Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2016 09 08

Ruslanas Baranovas

Doxa

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Trečiasis pasirinkimas: pokalbis su JAV libertarų partijos atstovu Arvinu Vohra

Dvipartinėse politinėse sistemose kitų politinių partijų gyvenimas nebūna saldus. Visgi, visuomenei nusivylus pagrindinėmis partijomis, o dėl prezidento posto varžantis dviem nemėgstamiems kandidatams, atsiranda viltis dėmesiu pasidžiaugti trečiosioms JAV partijoms. Netylant kalboms apie žaliųjų kandidatės Jill Stein simpatijas Rusijai, DOXA apie JAV, rinkimus ir problemas bei galimybes nusprendė pakalbinti JAV libertarų partijos atstovą Arviną Vohra. Kita vertus, Arvino ir jo partijos idėjos gaiviai skamba Lietuvoje, kurioje libertariai politinei minčiai neatstovauja jokia partija.

Kokie trys didžiausi iššūkiai JAV ir kaip jūs juos spręstumėte?

JAV yra didžiulio saugumo pavojaus akivaizdoje, nes vyriausybė sukūrė priešus bombarduodama ir okupuodama užsienio šalis. Mes uždarytume karines bazes užsienyje, nutrauktume dalyvavimą kitų valstybių pilietiniuose karuose ir grąžintume karius namo. Be to, panaikintume bet kokias prekybos sankcijas. Bandytume kurti ryšius su kitomis valstybėmis prekiaudami, o ne veldamiesi į karus ir bombarduodami.

Antra, amerikiečiams reikia darbų. Nedarbo lygis aukštas, ypač jei įtrauktume vadinamuosius „vilties netekusius darbininkus“ – žmones, kurie nustojo ieškoti darbo ir kurie neįtraukti į Vyriausybės pateikiamą statistiką. Daugiau darbo vietų atsirastų panaikinus smulkaus verslo reguliavimą, pelno mokestį, Obamacare ir kitas kliūtis samdyti darbininkus.

Ir galop, tam, kad sumokėtų už mokslus, jauni amerikiečiai užsikrauna milžiniškas skolas. Valstybės finansinė parama leido mokslams koledžuose tapti absurdiškai brangiems. Mes nutrauktume bet kokią valstybės finansinę pagalbą studentams, jie negalėtų mokėti didžiulių mokesčių už mokslą. Todėl koledžai turėtų arba sumažinti kainas, arba bankrutuoti. Milžiniškos studentų skolos liktų tik prisiminimas.

Optimistiškesnis klausimas: kur įžvelgiate didžiausias galimybes?

Visų pirma, panaikinusi pajamų ir pelno mokesčius JAV galėtų drastiškai padidinti dirbančių žmonių skaičių. Kaip žinote, tai padėtų pritraukti verslininkus, kurti darbo vietas ir galimybes.

Amerika taptų daug saugesnė atsisakydama karo su narkotikais. Tuomet kylančios problemos būtų sprendžiamos teismuose, o ne prievarta. Jei pelną, sukurtą narkotikų draudimo, ištrauktume iš juodosios rinkos, finansavimą prarastų narkotikų karteliai. Taip būtų pašalinta didžioji dalis prievartos. Tai leistų policijai susitelkti į kitus nusikaltimus. Kita vertus, pajamos, gautos apmokestinus narkotikų pardavimą, leistų sumažinti mokesčius keliais šimtais dolerių vienai šeimai per metus.

Galiausiai reiktų išnaikinti „gun free“ zonas ir leisti amerikiečiams nešiotis ginklus su mažiau priežiūros. Nusikaltėliai ir teroristai nebežinotų, kas yra ginkluotas, ir todėl jiems būtų pavojingiau vykdyti atakas.

Sunku tikėtis, kad libertaras laimės prezidento rinkimus. Kokios tikslus jūs keliate savo partijai?

Šiemet mes matome galimybę laimėti. Tai bus sunku, bet galimybė tikrai yra.

Be to, siekiame ir priimti kelis įstatymus. Tai – jau minėta marihuanos legalizacija daugiau valstijų ir bandymas priversti valstybę pasitraukti iš švietimo sektoriaus. Taip pat sieksime atšaukti „The Patriot act“ ir taip pagerinti privatumo apsaugą.

Ar libertarai mato imigraciją kaip didelę problemą? Jei ne, kaip atrodytų libertariška imigracijos politika?

Libertarai nori atverti sienas išvengiant bet kokios socialinės apsaugos atvykstantiems. Gary‘is Johnsonas teigė, kad bet kas, kas praeina medicininę ir saugumo patikrą, turėtų būti įleistas į Ameriką. Ypač svarbu, kad tai būtų vykdoma kartu su visų neefektyvių valstybinių gerovės ir socialinės apsaugos paslaugų pakeitimu į privačias. Kitaip tariant, mes pritariame priemonėms, kurios kviečia imigrantus į JAV dirbti ir kurti darbo vietas, ir atmetame visas, kurios skatina imigrantus atvykti čia dėl pašalpų ir socialinės apsaugos.

Kaip įvertintumėte aštuonerius Prezidento Obamos valdymo metus?

Obamai valdant valstybės aparatas augo, jis įvėlė mus į naujus karinius konfliktus, tęsė karą prieš narkotikus, privačią sveikatos apsaugą pavertė biurokratiniu košmaru. Įdarbinti žmogų tapo brangiau, todėl sumažėjo darbo vietų. Parašyčiau jam kuolą.

Ką apie JAV socialinį ir politinį klimatą sako Donaldo Trumpo iškilimas?

Žmonėms įgriso federalinis valdymas ir demokratų bei respublikonų vyriausybė. Žmonės gręžiasi į bet ką, kas siūlo alternatyvą. Deja, kai kurie džiugiai renkasi Trumpą, kuris nori dar labiau didinti valstybės aparatą ir galią! Gera žinia ta, kad nemažai buvusių Trumpo sekėjų dabar palaiko Gary Johnsoną, tarp jų ir mano tėvas!

Amerikiečiams atsibodo valstybės kišimasis į jų asmeninį ir ekonominį gyvenimą, o mes esame vienintelė partija JAV, pasišventusi mažinti valstybės galias dėl laisvės. Mūsų partijos narių skaičius, viešas įžymybių palaikymas, aukos ir savanorių skaičius – visi šie dalykai pasiekė nematytas aukštumas!

Vykstant rinkimams dažnai kalbama apie demokratų, respublikonų ir svyruojančias valstijas. Kurios valstijos libertariausios?

Naujasis Hampšyras, Koloradas, Pietų Dakota, Aidahas ir Teksasas turi daugiausiai laisvių, bet mums reikia dirbti visose 50 valstijų. Mes kaunamės siekdami sumažinti valstijos, vietinės ir federalinės valdžios aparato dydį ir galias.

Pabaigai – ar Amerika didi? Jei taip, kas ją tokią padaro?

Amerikos žmonės yra didūs – sunkiai dirbantys, produktyvūs, dosnūs, inovatyvūs ir taikūs. O štai valstybė neproduktyvi, neefektyvi ir švaistanti, tingi ir smurtiška. Amerikos žmonės padaro Ameriką didžią! Todėl mažinti valstybės aparato dydį ir galias ir yra tikrasis mūsų kelias į didybę, stipresnę ekonomiką ir didesnę laisvę.


Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite