2016 09 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Ugdome vaikų gebėjimą mylėti ir atjausti

Visi gimstame gebėdami mylėti ir atjausti, tačiau kaip ir kūno raumenys šie gebėjimai turi būti treniruojami, t. y. praktikuojami, nes antraip gali sunykti. Šiandienos laikraščių ir žinių portalų antraštės sudaro įspūdį, kad pasaulis yra baugi, grėsminga vieta, tad kaip treniruoti vaikų empatijos raumenį, kai atrodo, kad visas pasaulis juda visiškai priešinga tam linkme?

Pasaulis prasideda nuo savęs, nuo savo artimiausios aplinkos – šeimos. Kokį pasaulį kuriame savo vaikams? Ar yra jame vietos empatijai? Anot Dalai Lamos, „visiškai aišku, kad autentiškas atsakomybės jausmas gali kilti tik ugdant atjautą. Tik spontaniška empatija kitiems gali pastūmėti mus veikti jų labui“. Tad kaip ugdyti vaikų atjautą, empatiją?

Nustatykite taisykles ir pasekmes

Taisyklės, ribos ir pasekmės gali atrodyti visiškai priešingas dalykas aptariamam objektui, tačiau jos sukuria saugią atmosferą vaikams, kur aišku ko tikėtis, taip pat ribos ir pasekmės suteikia vaikams supratimą apie tai, kaip patenkinti savo norus ir poreikius. Kai žmogaus norai ir poreikiai patenkinami, jis geba suvokti ir atliepti kito poreikius. Taigi, nustatydami pakankamai aiškius ir tvirtus lūkesčius dėl elgesio namuose, taip pat nustatydami pasekmes, kai tie lūkesčiai įgyvendinami arba neįgyvendinami, klojate tvirtus pamatus tam, kad jūsų vaikai savo veiksmų pasekmes galėtų numatyti – tiek sau, tiek kitiems ir nulemti savo elgesį.

Gerumo apraiškos

Galbūt jums atrodo menkniekis nupirkti sumuštinį ar bandelę benamiui, tačiau jūsų vaikui tai – neįkainojama patirtis. Tokia pat neįkainojama būtų ir patirtis kartais padedant gyvūnų prieglaudoje ar savanoriavimas maisto banko akcijose, ir panašiai. Netgi sėdimos vietos užleidimas vyresnio amžiaus žmogui viešajame transporte, pasidalinimas gausiu derliumi su kaimynais ar pažįstamais, išaugtų drabužių atidavimas socialinėms organizacijoms. Rodykite vaikams, kad jie yra pasaulio dalis, o pasaulyje visi esame atsakingi vieni už kitus. Kalbėkitės su vaikais apie tai, kaip, jų nuomone, galima padaryti žmones laimingesnius, o pasaulį geresne vieta – nustebsite, kokių neįtikėtinų idėjų jie turi šiuo klausimu! Aptarkite ir realizuokite su vaikais būdus, kuriais įtakojate globalius reiškinius – rūšiuokite šiukšles, nešvaistykite veltui vandens, nepirkite pigių nereikalingų niekučių. Savo pavyzdžiu mokykite vaikus, kad duoti, daryti gera, gyventi sąmoningai – tai vertybė ir neatsiejama gyvenimo dalis.

Būkite mandagūs

Dažnam vaikui (ir net suaugusiajam) atrodo, kad prašau ir ačiū tėra kažkas privalomo sakyti, ypač viešumoje, tiesiog todėl, kad „taip reikia“. Tačiau mokydami savo vaikus žvelgti į mandagumą kaip į pagarbos išraišką, ugdote platesnį jų suvokimą apie žmonių bendravimą. Mandagumo žodžiais ne tik išreiškiate pagarbą, bet ir tam tikra prasme pradžiuginate kitą, tad ir patys vaikai ims jaustis pamaloninti, kai išgirs jiems patiems sakomus šiuos žodžius. O jei mandagūs žodžiai dar palydimi šypsena!.. Kalbėkitės su vaikais apie tai, ką reiškia būti mandagiam, kodėl tai svarbu. Svarbiausia – mokykite savo pavyzdžiu: pasidžiaukite ir padėkokite šeimai, susirinkusiai prie pietų ar vakarienės stalo, sveikinkitės su kaimynais, padėkokite vaikams už atliekamus buities darbus. Praktikuokite dėkingumą visur ir visada, stebėkite, kaip dėkingumas tampa natūralia jūsų vaikų elgesio dalimi.

Pastebėkite gerumą

Visuomet pastebėkite gerus dalykus, vykstančius pasaulyje, artimoje aplinkoje, jūsų šeimoje ir svarbiausia – jūsų vaikų. Pastebėkite ne tik vaikų pasiekimus, bet ir jų gerus, kilnius veiksmus. Aptarkite šiuos dalykus su pačiais vaikais, pasidžiaukite jais. Atjauta ir kilnumas, tiek kaip jausmai, tiek kaip veiksmai – užkrečiami, nepamirškite šito ir patys.

