2016 04 27

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Tibeto vyriausybės tremtyje vadovu perrinktas Lobsangas Sangay

Evgenios Levin nuotrauka

Suskaičiavus praėjusį mėnesį vykusių visame pasaulyje gyvenančių tibetiečių rinkimų į Tibeto tremtyje ministro pirmininko postą bei vyriausybę rezultatus, paaiškėjo, kad antrajai penkerių metų kadencijai perrinktas Lobsangas Sangay.

Pasak vyriausios rinkimų komisijos nario Sonamo Cheophelo Shosuro, nors apie 150 tūkst. tibetiečių yra emigravę, galutiniams rinkimams buvo registruoti 90 377 gyventojai. Sikyongo (demokratiškai išrinkto tibetiečių politinio lyderio) rinkimuose savo valią išreiškė 59 353 žmonės, o 16-ojo Tibeto parlamento rinkimuose balsavo 58 615 žmonių“.

Lobsangas Sangayus Sikyongo rinkimuose surinko 57.08 proc. visų balsų, o Tibeto parlamento pirmininkui Tseringui Pempai atiteko 41.89 proc. balsų.

Į parlamentą renkama po dešimt narių iš trijų tradicinių Tibeto provincijų, po du iš penkių religinių grupių, po du iš Tibeto bendruomenių Šiaurės Amerikoje ir Europoje bei vienas narys iš Australijos bei artimųjų šalių.

Trečiadienį Lobsangas Sangayus teigė, kad rinkimų rezultatai žymi „demokratijos įtvirtinimą“, o išaugęs tibetiečių aktyvumas balsuojant atspindi bendruomenės brandą.

Pasak jo, tarptautinė bendruomenė turėtų pripažinti Tibeto vyriausybę tremtyje teisėtu demokratiniu subjektu. Premjeras taip pat pažymėjo, kad Dharamsaloje, šiaurės Indijoje veikianti Tibeto vyriausybė „daugeliu atžvilgių“ išreiškia Tibete gyvenančių tėvynainių siekius dėl didesnės tibetiečių autonomijos, religijos, kultūros laisvės Kinijos okupuotame Tibete, taip pat dėl kuo greitesnio Dalai Lamos XIV sugrįžimo į tėvynę.

Lobsangas Sangayus gimė ir užaugo tibetiečių gyvenvietėje netoli Dardžilingo, kur lankė tibetiečių mokyklą, vėliau studijavo Delio universitete. 1992-aisiais buvo išrinktas jauniausiu nariu į Tibeto jaunimo kongresą. 1996-aisiais įgijo magistro laipsnį, o 2004-aisiais tapo vieninteliu tibetiečiu, apgynusiu disertaciją Harvardo teisės mokykloje. Jo disertacijos tema – „Demokratija kančiose: Ar tremties politika yra išeitis?“ 2005-aisiais jis buvo paskirtas moksliniu bendradarbiu vyresniam kolegai ir tuo užsiėmė iki 2011-ųjų.

Sangayus yra Tarptautinės žmogaus teisės, demokratinės konstitucijos ir konfliktų sprendimo ekspertas. Jis yra vedęs šimtus seminarų visame pasaulyje, organizavo ne vieną didelę konferenciją, kurioje dalyvavo Kinijos, Tibeto, Indijos ir Vakarų mokslininkai.

2011-aisiais Lobsangas Sangayus buvo išrinktas demokratinių rinkimų Tibeto diasporoje metu. Tuomet Dalai Lama pasakė: „Kai buvau jaunas, pagyvenęs regentas Takdragas Rinpoche perdavė man politinę lyderystę, o šiandien aš pats ją įteikiu jaunamam Lobsangui Sangayui. Jaučiu, kad dabar įgyvendinu savo ilgai siektą tikslą.“