2016 04 23

Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Balandžio knygos vaikams: tas nuostabus pasaulis!

Dar vienas mėnuo prabėgo ir Lietuvos knygynuose vaikiškų knygų lentynos pasipildė bent keliolika naujų knygų. Išties daug jų išleidžiama, o šiandien kviečiu pažvelgti į, manau, vertus dėmesio skaitinius, kviečiančius atrasti, pažinti, mylėti mus supantį pasaulį.

K. Kasparavičius. Kaimynė už kampo. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 32 p.

Žinomas vaikų knygų kūrėjas ir iliustratorius pristato naują savo knygą vaikams. Šiandien autoriaus tekstai ir piešiniai yra tapę lengvai atpažįstami dėl savito, nonsensiško pasakojimo stiliaus ir originalios pieštuko bei akvarelės žaismės.

Šįkart pasakojimo centre du pagrindiniai veikėjai – triušis, vardu Rausvanosis, ir jo naujoji kaimynė, su kuria triušis ir nori susipažinti, tačiau jam vis nepavyksta, tad puslapis iš puslapio jis seka naujosios kaimynės „pėdsakais“ ir stengiasi susipažinti. Vėliau paaiškėja, kad tai bus pažintis su tuo, ko triušis gyvenime bijo labiausiai (nors niekada nėra matęs) – su gyvate, mat tai ir yra jo naujoji kaimynė. Ji labai ilga, tad kol triušiui pavyksta ją pasiekti, pagaliau susitinkama prie triušio namų durų, apkeliaujamas visas miestelio kvartalas ir.. dar daugiau – nugalima baimė.

Ir šiame pasakojime K. Kasparavičius išlieka neprilygstamas stebintojas, neįmanomų dalykų išradėjas, nenuilstantis išminties ieškotojas. Jo knygelių dėka į pasaulį galime žvelgti lėčiau, atidžiau, išradingiau. Vis nepagaunamą gyvatės pradžią mes, suaugusieji, galime traktuoti kaip vengimą susitikti su savo baime ir pažvelgtiti jai į akis. O triušis Rausvanosis pažiūrėjęs gyvatei Anakondai į akis pamato… nepaprastą grožį. Gal ir mums taip nutiktų? Knyga žavi iliustracijomis, pavaizduotų detalių gausa, kurios padeda atskleisti knygos siužetą, apibūdina personažus, veiksmo aplinkybes, kuria originalią atmosferą.

K. Scott, J. Broom. Animalium/ vertė I. Drazdauskaitė ir S. Žaranskytė-Henderson. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2016. 96 p.

Tai nepaprastai graži, išskirtinė knyga. Savotiškas gyvųjų planetos organizmų muziejus, kuris jūsų vaikui gali būti prieinamas visada, kada tik jam patogu, yra ūpo stebėti(s), atrasti, tiesiog vartyti ir pajusti pasaulio įvairovę. O ji iš tiesų stebinanti, milžiniška. Tarkim, ar žinojote, kad kiekvienais metais atrandama apie 100 000 naujų vabzdžių rūšių? Arba, kad yra daugiau kaip 470 rūšių ryklių ir kad rykliai plaukia kitaip nei dauguma žuvų? Arba, koks gyvūnas pasaulyje yra didžiausias, kodėl pingvinai neskraido ir į kokį aukštį gali pakilti grifai? Tai tik keletas klausimų, į kuriuos rasite atsakymus gražiojoje Animalium.

Kiekviename skyriuje susipažinsite su skirtingais gyvūnais – apie rūšis pasakojama vykusios evoliucijos tvarka – tai padeda suvokti, kaip vystėsi visa gyvūnų karalystė. Visa tai vyko milijonus metų, ir dabar suguldyta vienoje knygoje. Dauguma gyvūnų yra išties reti ir mums čia Lietuvoje ne visai žinomi, gal net nematyti – nuo pačių mažiausių iki žinduolių. Iliustracijos primena senoviškus raižinius iš senų knygų, yra smulkmeniškos, realistiškos. Šioje knygoje susipažinsite su daugiau kaip 160 gyvūnų, kai kurie gyvūnai aprašomi detaliau, aptariama jų sandara.

Knyga išties džiugina, stebina savo estetika bei glaustai, bet informatyviai pateikiama informacija, evoliucijos grandinės, ryšių atvaizdavimu. Mūsų nuostabiame pasaulyje mes, žmonės, esame „jauniausi“ – bene visi gyvūnai atsirado žymiai anksčiau. Esame vieni kitiems labai svarbūs ir reikalingi. Todėl pažintis su pasaulio gyvūnais yra labai prasminga. O turėti namuose nuosavą gyvūnijos muziejų yra dar nuostabiau.

Mylimiausios vaikystės pasakos/ vertė J. Baltušienė. – Kaunas: Vaiga, 2015. 128 p.

Ne vienas žymus mokslininkas, rašytojas, psichologas ir daugybė kitų žmonių metai iš metų primena: jei norite užauginti protingą vaiką, skaitykite jam pasakas. Taigi, jei jūsų vaikas dar mažas ir pats skaityti nemoka, skaitykite jam pasakas. Bent po keletą minučių per dieną. Juo labiau, kad pasakų knygų pasirinkimas mūsų dienomis išties stebina: galite rinktis pagal savo skonį, iliustracijų stilių, pasakų ilgumą, skirtingų šalių pasakas ir t.t.

Šią pasakų knygą sudaro septynios gerai žinomos, dabar jau su daugybe skirtingų variacijų iš kartos į kartą keliaujančios pasakos: „Auksaplaukė“, „Raudonkepuraitė“, „Coliukė“, „Undinėlė“ ir kt. Knyga patiks jaunesnio amžiaus vaikams, greičiausiai, labiau – mergaitėms, kurioms daugiau norisi vartyti ir žiūrėti, nei skaityti ir klausyti. Knygos vartymas ir iliustracijų „studijavimas“ tikrai prasmingas žingsnis, pratinantis knygą – nemokėdami skaityti, vaikai taip geriau įsimena ir pačią pasaką. O jaunesnio amžiaus vaikams svarbiausias pasakų iliustravimo kriterijus lieka realistiškumas.

Kviečiu pasižvalgyti, kaip vokiečių iliustratorei Felicitas Kuhn sekėsi perteikti gerai žinomas, populiarias pasakas paveikslėliais šioje pasakų knygoje.

H. M. Denneborg. Laukinis arkliukas Baltazaras/ vertė V. Markevičius. – Vilnius: Lituvos rašytojų sąjungos leidykla, 2016. 168 p.

Tai jau trečiasis vokiečių rašytojo Heinricho Marios Denneborgo apysakos jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams leidimas. Pirmą kartą originaliai šis tekstas pasirodė dar 1959 metais, tačiau vis dar įdomus, nepabostantis, reikalingas, keliaujantis iš kartos į kartą. Knygos autorius puikiai mokėjo kurti pasakojimus tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Pasakojimo centre – mažas berniukas Janis ir jo nepaprasta draugystė su išgelbėti laukiniu arkliuku Baltazaru. Jau nuo pat pradžių knygoje šmkėšteli nuojauta, kad arkliukas Baltazaras ypatingas dar ir dėl to, kad nėra visiškai sveikas, jo klojytės karts nuo karto šliūbčioja. Atsiranda vaikų, kurie pradeda tyčiotis ir Baltazarą vadinti šlubiu, stipena. Tačiau jautrus Janio santykis su savo augintiniu bei nepaprastai šmaikštūs, palaikantys ir kūrybiški dėdės Naco patarimai, pasakojimai bei kasdien patiriami nuotykiai, sustiprina draugystę, teikia vilties.

Perskaičiusi tokią tikrą, nebanalią, vaikystės pasauliu kvepiančią knygą visada atsidūstu – iš gerumo, iš svajingumo ir knygos skaitymo stebuklo pajutimo. Tai pasakojimas apie laikus, kurių šiuolaikiniai vaikai jau nepažįstą: gyvenimą kaime, apie tai, kad bene kiekvienas vaikas anksčiau turėdavo savo arklį, mokymąsi iš gamtos ir realiai patiriamo gyvenimo. Tai kartu labai paprasta ir labai gili, iki širdies gelmių užabinanti knyga.

H. Webb. Pavogtas šunelis Semas/ vertė A. Kaziukonienė. – Vilnius: Alma littera, 2016. 128 p.

Tai pradinukams patraukliu šriftu išleistos knygelės. Jas skaityti lengva ir greita. Paprastos minimalistinės, tačiau šiltos, jaukios iliustracijos. Tekstas nesudėtingas, istorija pateikiama jautriai, įtraukiančiai, su įdomiai intriga ir, žinoma, laiminga atomazga.

