Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2016 07 04

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Lėtas ir turiningas gyvenimas Merkinėje

Nacionalinės ekspedicijos laivai švartuojasi prie Merkinės krantų. Brolių Černiauskų nuotrauka

Liepos antrą dieną Merkinėje, kaip ir visoje Dzūkijoje, negailestingai plieskė saulė, siurbdama paskutinius vandens lašus iš žemės gelmių, leisgyvės augmenijos ir sunkiau karštį atlaikančių žmonių, kurie menkiausiai progai pasitaikius ieško galimybės panirti į gaivų vandenį ar pasislėpti išganingame šešėlyje.

1946 m. liepos antrą dieną netoli Merkinės Žaliamiškyje mūšyje su enkevadistais mirtinai buvo sužeistas pirmasis Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Šios tragiškos žūties septyniasdešimtosioms metinėms partizanų vado anūkas, Latvijos ir Lietuvos Jėzuitų provincijolas Gintaras Vitkus suorganizavo Merkinėje Kazimieraičio artimųjų suėjimą. Senojoje Merkinės bažnyčioje kunigas Gintaras Vitkus 12 val. aukojo Šv. Mišias, po kurių poetinį žodį tarė aktorius Egidijus Stancikas iš Kauno, giedojo Varėnos tremtinių choras „Viltis“, vadovaujamas Gražinos Kuodienės.

Merkiniškiai pasitinka svečius. Brolių Černiauskų nuotrauka

Sodybos kieme, ąžuolo šešėlyje, grupelė moterų pynė vainiką garsiajai Nemuno ekspedicijai, kuri į Merkinę iš Liškiavos turėjo atvykti 14 val. LRT televizijos projekto „Nacionalinė ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“ įgulą sudaro žinomi Lietuvoje žmonės: ekspedicijos vadovas Alfredas Bumblauskas, etnomuzikologė Zita Kelmickaitė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, lenktynininkas Benediktas Vanagas, atlikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, kariškis Arūnas Valinskas jaunesnysis bei kiti ir didelis būrys televizijos laidų kūrėjų: režisierių, garso ir vaizdo operatorių, jų asistentų. Svečiai nevėlavo ir po vienu ilgiausių Lietuvos tiltų per Nemuną atplaukė laiku.

Čia juos pasitiko nemažas miestelėnų būrys, grojo Merkinės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Strauja“, vadovaujama Arvydo Janulevičiaus, tarp sutinkančių sukiojosi iš miestelio kilęs ir šiuo metu atostogaujantis operos solistas Laimonas Pautienius. Svečius sutiko kultūros centro direktorė Jurgita Keršienė su Laimos Jakštienės kepta grikine babka, kurią ragaudami svečiai prisipažino šioje kelionėje trečią kartą skanaujantys tradicinio dzūkiško pyrago, o Zita Kelmickaitė ir Alfredas Bumblauskas gyrė prabangų Merkinės kepinio skonį. Alfredas Bumblauskas buvo maloniai nustebintas, kad Merkinė ekspedicijos dalyvius pasitiko ne su savo miesto vėliava, o karaliaus Vazos IV, kuris čia dažnai lankėsi ir kur aikštėje buvo nuleista jo gyvenimo vėliava. Senoviniais jotvingių rūbais apsirengusios „Kukumbalio“ mergaitės svečius į Merkinę praleido iškeldamos jiems virš galvų ąžuolo vainiką, į kurį moterys supynė ne tik jonažoles, kraujažoles, bet ir šerkmušnio šakeles, saugosiančias plaukiančiuosius nuo piktųjų jėgų ir kelionės negandų. Į vainiką pateko ir liepžiedžiai, ir lauko ramunėlės – godotinai arbatai virti.

Jurgita Keršienė pasitinka svečius su grikine babka. Brolių Černiauskų nuotrauka

Po trumpų pasisveikinimų ekspedicija pasidalijo į dvi dalis. Viena grupė, vadovaujama profesorės Zitos Kelmickaitės, išskubėjo pas Džiugą Petraitį pasidžiaugti tuo, ką Merkinėje su savo žmona Laima sukūrė žinomas keramikas, o profesorius Edvardas Bumblauskas su bičiuliais, vedinas savo studento, Merkinės muziejaus istoriko Žygimanto Buržinsko, nuskubėjo per Merkinę, ieškodami senojo miesto ženklų. Ši istorija besidominčių žmonių grupė 15 val. atskubėjo ir į Merkinės kryžių kalnelį, didžiausią Lietuvos partizanams skirtą memorialą, kuriame rinkosi Kazimieraičio artimieji, pasipriešinimo kovų dalyvis Juozas Jakavonis-Tigras iš Kasčiūnų kaimo, Merkinėje vasarojantis Nacionalinis premijos laureatas režisierius Jonas Jurašas, rikiavosi Juozo Vitkaus inžinerinio bataliono kariūnai.

Muzikologė Zita Kelmickaitė (kairėje) ir istorikas Alfredas Bumblauskas (dešinėje) jau pasiruošė žengti į Merkinę. Brolių Černiauskų nuotrauka

Renginys kryžių kalnelyje dar tęsėsi, o ekspedicijos dalyviai skubėjo prie Merkinės piliakalnio, kur papėdėje jų laukė Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ dainininkai, kurie, pritardami gitaromis, padainavo aranžuotas Merkinės apylinkių ir savo kūrybos dainas. Pasigrožėję vaizdais nuo Merkinės piliakalnio ekspedicijos dalyviai nuskubėjo į savo laivus, pastatytus specialiai ekspedicijai: „Vytį“, sukurtą pagal Neries sielių plukdymo valtį, ir Kuršių marių mažąjį kurėną „Rusnietis“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

O tuo metu Kazimieraičio 70 – ųjų metinių minėjimo dalyviai rinkosi į Dzūkijos nacionalinio parko Merkinės lankytojų centrą, kur domėjosi krašto gamtinėmis ir etnokultūrinėmis vertybėmis, lankytinomis vietomis, apžiūrėjo čia eksponuojamas parodas.

Merkinės „Kukumbalis“ pasitiko svečius piliakalnio papėdėje. Brolių Černiauskų nuotrauka

Ekspedicijos dalyviai planavo Merkinėje praleisti dvi valandas, bet viešnagė užtruko iki 17 val. Lipdamas į Merkinės ąžuolo vainiku padabintą valtį televizijos laidų vedėjas ir projekto prodiuseris Edmundas Jakilaitis, dėkodamas merkiniškiams už nuoširdų priėmimą, atsiprašė, kad turi taip skubiai išplaukti, į ką „Kukumbalio“ vadovė Rita Černiauskienė šmaikščiai mestelėjo repliką: „Užtat mes gyvename lėtai.“ Kokia prabanga šiame beprotiškai nežinia kur skubančiame pasaulyje „gyventi lėtai“ Dievo dovanotame kampelyje – Merkinėje – Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje, kur keturių upių santakoje stūksančiuose miškuose medžiojo karaliai ir kunigaikščiai, mieste skambėjo keturių bažnyčių varpai, o virš rotušės sukosi vėjarodė, primindama, kad pasaulis yra daug didesnis, nei aprėpia mūsų žvilgsnis, bet mieliausias čia, po mūsų kojomis, virš mūsų galvų netgi tada, kai nelieka nei bažnyčių, nei rotušės, kurias galima /reikia/ atstatyti.

Istorikas Žygimantas Buržinskas savo dėstytojui profesoriui Alfredui Bumblauskui ir jo kelionės draugams pasakoja miesto istoriją muziejuje. Brolių Černiauskų nuotrauka
Nuotrauka atminčiai Merkinės kryžių kalnelyje. Kazimieraičio giminės, svečiai ir Nacionalinės ekspedicijos dalyviai. Brolių Černiauskų nuotrauka

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite