2016 06 22

Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

7 min

Vasariškos vaikų knygų naujienos: plauksim, svajosim, mylėsim ir tyrinėsim

Vasara, ji mums labai patinka, vasara… Ech, pagaliau išsvajota vasara. Tiesa, jos pradžia stebina netikėtomis orų permainomis – vieną dieną +30, o kitą, žiūrėk, pliaupia ir tik vos apie +10. Pastarajai temperatūrai pakelti ir lietingai nuotaikai praskaidrinti puikiai tiks laiko patikrinta priemonė – gera knyga. Žinoma, su knyga smagu ir karštą vasaros dieną supuotis hamake ar kur medžio pavėsyje gaudyti tylą. Ką šį mėnesį naujo skaityti vaikams siūlo mūsų leidėjai?

P.S. Atsižvelgę į skaitytoju pageidavimus, šįkart prie knygų pateikiame orientacinį vaiko amžių, kuriam gali būti skirtos šios knygos. Tačiau siūlome išlikti atviriems bei atsižvelgti į individualius JŪSŲ vaiko poreikius, įgūdžius, pomėgius. Jei atvirai, vaikiškos knygos neturi apribojimų ir ypač rekomenduotinos paskaityti ne vien vaikams, bet ir jų tėveliams.

J. Wieslander ir S. Nordqvist. Mamulė Mū plaukioja/ vertė E. Kmitaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 28 p.

Kas nežino Mamulės Mū? Jei neklystu, pirmąją knygą apie kitokią nei visos karvę ir jos geriausią draugę Varną leidykla „Nieko rimto“ išleido dar 2007 metais. Panašu, kad Lietuvos vaikai Mamulę bus pamėgę ir prisijaukinę. Kažin, ar gali būti kitaip? Ji itin miela (nemažiau nei kad keista), tokia draugiška (geriausia draugė Varna išvis neginčijamas o-ri-gi-na-las), o jau istorijos, į kurias Mū patenka, peržengia visas normalybių ribas. Ir atveria galią fantazijai. O naujoji istorija apie plaukiojančią Mamulę Mū pasirodė po ilgesnės pertraukos, todėl yra itin džiuginanti. Bei vasariška.

Šįkart Mamulė Mū sumano paplaukioti – juk vasara, karšta, o ir šiaip smagu. Baseine vaikams visiškai nekeista, kad kartu su jais plaukioja ir nardo pašėlusi karvė. Tačiau Mamulei to maža – ji užsimano pelnyti auksinės žuvelės medalį. Tik tuo visiškai nesidžiaugia varna… Kažin, kodėl, mąsto Mamulė Mū ir sugalvoja, kaip pralinksminti savo geriausią, plaukti nemokančią ir vandens visai nemėgstančią draugę Varną.

Tokią knygą labai smagu skaityti. Visą laiką nedingsta iš veido šypsena – švelnus humoras, pašėlę nuotykiai, naivus ir atviras džiaugsmas bei nepaprasta draugystė. Žinoma, ir žaismingai pašėlusios Sveno Nordqvisto iliustracijos.

Knyga rekomenduojama 3-7 m. vaikams

Cl. Barker. Šunelis vaiduoklis/ vertė Gediminas Auškalnis. – Vilnius: Alma littera, 2016. 256 p.

Pastebiu tendenciją, kad daugėja vaikams knygų, kurios pasakoja apie vaiduoklius, kitus, nerealius pasaulius ir pan. Taigi, ši knyga taip pat iš šios serijos, mat pagrindinis knygos veikėjas šuo Kaulelis Pipiras yra… vaiduoklis. Mylimas Vinės šunelis numirė, tačiau, svajoję patekti į dangų, jis vis dėlto ten nepateko o sugrįžo atgal pas mylimą bičiulę kaip vaiduoklis. Taigi šuneliui reikia kažkaip priversti Vinę jį pastebėti. Pamažu paaiškėja, kad šiuose namuose tokių kaip jis vaiduoklių yra daugiau. Taigi, skaitykite ir sužinosite, kas toji ŽPD (Žvaigždių perėjos dvasios), kaip jiems seksis susidraugauti ir kartu gelbėti mylimus šeimininkus nuo pavojų. Mylimus šeimininkus, kurie nemato savo gyvūnų-vaiduoklių.

Smagus, nesudėtingas pasakojimas pradinių klasių moksleiviams. Daug dialogų, juokų ir netikėtų posūkių. Išraiškingi veikėjų charakteriai. Nuobodu tikrai nebus!

Knyga rekomenduojama pradinio mokyklinio amžiaus vaikams

Dž. Stiltonas. Saugokite uodegas, krenta meteoritai!/ vertė L. Gaučytė. – Vilnius: Baltos lankos, 2016. 128 p.

Tai antroji naujosios Džeronimo Stiltono nuotykių serijos „Urvinės istorijos“ dalis.

Priešistorinėje Akmenopolio gyvenvietėje gyvena Džeronimas Stiltonutas, intelektualios išvaizdos graužikas pasišiaušusiu kailiuku – labai senas Džeronimo Stiltono protėvis. Kartu su juo ir jo urviniais draugais patirsite nepaprastai juokingų nuotykių. Jums reikės susitarti su tingiais dinozaurais, gebančiais privirti košės, taip pat teks susidurti su baimę keliančiais tigrais aštriais kaip kalavijai dantimis.

Vizualiai ji atitinka ankstesniąsias knygas: siekiama perteikti filmuko nuotaiką, greitą situacijų kaitą, dinamiškumą. Knygos tarsi įgarsintos – reikšmingi žodžiai ir ištiktukai išryškinami skirtingomis spalvomis, šriftais bei žodžių dydžiais, pasakojimas turi detektyvinių užuomazgų.

O pati istorija pasakoja apie tai, kad ištikus meteoritų lietui, Akmenpolio gyventojus dargi užpuolė ir paslaptinga pilvo dieglių epidemija. Vieninteliam Džeronimui pilvo neskauda – vadinasi, jis išrinktasis, kuris turi leistis į pavojingą kelionę ir surasti vaistų nuo didžiojo pilvo skausmo receptą. Laukia išties neeiliniai nuotykiai ir atradimai. Knyga patiks pradinukams moksleiviams.

Knyga rekomenduojama pradinio mokyklinio amžiaus vaikams

O. Masiuk. Lenutė, Friderikas ir kelionės/ vertė I. Aleksaitė. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2016. 72 p.

Tai lenkų rašytojos knyga, gimtojoje šalyje sulaukusi literatūrinio įvertinimo. Knyga skirta pradinių klasių moksleiviams.

Knygoje pasakojama apie du visiškai skirtingus draugus – Lenutę ir Frideriką, kuriuos be galo žavi kelionės. Tik Lenutė keliauja realiai, o Friderikas mėgsta keliauti kiek kitaip – įsitaisęs fotelyje su knyga rankose… Tačiau vieną dieną viskas apsiverčia aukštyn kojomis! Susiruošti į kelionę, Friderikui, pasirodo, gana sudėtinga – juk jis nė karto to nėra daręs. O Lenutei staiga keliauti tampa nebeįdomu, nes ji nežino atsakymų į svarbius gyvenimo klausimus…

Knygoje netrūksta žavių pasvarstymų apie tai, kas gyvenime svarbiausia ir kaip gera keliauti arba svečiuotis, tačiau ne mažiau smagu ir grįžti namo.

Ypač, kai tavęs laukia geriausias draugas.

Knyga rekomenduojama pradinio mokyklinio amžiaus vaikams

M. Widmark. Pabaisų akademija/ vertė E. Kmitaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 64 p.

Su šia knygele leidykla tęsia „Aš skaitau!“ seriją, kurios leidiniai pagal skaitymo lygius (0, 1, 2) suskirstyti į tris grupes. Ši knygelė skirta įtvirtinti skaitymo įgūdžiams „patyrusiems“ skaitytojams (2 lygis), kurie jau geba skaityti savarankiškai. Išlaikytas didesnis šriftas, tačiau sakiniai jau ilgesni.

Tai detektyvinis pasakojimas, tiksliau, pirmoji būsimos serijos dalis, kur susipažįstame su mergaite Nele, jos šunimi Londonu ir patenkame į keistą ir paslaptingą puotą, kuri surengta tik tam, kad Nelė slapta galėtų būti pakviesta studijuoti į „Pabaisų akademiją“.

Kas toji „Pabaisų akademija“ ir kodėl į ją reikia kviesti slapta? Galų gale, ar Nelei pavyks į ją įstoti, nes turi per valandą atlikti pirmąją akademijos užduotį…

Istorija išties smagi ir nesudėtinga, su smagiu detektyviniu užtaisu. Žaisminga ir nenuobodi. Pasakojimą praskaidrina mūsų dailininko Mariaus Zavadskio iliustracijos. Beje, knygos autorius Lietuvos vaikams taip pat jau žinomas – iš (taip pat detektyvinės) serijos „Sekliai Lasis ir Maja“.

Knyga rekomenduojama pradinio mokyklinio amžiaus vaikams

R. Munsch. Mylėsiu tave amžinai/ vertė S. Repečka. – Vilnius: Baltos lankos, 2016. 30 p.

Tai viena tų knygų, kuri tokia paprasta, kad tampa genialia. Joje visiems suprantama kalba papasakota mamos meilė savo vaikui, tas nepertraukiamas ryšys, kuris jungia viso pasaulio mamas su savo vaikais. Tai, kas gali būti apibūdinama ir kaip „perduodama iš kartos į kartą“. Mamos meilė nesibaigia ir nesikeičia net vaikui augant ir keičiantis, paliekant namus, mamai senstant… Šią mintį knygoje „užtvirtina“ vaikui dainuojama lopšinė „Mylėsiu tave amžinai…“, kurią, galiausiai, perima ir pats (užaugęs) vaikas ir dainuoja jau savo dukrytei…

Ši knyga ra pelniusi nepaprastai daug apdovanojimų, išversta į daugybę pasaulio kalbų, apibūdinama kaip viena perkamiausių pasaulio knygų vaikams. Ji net psichologų taikoma gydymui – biblioterapijos seansams. Manau, kad ji panašiai jautriai palies tiek tėvus, tiek senelius, tiek pačius vaikus. Joje sugebėta labai paprastai ir aiškiai perduoti mamos neišsenkančios meilės žinią. O tai negali nepaliesti…

Knyga rekomenduojama 0-99 m. žmonėms

K. Ohlsson. Sidabrinis vaikas/ vertė M. Karvelis. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. 152 p.

Tai knygos „Stiklo vaikai“ tęsinys. Tiksliau, antrasis pasakojimas apie Ohiuso miestelyje besidedančius keistus dalykus.

Pagrindiniai knygos veikėjai yra vaikai Aladinas ir Bilė bei jų bendra bičiulė Simona. Šįkart jiems teks aiškintis, kas iš Aladino tėvų kavinės vagia maistą. Įtariamųjų, kaip paaiškėja, yra ne vienas. O kur dar Aladinui vis pasirodantis (tačiau kitų nematomas) berniukas, kuris vis prapuola kaip į vandenį (ar tai tikrai tas paslpatingasis Sidabrinis vaikas?). Daug neaiškumų kelią ir į gimtąjį miestelį atplaukęs bei ilgą laiką prisišvartavęs pabėgelių laivas… Panašu, kad mažiems smalsiems vaikams teks išsiaiškinti bei atkapstyti daug paslapčių.

Knyga parašyta sumaniai, detektyvinis pasakojimas mezgamas su didele intriga, subalansuotomis pavojų ir paslapčių dozėmis. 

Knyga rekomenduojama 10-13 m. vaikams

O. Čaklun. Svajonė/ vertė R. J. Nabus. – Vilnius: Mažoji raidė, 2016. 48 p.

Dar viena itin subtili ir savita knyga. Beje, dvikalbė – šalia lietuviško teksto įsikūręs ir angliškas jo atitikmuo.

Tai knyga, pasakojanti apie svajonę. Tiksliau, apie tai, kaip svarbu svajoti ir „auginti“ savo svajonę, o kai ji taps didelė – nepabijoti paleisti.

Mažas berniukas nepraeina pro mažulytę paukštelę ir parsinešęs namo, slaugo ją, bando maitinti, tačiau ši paukštė stebuklinga – ji auga ne grūdais maitinama, o vaiko sapnais ir svajonėmis besigardžiuodama. Kai paukštė praauga patį berniuką, ateina metas jam ją paleisti… Apskridusi visą pasaulį, paukštė tampa jo dalimi – sušvinta kaip žvaigždė danguje. Knygos pabaigoje vaikai atras paraginimą nupiešti savo svajonę.

Tokioms knygoms suprasti bei įsisavinti reikia laiko. Tai ne trumpas nuotykis ar nuotaikinga istorija, o subtilus liudijimas apie tai, kaip svarbu svajoti. Atrasti tam laiko. Nepraeiti ir nelikti nepastebėjus savo mažos, visai visai mažulytės svajonės.

Knyga rekomenduojama 3-10 m. vaikams

D. Baddiel. Didžioji tėvų agentūra/ vertė E. Ferdmanaitė. – Vilnius: Tyto Alba, 2016. 384 p.

Tai brit rašytojo knyga, pasakojanti apie berniuką Barį, kuris norėtų smagaus, pritrenkainčio gimtadienio vakarėlio, tačiau jo tėvai neturtingi, be to, anot berniuko, nuobodūs ir amžinai pavargę. Baris norėtų geresnių tėvų – turtingų, linksmų ir išradingų. Ir staiga nutinka tai, ko jis tikrai nesitikėjo… Jo svajonė išsipildo: jis gali rinktis iš daugybės tėvų, kurie daro viską, kad jam įsiteiktų.

Tai knyga, kurioje žaismingai, šiek tiek vaikiškai, bet protingai keliamas klausimas: kas svarbiausia santykiuose su tėvais? Ar tikrai tėvai turi ir privalo tenkinti visus savo vaikų norus? Ar visi tie norai tokie svarbūs? O gal yra kai kas daug svarbiau, kas privaloma visiems, visiems tėvams be išimties ir atpažįstama jų akyse bei žvilgsniuose, rūpestyje – meilė.

Knyga rekomenduojama 7-10 m. vaikams