Kontroliuokite elektroninių prietaisų naudojimą

Nuo šios temos niekur nepabėgsime – šiandieniai vaikai gyvena interneto ir žinių pasaulyje, tad labai svarbu namuose nusistatyti tam tikras taisykles dėl elektroninių prietaisų naudojimo. Visiškai uždrausti vaikams žiūrėti televizorių ar naudotis internetu tikrai nereikėtų, tačiau apsispręskite, kokiu laiku tai daroma jūsų namuose, ir pasistenkite užtikrinti, kad jūsų vaikams būtų nepasiekiama jų psichiką žalojanti informacija ir vaizdai. Tam tikri dalykai, rodomi per televiziją arba perskaityti / pamatyti internete, gali būti priežastis pokalbiui apie pasaulį – kalbėkitės apie tai, ką matote, ką jūsų vaikai apie tai galvoja, kaip jie jaučiasi, ką jie norėtų padaryti. Saugiai ir tinkamai naudojamos informacinės priemonės gali padėti labiau pažinti savo vaiką ir kartu apmąstyti pasaulį.

Tikėkitės pagalbos

Kadangi jūsų šeima, kad ir kiek narių ją sudarytų, gyvenate kartu, visi kartu turite rūpintis ir namais. Esate kaip tam tikra maža bendruomenė, kur vaikai – lygiateisiai bendruomenės nariai. Tegu vaikai atlieka tam tikrus jų amžiui tinkamus buities darbus, bet ne tam, kad gautų ką nors mainais ar dovanų, o tiesiog todėl, kad tai – buvimo šeima dalis. Šeimoje geriausias apdovanojimas yra dėkingumas, apsikabinimas ir kiti meilę išreiškiantys dalykai.

Mokykite vaikus pykčio valdymo meno

Pyktis yra vienas pagrindinių žmogaus jausmų, visi jį jaučiame, tačiau gebėti valdyti pyktį yra tam tikras įgūdis, kurį visiems verta išmokti. Neignoruokite savo vaikų pykčio. Pripažinkite jį, supraskite jį, ir padėkite vaikams jį išgyventi. Aptarkite, kas sukėlė jūsų vaikui pyktį, kas jam padėtų pasijusti geriau. Pakalbėkite apie tai, kaip jaučiasi kiti žmonės, vienaip ar kitaip susiję su ta situacija. Pabandykite sugalvoti, kokiais būdais energiją, skiriamą pykčiui, galėtumėte panaudoti kam nors kitam. Mažesniems vaikams leiskite savo pyktį nupiešti, vyresniems – parašyti, kodėl jie pyksta ir kaip jie jaučiasi, ką galėtų padaryti, kad pasijaustų kitaip. Pasakykite vaikams, kad nupiešdami arba aprašydami savo jausmus jie juos pripažįsta ir taip juos paleidžia.

Žiūrėkite vieni kitiems į akis

Kaip žinoma, akys – sielos veidrodis. Visuomet žvelkite pašnekovui į akis, ypač – savo vaikui. Galbūt labai svarbu išsiųsti elektroninį laišką darbo klausimu, tačiau jei vaikas tuo metu prašo pagalbos dėl namų darbų arba pasakoja jums apie savo dieną, savo dėmesį ir žvilgsnį skirkite vaikui. Kaip ir mandagus elgesys, žvelgimas į akis moko gerbti kitą, o gerbiamas vaikas yra gerbiantis vaikas. Šiandieniame skubančiame, dėmesį blaškančių dalykų knibždančiame pasaulyje tai nėra visai paprasta, tačiau pasistenkite kasdien bendrauti su vaikais, žvelgdami vieni kitiems į akis.

Leiskite išsikalbėti, išklausykite

Bendravimui tarp tėvų ir vaikų ribų nebūna. Įvardykite jausmus ir kalbėkitės apie tai, kodėl mes juos jaučiame, kodėl juos jaučia kiti. Aptarkite įvairias situacijas, jums ar vaikams nutikusias ar pamatytas, perskaitytas, girdėtas – kaip jaučiasi jų dalyviai, kaip reikėtų elgtis. Mokykitės priimti gyvenimo ir žmonių įvairovę, drąsinkite savo vaikus apmąstyti pasaulį, jį priimti, mylėti. Žinios yra jėga, ir išsamūs, apmąstomi pokalbiai, net turint skirtingas nuomones ir požiūrius, ugdo empatišką, suprantančią ir emociškai išprususią asmenybę.

Būkite empatiški

Dažnai tai – didelė atsakomybė, tačiau taip jau yra, kad mūsų vaikai kopijuoja mūsų elgesį. Tad būkite empatiški esantiems aplink jus ir, aišku, savo vaikams. Nuo apsikabinimų ir bučinių bei besąlygiškos meilės iki empatiško elgesio su draugais, šeima, gyvūnais ir bendruomene. Elkitės su vaikais ir jų akivaizdoje taip, kaip tikitės juos elgsiantis pačius. Neretas pasijuntame šokiruoti, kai išgirstame savo frazes, tariamas savo vaikų lūpomis. Tad tebūna tos frazės ir tie veiksmai geriausi, kokie tik gali būti.

Pagal onegreenplanet.org parengė Diana Gancevskaitė