikiamas antras gyvenimas.

didelė knyga

1660 metų žemėlapis: 1,75 m aukščio ir 1,9 metro pločio knyga. Chm… tokios knygos į lovą nepasiimsi prieš miegą paskaitinėti…

knygos

Šiais laikais jau ir duše galima turėti knygą.

knygos

Vaikiškos paveikslėlių ir kitos ugdomosios knygos stebina kūrybiškumu, spalvomis, tekstūromis.

knygos

Gatvės menas, įprasminantis skaitymo vertybę.

storiausia knyga

2011 m. grafinio diziano studentas Robas Metju 437 wikipedios straipsnius sudėjo į vieną – 5000 psl – storio knygą ir išleido. Tai beveik pusės metro storio knyga.

knygos

Ši milžiniška Dr. Seusso skulptūra „Skaityk“, padaryta iš 25 000 paties mokslininko knygų ir buvo pastatyta priešais Niujorko viešąją biblioteką, kad paskatintų dotacijas visoms JAV bibliotekoms.

knygos

10 metrų aukščio knygų siena padaryta iš keraminių knygų. Amsterdamas.

knygos

1940 metų plakatas šitaip skatino skaityti.

paminklas knygai Barselonoje

Paminklas knygai Barselonoje.

skaitymas

Ir pabaigai – šmaikštus komiksas, kuris turėtų patikti knygų mėgėjams.