Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2016 08 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Paminkliniai akmenys sugrąžinti į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje

Nuotraukos autorius Saulius Žiūra

Žydų paminklinių akmenų fragmentai nuo jau pabaigtos ardyti transformatorinės ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis, pagaliau pagarbiai grąžinami į senąsias žydų kapines. Vilniaus Savivaldybė pasirūpino, kad per šią savaitę visi antkapių akmenys – tiek  su išlikusiais rašmenimis, tiek smulkesni jų fragmentai  – būtų perkelti į kapinių teritorijoje esančią aikštelę Olandų gatvėje. Šiandien prasidėjusius darbus stebėjo savivaldybės, Kultūros paveldo departamento,  Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės, architektų, Verkių ir Pavilnių regioninio parko direkcijos atstovai. 

„Akivaizdu, kad jau seniai buvo metas pasirūpinti, kad žydų paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžtų į senąsias žydų kapines, o mieste nebeliktų sovietų valdžios barbariškumo pavyzdžių. Šiandien džiaugiuosi, kad sumanymai virto labai konkrečiais darbais: miestas sutvarkė didžiulę senųjų kapinių teritoriją, joje pamažu atsivėrė alėjos, takai, dabar ir paminkliniai akmenys pagarbiai sugrįžta į sutvarkytą teritoriją. Labai dalykiškai, konstruktyviai bendradarbiaudami su žydų bendruomene ir įvairiomis institucijomis, net ir neturėdami didelių išteklių, randame sprendimus, kurie leis parodyti deramą pagarbą mirusių atminimui, bylos apie mūsų vertybes ir kultūrą“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Į aikštelę prie senųjų žydų kapinių bus atvežti ir kiti mieste aptikti paminkliniai akmenys su rašmenimis iš T. Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių ir Vakarinio aplinkkelio teritorijos, kuriuos sovietai buvo panaudoję statydami įvairius objektus.

Laikinai akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. Čia savivaldybei talkins VU Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais. Svarstoma pasikviesti ir ekspertus, kurie galėtų atlikti istorinį paveldo tyrimą. 

Pasak  Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovo paveldosaugai Martyno Užpelkio, labai svarbu, kad šiame etape dalyvautų ir specialistai, kurie gebėtų perskaityti hebrajų rašmenis, nes ant paminklinių akmenų gali būti išlikę vardų ir pavardžių fragmentai, o ieškant sprendinių kaip juos išdėlioti rimties parke, būtų paisoma istorinio plano.  

Užbaigus paminklinių duomenų aprašą, kitame etape planuojama, kad architektai drauge su žydų bendruomene suras ir pasiūlys geriausią  landšaftinį sprendimą, tinkamiausias erdves senosiose žydų kapinėse, kur šie akmenys bus kuo pagarbiau sudėti į kompozicijas, parodant deramą pagarbą mirusių atminimui.  Kiek įmanoma, antkapiai bus išdėlioti rimties parke,  o smulkiausi  fragmentai – palaidoti kapinėse. Meniškiausią ir didžiausią išliekamąją vertę turintys akmenys galėtų būti panaudoti kuriant ir Šnipiškių žydų kapinių memorialą prie Sporto rūmų.