2016 09 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Totorių gatvę Vilniuje papuošė užrašas ir totorių kalba

Nuotraukos autorius Saulius Žiūra

Ketvirtadienį Vilniuje simbolinė dekoratyvinė lentelė su totorišku užrašu atidengta sostinės Totorių gatvės pradžioje. Gatvės puošybos akcentas nuo šiol skelbia draugiškumą bei pagarbą totorių bendruomenei daugiataučiame mieste, kuriame gyvena apie 1000 totorių. 

Tai jau tradicija tampanti akcija: gatvės puošybos elementų kitomis kalbomis galima rasti Islandijos gatvėje, Vašingtono skvere, Varšuvos ir Rusų gatvėse. 

 „Šiandien Totorių gatvėje švenčiame ne tik totorių bendruomenės buvimą čia, bet ir viso Vilniaus margumą, įvairovę, draugiškumą ir taikų sugyvenimą. Džiaugiuosi susitelkusia ir tradicijas puoselėjančia gausia totorių bendruomene. Šiandien mums visiems tai nėra tik lentelės atidengimas, o žymiai svarbesnis dalykas – simbolinė originali gatvės puošmena totorių kalba pažymi, kad Vilnius yra ir bus draugiškas, atviras mūsų visų miestas. Tokių  draugiškumo ženklų kitomis kalbomis Vilniuje atsiras dar daugiau“, – lentelės atidengimo rengyje kalbėjo Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Lietuvoje gyvena per 3000 totorių.  Į simbolinės lentelės atidengimą Vilniuje susirinkusiai bendruomenei koncertavo totorių folkloro ansamblis „Ilsu“ (Tėvynė). 

„Totoriai yra senbuviai Vilniuje nuo Didžiojo kunigaikščio Vytauto  laikų. Kitais metais minėsime totorių įsikūrimo LDK jau 620 metų jubiliejų. Ši lentelė – svarbus akcentas ir graži miesto lyderio  iniciatyva.  Nes tai pagarba bendruomenėms, kurios istoriškai nuo seno įsikūrė Vilniuje – margame daugiataučiame mieste“, – sakė Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas.

A.Jakubauskas priminė susirinkusiems gražią Totorių gatvės ir bendruomenės įsikūrimo mieste istoriją: keli šimtai totorių Vilniuje buvo įsikūrę Lukiškių priemiestyje, o Totorių gatvė taip pavadinta dėl to, kad ji vedė prie totoriams ginti patikėtų Totorių vartų. 

Gatvės eksterjero elementus sukūrė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Dizaino katedros vedėjas doc. dr. Jonas Jakaitis ir fakulteto lektorius Mindaugas Užkuraitis su studentų komanda.

Pati pirmoji lentelė Vilniuje su islandišku užrašu šiemet atsirado Islandijos gatvėje, vėliau angliškas  gatvės puošybos elementas atidengtas Vašingtono skvere, šį mėnesį atidengtos Varšuvos ir Rusų gatvių simbolinės lentelės lenkų ir rusų kalbomis. Artimiausiu metu tokių gatves puošiančių ženklų atsiras ir kitose sostinės gatvėse, kurios kadaise buvo pavadintos pagal etninę kilmę ar religiją susitelkusių bendruomenių vardais: spalio 20 d. – Žydų gatvės, spalio 3 d. – Vokiečių gatvės  ir kt.