2016 06 06

Gediminas Dubonikas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

„Betanijos“ kasdienybė: Nuo agresyvių keikūnų iki buvusių operos dainininkų

Evgenios Levin nuotrauka

Socialinis centras „Betanija“ visuomenėje žinomas savo nemokama valgykla, kurioje kasdien pietauja keli šimtai vargo ir gyvenimo negandų prispaustų sostinės gyventojų. Tačiau pravėrus centro duris pamatome daug platesnę šios įstaigos panoramą. Čia ne tik numalšinamas kūniškas alkis, bet norintieji gali realizuoti ir aukštesnius, dvasinius poreikius.

Ateina ne tik maisto

Pasak „Betanijos“ atstovo Miroslavo Seniučio, pagrindinė centro veikla yra nepasiturinčiųjų maitinimas ir jų higiena. „Maitiname kelis šimtus žmonių. Be valgykloje ruošiamų pietų, į „Betaniją“ ateinantys žmonės dar gali gauti arbatos bei saldumynų. Centre tarnaujantys savanoriai jiems paruošia ir sumuštinių. Galime pasidžiaugti, kad žmonės kasdien gali ne tik sočiai papietauti, bet ir užkandžiauti. Taip pat dalijame maisto paketus, veikia ir higienos kambariai, kuriuose yra dušai. Taigi, kūno poreikiais yra pasirūpinta“, – atskleidė jis.

Evgenios Levin nuotrauka

Tačiau centre dirbantis vyras teigia pastebėjęs, kad vien tik šių poreikių patenkinimo žmonėms neužtenka, nes yra daug vienišų žmonių, kuriems labai trūksta bendravimo, žmogiškosios šilumos. „Be to, nemažai lankytojų turi įvairių talentų ar tiesiog noro prasmingai praleisti laiką. Lankytojams organizuojamos įvairios užimtumo veiklos, šventės, rengiami meniniai pasirodymai, yra galimybė žaisti šachmatais, stovi stalo teniso stalas“, – pasakojo šio centro kasdienybę matantis vyras.

Pasak jo, labai svarbu duoti galimybę pasireikšti lankytojų kūrybingumui, geranoriškoms iniciatyvoms. „Šiuo metu vystome muzikinį projektą. Grupė lankytojų, padedami mūsų savanorių, susibūrė į muzikinį kolektyvą. Gavome dalinį finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos. Šios lėšos bus skirtos įgyvendinti kūrybines veiklas muzikos ir literatūros srityse. Planuojama įrašyti kompaktinę plokštelę su lankytojų kūrybos dainomis, surengti kūrybinę stovyklą, sukurti trumpametražį filmą apie projektų dalyvius, atlikti koncertų turą erdvėse, kurios susijusios su socialinės misijos įgyvendinimu: psichikos sveikatos centruose, senelių namuose, savipagalbos grupėse ir pan. Džiugu, kad ne tik vyksta repeticijos, bet ir ruošiamės įrašyti pirmąjį kompaktinį diską“, – pasidžiaugė centro atstovas.

Evgenios Levin nuotrauka

Rezultato nebūtų be savanorių

M. Seniučio teigimu, šiuo metu prie „Betanijos“ suburto muzikinio kolektyvo prisijungė apie 10 centro lankytojų. „Vieni dalyvauja aktyviau, kiti ne tokie aktyvūs. Vis dėlto atsirado tikrai talentingų, ne vienu muzikos instrumentu grojančių, dainuojančių žmonių. Tačiau jokių profesionalumo kriterijų netaikome – ateina visi, kurie nori“, – sakė jis.

Pasak centro atstovo, visos šios veiklos nepavyktų vystyti be savanorių, kurie kasdien skiria savo laiką „Betanijos“ lankytojams. „Kiekvieną dieną į centrą suplūstančios savanorių grupelės iš parapinių bendruomenių skiria savo laiką susitikti su žmonėmis, bendrauja su jais, valgo prie bendro stalo. Turime ir pavienių savanorių, nepriklausančių parapinėms bendruomenėms. Tokių žmonių pas mus yra iki penkiolikos“, – pasidžiaugė centro atstovas. 

Evgenios Levin nuotrauka

„Noriu ypač padėkoti muziką studijuojančiai Emilijai Puskunigytei, kūrybinio rašymo būrelio vadovui Vidui Dusevičiui, savanorei Ievai Miciunaitei. Pats matau, kaip dalyvaudami šių ir kitų savanorių organizuojamuose užsiėmimuose žmonės keičiasi, tampa ne tokie dirglūs, pikti, galiausiai realizuoja save“, – atviravo M. Seniutis.

Jam pritarė centre sutikta savanorė Emilija Puskunigytė, kuri kaip tik turėjo muzikinę repeticiją su centro lankytojais. „Tikrai negaila laiko, kurį skiriu savanorystei. Nors tokia veikla – man ne naujiena, nes savanoriauju nuo paauglystės, „Betanijoje“ dar kartą įsitikinau, kad menas, muzika paliečia giliausius žmogaus klodus. Tai tarsi gėrio dovanojimas, terapija. Tačiau keičiasi ne tik į šią veiklą įsitraukiantys centro lankytojai. Keičiuosi ir aš pati“, – patikino Emilija.

Evgenios Levin nuotrauka

Operos dainininkas vėl atrado save

Kad „Betanijos“ atstovų žodžiai įgyvendinami praktikoje, patvirtina ir šio centro ilgametis lankytojas Jurgis. Tvarkingas, inteligentiškos išvaizdos vyras pasakoja kadaise dainavęs operoje, o dabar kasdien ateinąs nemokamo maisto. „Išėjau į pensiją, po to mirė žmona. Vienas draugas, buvęs karininkas pasiūlė ateiti nemokamai pavalgyti. Taip ir gyvenu. Pensijos neužtenka, už butą mokėti reikia, nors be lietuvių kalbos moku penkias užsienio kalbas, kadaise baigiau Vilniaus universitetą, buvau pirmasis tenoras“, – praeities prisiminimais dalijosi senjoras.

Evgenios Levin nuotrauka

Tačiau Jurgis čia ateina ne tik nemokamai pavalgyti. Jis dalyvauja muzikinio kolektyvo veikloje, kur taip pat traukia dainas. „Nors balsas jau ne toks, kaip jaunystėje, ši veikla man patinka. Be abejo, yra tokių, kuriems tai neįdomu. Tačiau aš ateinu ne tik pavalgyti, bet ir prasmingai praleisti laiką“, – atskleidė inteligentas.

Evgenios Levin nuotrauka

Netrūksta ir konfliktų

Tačiau tokių lankytojų kaip Jurgis – tik dalis. Pasak M. Seniučio, dirbant centre teko matyti įvairių žmonių ir įvairių situacijų. „Ateina pačių įvairiausių lankytojų. Tai ir senjorai, kuriems neužtenka pensijos pragyvenimui, ir žmonės, turintys problemų šeimose. Ateina ir benamių, asocialių asmenų. Su jais dirba socialiniai darbuotojai, kurių turime du – išklauso, palydi, konsultuoja, organizuoja pagalbą žmonėms“, – sakė jis.

Evgenios Levin nuotrauka

„Vis dėlto priklausomybių turintys žmonės yra didelė problema, su kuria nelengva tvarkytis. Mūsų taisyklėse nurodyta, kad tokie žmonės negali būti įleidžiami į centrą. Tačiau su taisyklėmis jie ne visada nori sutikti, bando protestuoti, o kartais kyla įvairių konfliktų – paleidžiamas keiksmažodžių arsenalas ar netgi tenka kviesti pareigūnus“, – apgailestavo centro atstovas.

Evgenios Levin nuotrauka

Nepaisydamas iššūkių, centro atstovas džiaugėsi, kad „Betanija“ vis labiau atitinka daugiafunkcinę paskirtį. Taip pat jis paragino visus, kurie nori savanoriška veikla prisidėti prie tolesnės jų veiklos ir iniciatyvų įgyvendinimo.

Evgenios Levin nuotrauka