Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2016 05 17

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Lietuviškas komiksas suaugusiems apie 90-ųjų kartą ieško savo skaitytojų

Gerda Jord

Jeigu vaikystėje rinkote „Turbo“ gumos popierėlius, turėjote telefoną „Nokia 3310“, žiūrėdavote „Mauglį“, jeigu Jūsų tėvai ir seneliai dalyvavo Sąjūdyje, o Jūs matėte, kaip sovietinė Lietuva tampa vakarietiškąja, jeigu žinote, kas yra 90 – ųjų karta – didelė tikimybė, jog naujas Gerdos Jord komiksų romanas „Gertrūda“ yra ir apie jus. „Knygstarterio“ platformoje knyga šiuo metu ieško savo skaitytojų.

„Gertrūda“ – jau antrasis Gerdos Jord komiksas suaugusiems ir jaunimui. 2014 m. autorė kartu su Migle Anušauskaite išleido komiksą apie Darių ir Girėną „10 litų“. Knyga vėliau buvo apdovanota „Patriotų premija“.

„Gertrūda: grafinis Y kartos dienoraštis“ – tai komiksas apie Gertrūdą, gimusią 1985 m. Tarybų Lietuvoje, Marijampolės teritorijoje, ir mačiusią, kaip sovietinė šalis įsiveržia į Vakarų blizgesį. Kartu tai pasakojimas apie visą kartą, gimusią ant Nepriklausomybės slenksčio. Kartą, kuri dar žiūrėjo „Mauglį“ per „Šilelį“, bet po kelerių metų turėjo mokytis dirbti kompiuteriu. Kartą, kuri mokėsi n-tojoje vidurinėje mokykloje, iki nakties žaisdavo su draugais kieme, klausėsi „Foje“, patyliukais sliūkindavo į savo kambarį po mokyklos šokių, matė, kaip tėvai Kauno klinikose duoda kyšius seselėms, kartą, kuri pirmą kartą į užsienį išvyko užsidirbti skinant braškes ir išgyveno daug kitų dalykų, kuriuos ši knyga pažadina iš atminties miegamojo. Drauge tai ir jautrus pasakojimas apie draugystę, šeimą, meilę, savęs paieškas.

„Gertrūdą“ kūriau labai ilgai, į ją įdėjau ketverius metus darbo. Knygos skaitytoją įsivaizduoju kaip būtent tos kartos, gimusios ant Nepriklausomybės slenksčio, atstovą, taip pat mėgstantį humorą ir istoriją. Knyga skirta suaugusiems, bet tinka ir jaunimui. Lietuvoje leidyklos vis dar bijo investuoti į komiksų leidybą, todėl tai, ar „Gertrūda“ bus išleista, nulems skaitytojai“, – sako autorė.

Kartu su „Obuolio“ leidykla Gerda Jord rado leidybinę alternatyvą – „Knygstarterį“. Tai – Vakaruose populiariu minios finansavimo principu paremto „Kickstarter“ projekto lietuviška versija knygoms. Jeigu iki birželio 15 d. bus parduotas išankstinis komikso egzempliorių kiekis, tokiu būdu leidykla užsitikrins finansavimą, o „Gertrūda“ bus atspausdinta.

Perskaityti komikso ištraukas, įsigyti knygą bei taip prisidėti prie jos išleidimo proceso galima elektroninėje parduotuvėje www.knygos.lt/lt/knygos/gertruda-2016 iki birželio 15 dienos.

„Labai tikiuosi, kad „Gertrūdai“ pavyks rasti savo skaitytoją ir man pagaliau pavyks ją išleisti. Kartu tokia sėkmė galėtų pralaužti ledus bei paskatinti laisvesnį leidyklų požiūrį į komiksų leidybą, nes kol kas mūsų leidėjai yra linkę nerizikuoti bei komiksų atsisakyti, kol nėra aišku, kokio masto ta galimų skaitytojų auditorija“, – komentuoja autorė.

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu