2016 05 27

Gediminas Dubonikas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

POLITOLOGAS T. JANELIŪNAS: „PALEISDAMA N. SAVČENKO, RUSIJA IEŠKO KELIŲ IŠ AKLAVIETĖS“

Žinia apie ukrainiečių pilotės Nadeždos Savčenko paleidimą ilgai lauktas įvykis ne tik Ukrainoje, bet ir Vakaruose. Pasak politologo Tomo Janeliūno, nors ukrainietės išlaisvinimas formaliai ir nėra Maskvos diplomatinis pralaimėjimas, faktiškai jis parodė, kad Kremlius, slegiamas sankcijų naštos, palaipsniui bando ieškoti dialogo kelio.

Su sankcijomis nesieja 

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas T. Janeliūnas sako, kad žinia apie Ukrainiečių pilotės paleidimą jo nenustebino. „Derybos vyko ilgą laiką. Galbūt kažkuriuo metu jose įvyko lūžis ir buvo priimtas sprendimas pakeisti N. Savčenko. Negalėčiau teigti, kad tai tiesiogiai susiję su artėjančiu ES viršūnių susitikimu“, – pasakojo politologas. 

Pasak T. Janeliūno, nelabai realu tikėtis, kad pilotės paleidimas bus lemiamas žingsnis panaikinti sankcijas Rusijai. „Pagrindinis veiksnys yra Minsko susitarimai. Kaip matome, Rusija dalies punktų nėra įgyvendinusi, situacija Donbase toliau lieka įtempta, todėl kalbėti apie sankcijų panaikinimą nelabai realu. Vien pilotės paleidimo, ko gero, tikrai neužteks, nors šis žingsnis ir rodo santykių gerėjimą“, – patikino jis. 

T. Janeliūnas taip pat pabrėžė, kad pilotės paleidimas yra politinis sprendimas. „Tokiais atvejais suteikiama malonė ir įkalintas žmogus paleidžiamas politiniu sprendimu. Taip pat reikia neužmiršti, kad tai nėra vienpusis paleidimas – buvo  apsikeista nuteistais asmenimis“, – sakė politologas. 

Viešumas – galingas ginklas

Pasidomėjus, kodėl vis dėlto Rusija paleido pilotę, jei nėra daug galimybių Maskvai tikėtis sankcijų panaikinimo, T. Janeliūnas priminė, kad dėl N. Savčenko paleidimo Kremlių spaudė ne tik Vakarų politikai, bet ir viešoji erdvė. „Vakarų žiniasklaidoje buvo nuolat kalbama apie šią bylą. Visuomenei buvo primenama, kad byla – politinė. Be to, N. Savčenko kalinimas rodė visos Rusijos teisinės sistemos priklausomybę nuo oficialios linijos“, – pabrėžė politologas. 

„Būtent Vakarų viešosios erdvės nuolatinis baksnojimas į Rusiją darė daug žalos Kremliaus įvaizdžiui. Be to, parodomasis procesas šalies viduje baigėsi, teismas įvyko, todėl Rusijos žiniasklaidoje eskaluoti šią temą nebebuvo prasmės. Taigi, galima sakyti, kad Vakarų žiniasklaida nemaža dalimi prisidėjo prie pilotės paleidimo“, sakė jis.

Politinis, bet ne diplomatinis pralaimėjimas

Vis dėlto, pasak T. Janeliūno, paleisdama N. Savčenko Rusija diplomatinio pralaimėjimo nepatyrė. „Rusija nepripažįsta ir turbūt nepripažins, kad buvo kažkokie teisiniai pažeidimai N. Savčenko byloje. Ir toliau teigiama, kad ji buvo kalinama ir nuteista teisėtai. Kadangi tai ne vienpusis paleidimas, o apsikeitimas asmenimis, diplomatiniu požiūriu toks reiškinys yra tarsi lygiosios, nes Kijevas paleido sulaikytus rusų kariškius. Vis dėlto politiniu lygmeniu šis žingsnis parodė, kad Maskva siekia švelninti poziciją“, – sakė jis.

Politologo manymu, Rusijos vadovybė supranta, kad konfrontacijos kelias niekur nenuves ir būtina ieškoti dialogo galimybių. „Sankcijos, nemažėjantis tarptautinis spaudimas Rusijai išties, ko gero, privertė šalies valdžią ieškoti kompromiso su Vakarais. Pradžioje brėžusi labai kategorišką liniją, dabar Maskva keičia toną“, – pabrėžė T. Janeliūnas.

Išlaisvintą Ukrainos pilotę pasveikino ne tik Ukrainos prezidentas, bet ir Lietuvos politikai. Mūsų užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius „Twitter“ paskyroje įrašė: „Sveika sugrįžusi į laisvąjį pasaulį, Nadežda Savčenko. Tai Tavo pergalė, drąsos pergalė prieš dingusią sąžinę.“