Pagrindinė šios istorijos veikėja – Emilė, dovanų Kalėdoms gavusi auksinį retriverį Semą. Mergaitė ir šunelis labai susidraugauja, tačiau kai pasibaigus Kalėdų atostogoms Emilei tenka grįžti į mokyklą, jai liūdna, kad pusei dienos savo naująją bičiulę turi palikti namie. O dar tas nelemta nutikimas, kai vagys pagrobia Semą iš kiemo… Ar pavyks Emilei surasti savo nuostabųjį bičiulį, nuo ko pradėti?

Paprasti, bet jautrūs sakiniai beldžiasi į vaiko vidinį pasaulį, padeda geriau pažinti emocijas. Beje, lietuvių kalba turime jau arti dvidešimt šios autorės knygų apie vaikų ir jų augintinių istorijas bei jausmus. Tad smagios kelionės po vaikų ir jų augintinių draugystės pasaulį!

P.S. Šią knygą iškart pasigriebė mano pirmokė, sakydama, kad klasėjė visos moergaitės jau skaito tokias knygas. Ir ji irgi jau pagaliau norinti paskaityti rimtą knygą (suprask, kur daug teksto ir jau mažiau ilsiutracijų).

D. Piličiauskienė, V. Kandrotoas. Eismas. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2016. 32 p.

Tai itin įdomus, vykęs, interaktyvus lietuvių sukurtas leidinys, skirtas įvairaus amžiaus vaikams – tiek bepradedantiems domėtis eismu, kasdien užduodantiems daug klausimų „kodėl“ gatvėse judame vienaip ar kitaip, tiek pradinukams, kuriems jau privalu žinoti daugybę taisyklių, kaip saugiai pasiekti mokyklą, pereiti gatvę, grįžti namo ir pan. Taisykles labai gražiai išleistoje knygoje stengtąsi perteikti paprastai, aiškiai ir, svarbiausia, žaismingai. Kad vaikams būtų lengviau susitapatinti, kelionėje į saugaus eismo pasaulį, juos lydės Dignė, Dominykas ir šuo Rokis.

Informacija knygoje suskirstyta į tam tikrus blokus ir sužymėta sutartiniais ženklais, tad nesunku bus atskirti, kur yra užduotėlė, kur svarbi informacija ar įdomus faktas. Mokymąsi įdomų ir interaktyvų daro daugybė iškylančių, judančių ir besikeičiančių paveikslėlių, pridėtų žaidimų, kortelių, atsiverčiančių langų ir pan.

Na, o drąsiausieji ir sumaniausieji kelionės pabaigoje galės atlikti testą ir įvertinti savo žinias. Kūrybingiems vaikams čia taip pat bus ką veikti – galėsite susikonstruoti savo gaisrinį automobilį ar šviesoforą. Manau, kad tai labai prasmingas leidinys, siekiant vaikus supažindinti su skirtingais eismo dalyviais, svarbiausiomis taisyklėmis, sąvokomis, kelio ženklais ir kt.

Afrikos gyvūnai. Papildytos realybės knyga. – Vilnius: Paparmali, 2016. 14 p.

Pasaulio pasakos. Papildytos realybės knyga. – Vilnius: Paparmali, 2016. 14 p.

Štai ir mūsų vaikus lietuviškai pasiekė inovatyvus išmaniosios knygos variantas, lietuviškai šių leidėjų įvardintas kaip „papildytos realybės knyga“.

Visų pirma – tai labai neįprasta, nauja, todėl maga sužinoti, kaip veikia. Jei kalbėtume apie tekstus, tai vienoje šių knygų rasite aštuonias gerai žinomas pasaulio pasakas, kitoje – susipažinsite su 8 Afrikos gyvūnais. Knygos kelia iššūkį suderinti tai, kuo domisi mažieji smalsuoliai – pasakomis, gyvūnais ir… technologijomis.

Prisipažinsiu, išbandyti buvo tikrai įdomu. Atsisiunčiau programėles ir nėriau į papildytą realybę. Visgi yra magijos tame, kad gyvūnas atgyja, vaikšto, tau palietus pasisuka ar skleidžia kažkokį garsą. Kita vertus, jei žiūrėtume plačiau, tai vis dėlto išeina labiau kaip žaidimas, o ne knygos skaitymas. Knyga visada bus kažkas tylaus, nukreipto tik į tave ir tavo mintis, fantazijas, svajones. Neveltui sakoma, kad skaitymo įgūdis susiformuoja tada, kai vaikas išmoksta skaityti tyliai. Tačiau turiu pripažinti, kad tai labai įdomus eksperimentas, netikėtas, šiuolaikiškas. Mano skirtingo amžiaus dukroms irgi labai labai patikęs.

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.