Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2016 08 17

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Lietuvos ir Vokietijos kino kūrėjai kviečia spręsti globalias problemas

L. Samaška. Igno Veršinsko nuotr.

Norvegija ekspedicijos „Baltoscandia 2016“ dalyvius pasitiko lietingu oru ir fantastišku kraštovaizdžiu, įprasminusiu vieną viso žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“ tikslų — įamžinti dėl globalinio atšilimo greitai besikeičiančią gamtą ir skatinti atkreipti dėmesį į ekologines problemas. Būtent su šia užduotimi prie ekspedicijos prisijungia jos dalyvis vokietis prodiuseris Michael Mattig—Gerlach.

Įamžino tirpstantį ledyną

L.Samaška. Igno Veršinsko nuotr.

Svartisen ledynas, kuriame lankėsi ekspedicijos filmavimo grupė — žemiausias kontinentinėje Europoje (tik 20 m virš jūros lygio) ir antras pagal dydį žemyninėje Norvegijoje. „Buvau nustebintas to, kokia nuostabi ir tuo pačiu metu baugi globalinio atšilimo iliustracija yra tirpstantys gėlo vandens milžinai — ledynai. Gidė rodė vietas, iki kur Svartisen tęsėsi prieš keletą metų, metus, galiausiai — vos pora savaičių. Neįtikėtina, kokie akivaizdūs pokyčiai matomi per tokį trumpą laiką,“ —  pasakojo ekspedicijos dalyvis Linas Samaška.

Problemos — globalios, taigi — ir lietuvių

G.Babravičius ir L. Samaška. Igno Veršinsko nuotr.

„Gyvendami nedidelėje šalyje neretai užsimirštame. Įsivaizduojame, kad tik saujelė išrinktųjų turi įrankius ir galimybes priimti sprendimus ir keisti pasaulį. Iš tiesų, globalios problemos — kiekvieno mūsų reikalas. Lietuvoje sumerkęs kojas į sniegą, gali neatrasti kriterijų, kaip tai suprasti. Orai pasidaro sunkiai prognozuojami, keičiasi jų pobūdis, neįvertiname, kad tai gali būti susiję su strateginio lygio pokyčiais gamtoje — srovių, vyraujančių vėjų pasikeitimais ir t.t. Pagrindinis mūsų tikslas kuriant dokumentinius filmus — kviesti kiekvieną domėtis, sužadinti žingeidumą ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus bei jų padarinius,“ — kviečia susirūpinti ekspedicijos vadovas Gintautas Babravičius.

Vokiečių prodiuseris su lietuviais bendradarbiauja jau daugiau nei dvidešimt metų

M. Mattig-Gerlach ir G. Babravičius. Igno Veršinsko nuotr.

„Kasdien galime juokauti, kad esame keliose vietose vienu metu: Lietuvos geografų sąjunga juda vienu maršrutu, „Klajūnų klubo“ ekipažai — kitu, Michael — dar trečiu. Mano pažintis su M. Mattig—Gerlach verta atskiros knygos, o jo indėlis į Lietuvos kultūrą tikrai žymus. Įdomus faktas — jei ne jis, neturėtume žinomiausių lietuviškų komercinių radijo stočių. Vis dėlto, daugiausiai bendradarbiaujame kartu kurdami kelionių filmus. Šį sykį Michael keliauja beveik tuo pačiu maršrutu, tik atvirkščiai — iš pradžių per Pabaltijo valstybes. Galiausiai filmuotas medžiagas sujungsime į bendrus filmus,“ — pasakoja žygio vadovas Gintautas Babravičius. Pirmą kartą seni draugai ir kolegos kartu keliavo 1992 m. į Kamčiatką, o nuo to laiko vienas kitam padeda ir tolimesniuose projektuose. Šiuo metu Michael kuria dokumentinį filmą Vokietijos „Deutche Welle“ televizijai.

Apie projektą

M. Mattig-Gerlach.Igno Veršinsko nuotr.

„Baltoscandia 2016“ — pirmoji ekstremalaus trejų metų žygio per pasaulį visureigiais ekspedicija. Visas laikotarpis bus suskirstytas į trumpesnius etapus, apie kuriuos bus kuriami dokumentiniai filmai: „LDK“, „Gintaro kelias“, „Šilko kelias“, „Beringia“ ir kt. Per Beringo sąsiaurį žygio komanda kelsis prie visureigių pritvirtinę pontonus. Žiemą nuvažiuoti iki sąsiaurio yra pavykę keturioms ekspedicijoms, sava eiga persikelti per Beringą — vienai, bet vasaros metu per Aliaską išvažiuoti į civilizaciją — iki šiol niekam. „Šio etapo metu susidarys 4500 km visiškos bekelės. Tai — sudėtingiausia, bet ir įdomiausia būsimojo žygio dalis. Jei pavyks įgyvendinti šį uždavinį, būsime pirmieji,“ — teigė žygio vadovas G. Babravičius.

Michael Mattig—Gerlach reportažas iš Svartisen ledyno (anglų kalba): https://youtu.be/LqsSeJt1rIY.

Organizatorių informacija

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu