2016 09 19

Matas Baltrukevičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Seimo rinkimai. Mūšiai dėl Vilniaus (I)

Nuotraukos autorius – Saulius Žiūra

Spalio antrą sekmadienį vyks Seimo rinkimai. „Bernardinai.lt“ jau apžvelgė didžiųjų partijų programas ir jų galimybes rinkimuose. Dabar kviečiame atidžiau pažvelgti į tai, kokių rezultatų galima laukti Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose. Ciklą pradedame nuo Vilniaus.

Naujamiesčio apygarda

Garsiausi kandidatai:

Virgilijus Alekna (Lietuvos respublikos liberalų sąjūdis, LRLS)

Ieva Kačinskaitė-Urbonienė (Darbo partija, DP)

Faustas Latėnas (Lietuvos socialdemokratų partija, LSDP)

Arvydas Medalinskas (Lietuvos centro partija, LCP)

Petras Nausėda (Lietuvos laisvės sąjunga, LLS)

Žygimantas Pavilionis (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS LKD)

Dovilė Šakalienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LVŽS)

Daiva Urbonavičiūtė („Tvarka ir teisingumas“, TT)

Jūratė Zabielaitė („Lietuvos sąrašas“, LS)

Naujamiesčio apygardos rinkėjams nuo garsių vardų turbūt raibsta akys. Jie gali rinktis iš sportininkų – olimpinio čempiono V. Aleknos ir ledo ritulininko Petro Nausėdos, menininkų – kompozitoriaus F. Latėno ir dizainerės D. Urbonavičiūtės. Čia kandidatuoja ir aktyvus Sąjūdžio veikėjas A. Medalinskas, diplomatas Ž. Pavilionis, žmogaus teisių aktyvistė D. Šakalienė, teisininkė J. Zabielaitė, buvusi Vilniaus savivaldybės tarybos narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Naujamiesčio apygarda yra nuolatinė TS-LKD citadelė. Per pastaruosius trejus rinkimus čia partija nuolat laimėdavo tiek vienmandatėje, tiek daugiamandatėje apygardoje. Tiesa, visas pergales iškovojo Irena Degutienė. Tačiau Ž. Pavilionis, kuris gal ir nėra gerai žinomas platiems rinkėjų sluoksniams, labai anksti pradėjo savo rinkimų kampaniją, be to, šioje apygardoje balsuos ir užsienio lietuviai, kuriems ambasadorius pažįstamas dėl savo diplomatinės veiklos, todėl jį reikėtų laikyti neabejotinu favoritu. Kas pateks į antrąjį turą, prognozuoti sunkiau, nes nė vienas iš politikų, kuriems tai yra pavykę praeityje, šiemet rinkimuose nedalyvauja. Galbūt didžiausių galimybių turi olimpinis čempionas V. Alekna, kuris kaip naujas žmogus politikoje veikiausiai nebus vertinamas per LRLS skandalo prizmę, ir F. Latėnas, užėmęs trečią vietą 2012 m.

Senamiesčio apygarda

Garsiausi kandidatai:

Stasys Jakeliūnas (LVŽS)

Darius Kuolys (LS)

Mečys Laurinkus (Lietuvos žaliųjų partija, LŽP)

Mykolas Majauskas (TS-LKD)

Marija Aušrinė Pavilionienė (LSDP)

Artūras Zuokas (LLS)

Senamiesčio rinkėjai taip pat turės įdomių pasirinkimų. Čia kandidatuoja visuomenininkas D. Kuolys, buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas M. Laurinkus, buvęs Vilniaus meras A. Zuokas, ekonomistas S. Jakeliūnas, Seimo narė M. A. Pavilionienė, Vilniaus savivaldybės tarybos narys, ekonomistas M. Majauskas.

Istoriškai Senamiesčio apygardos antrajame ture susigrumdavo TS-LKD ir liberalių partijų kandidatai, per pastaruosius trejus rinkimus du kartus laimėjo TS-LKD, kartą – liberalų kandidatas. Tačiau šiuose rinkimuose partijos kelia mažesnį politinį svorį turinčias figūras – M. Majauskas turėjo karčios patirties Vilniaus mero rinkimuose, o Senamiesčio seniūnaičio Vydučio Šereikos galimybes įvertinti labai sunku. Tad šiame kontekste savo šanso bent jau patekti į antrą turą gali sulaukti ir bet kuris kitas aukščiau paminėtas kandidatas, galbūt tik išskyrus M. Laurinkų, kandidatuojantį su menkai žinoma partija. Visgi, kad ir nedidelis, bet favoritas turbūt išlieka M. Majauskas, nes TS-LKD nuolat užtikrintai Senamiestyje laimi daugiamandatėje apygardoje, o ir vienmandatėje apygardoje pasirodoma gerai, nepaisant didelės kandidatų kaitos.

Antakalnio apygarda

Garsiausi kandidatai:

Gediminas Imbrasas (TT)

Vincas Jurgutis (LRLS)

Juras Požela (LSDP)

Ingrida Šimonytė (TS LKD)

Vidmantas Žiemelis (DP)

Trys iš penkių kandidatų turi daug politinės patirties. J. Požela, V. Žiemelis ir I. Šimonytė –visi savo CV turi įrašus apie vadovavimą ministerijoms, tik I. Šimonytė nėra buvusi Seimo nare. G. Imbrasas – verslininkas, Juozo Imbraso sūnus, V. Jurgutis – aktyvus visuomenininkas, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys.

Antakalnio rinkimų apygarda yra viena iš TS-LKD citadelių. Čia nuolat rinkimuose laimėdavo A. Kubilius, dabar veikiausiai tradiciją tęs I. Šimonytė. Antrajame ture veikiausiai jai gali tekti susigrumti su sveikatos apsaugos ministru Juru Požela, nors jo kampaniją ir apsunkina sunki liga, galimybių turi ir V. Jurgutis.

Žirmūnų apygarda

Garsiausi kandidatai:

Vilija Aleknaitė-Abramikienė (TS-LKD)

Renata Cytacka (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, LLRA-KŠS)

Ričardas Čekutis (Tautininkų sąjunga, TS)

Šarūnas Gustainis (LRLS)

Jonas Juodka (LLS)

Aušra Maldeikienė (LS)

Arminas Mockevičius (LVŽS)

Julius Panka (TT)

Marius Skarupskas (LSDP)

Gintaras Tamošiūnas (DP)

Žirmūnuose kovoja net trys Seimo nariai – V. Aleknaitė-Abramikienė, G. Tamošiūnas ir Š. Gustainis. Be to, balsuojantys galės rinktis net iš dviejų gana radikalių dešiniųjų, ilgamečių bendražygių – R. Čekučio ir J. Pankos. R. Cytacka išgarsėjusi neapykanta Prezidentei, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys J. Juodka, kovotojas už blaivybę A. Mockevičius, Ūkio viceministras M. Skarupskas ir ekonomistė A. Maldiekienė taip pat sieks patekti į Seimą.

Pastaruosius dvejus rinkimus dėl pergalės kovėsi V. Aleknaitė-Abramikienė ir Vytenis Povilas Andriukaitis. Dabar TS-LKD kandidatei iššūkį mes pakartotiniuose rinkimuose į Seimą Žirmūnuose išrinktas Š. Gustainis. Realu, jog į antrąjį turą patekti gali ir A. Maldeikienė. Greičiausiai būtent vienas iš šių trijų kandidatų taps Seimo nariu.

Fabijoniškių apygarda

Garsiausi kandidatai:

Vytautas Kernagis (TS-LKD)

Dalia Kuodytė (LRLS)

Gintaras Paluckas (LSDP)

Artūras Paulauskas (DP)

Virgilijus Poderys (LVŽS)

Žilvinas Šilgalis (LLS)

Gintautas Terleckas (LS)

Į Seimą patekti mėgins trys politikos veteranai – A. Paulauskas, D. Kuodytė ir Ž. Šilgalis. Nemažai patirties turi ir Vilniaus vicemeras G. Paluckas. Rinkėjai galės balsuoti ir už du garsių tėvų sūnus – V. Kernagį ir G. Terlecką arba paremti energetikos ekspertą V. Poderį.

Ši apygarda viena iš tų, kur TS-LKD nėra tokie aiškūs favoritai. Per trejus pastaruosius rinkimus čia geriausiai pasirodydavo Raimondas Šukys, prieš ketverius metus triumfavo D. Kreivys. Įvertinant tai, kad V. Kernagis yra politikos naujokas, galimybių laimėti tikrai turės ir A. Paulauskas, D. Kuodytė, galbūt į antrą turą pretenduoti gali net ir V. Poderys ar G. Paluckas.

Šeškinės apygarda

Garsiausi kandidatai:

Audronius Ažubalis (TS-LKD)

Vytautas Gapšys (DP)

Zbigniev Maciejvski (LLRA-KŠS)

Gediminas Rudžionis (TT)

Virginijus Sinkevičius (LVŽS)

Algirdas Sysas (LSDP)

Agnė Zuokienė (LLS)

Net keturi kandidatai jau žino, ką reiškia dirbti Seime – A. Ažubalis, A. Sysas, V. Gapšys ir A. Zuokienė. Z. Maciejevskis ir G. Rudžionis – ilgamečiai Vilniaus savivaldybės tarybos nariai, V. Sinkevičius darbuojasi „Investuok Lietuvoje“

Ilgą laiką šioje apygardoje virė kova tarp Vilijos Blinkevičiūtės ir A. Ažubalio. LSDP narei pasirinkus Europos Parlamentą, 2012 m. A. Ažubalis laimėjo itin lengvai, jo varžovas buvo Z. Maciejevskis. Veikiausiai todėl šioje apygardoje keliami V. Gapšys ir A. Zuokienė – tikimasi, jog jie gali patekti į antrą turą, nors A. Sysui 2012 m. to padaryti nevyko, kadangi apygardoje yra nemažai lenkų tautybės rinkėjų. Tačiau A. Sysas ir V. Gapšys tikrai turi galimybių patekti į antrą turą, nors vargu ar A. Ažubalis jame bus nurungtas.