2016 09 28

Matas Baltrukevičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Seimo rinkimai. Mūšiai dėl Vilniaus (II)

Nuotraukos autorius Saulius Žiūra/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Spalio antrą sekmadienį vyks Seimo rinkimai. „Bernardinai.lt“ jau apžvelgė didžiųjų partijų programas ir jų galimybes rinkimuose. Dabar kviečiame atidžiau pažvelgti į tai, kokių rezultatų galima laukti Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose. Dalinamės antrąja Vilniaus apygardų apžvalgos dalimi, pirmąją galite rasti čia. 

 

Justiniškių apygarda

Garsiausi kandidatai

Algis Čaplikas (Lietuvos laisvės sąjunga, LLS)

Gediminas Kirkilas (Lietuvos socialdemokratų partija, LSDP)

Kristupas Krivickas (išsikėlė pats ir Lietuvos centro partija, LCP)

Linas Kvedaravičius (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, LRLS)

Giedrius Mozūraitis (Darbo partija, DP)

Paulius Saudargas (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD)

G. Kirkilas, A. Čaplikas ir P. Saudargas – ilgamečiai Seimo nariai. K. Krivickas – žinomas televizijos veidas, iki tol aktyvioje politikoje nedalyvavo. L. Kvedaravičius – buvęs krepšininkas, Vilniaus vicemeras. G. Mozūraitis – teisingumo viceministras.

P. Saudargas šioje rinkimų apygardoje laimėjo dvejus rinkimus iš eilės, tad realu, jog serija prasitęs iki trijų. Paskutinė pergalė buvo itin lengva, nes antrame ture kautasi su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA-KŠS) kandidate Sofija Matarevič. Dabartinė LLRA-KŠS kandidatė Danuta Narbut yra Vilniaus rajono mero patarėja, tačiau ne pirmą kartą Justiniškėse kandidatuojantys G. Kirkilas ir L. Kvederavičius jau turi liūdnos patirties, ką reiškia nepatekti į antrą turą ir būti aplenktiems menkai žinomos tautinių mažumų kandidatės. Visgi realu, kad vienas iš jų šįsyk į antrą turą pateks, nors kortas gali sumaišyti ir K. Krivickas, kurio rezultatus prognozuoti itin sunku.

Karoliniškių apygarda

Garsūs kandidatai

Juozas Bernatonis (LSDP)

Kęstutis Masiulis (TS-LKD)

Almantas Petkus („Tvarka ir teisingumas“, TT)

Rimantas Remeika (LRLS)

Valdas Skarbalius (DP)

Saulius Skvernelis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LVŽS)

Raimondas Šukys (LLS)

Rinkėjai galės įvertinti net tris buvusius vidaus reikalų ministrus – J. Bernatonį, R. Šukį ir S. Skvernelį. A. Petkus, R. Remeika, K. Masiulis ir V. Skarbalius nepasiklystų Seimo koridoriuose.

S. Skvernelis yra akivaizdus favoritas. Į antrąjį turą su juo patekti gali K. Masiulis (TS-LKD pastaruosius trejus rinkimus į antrą turą Karoliniškėse pateko). Tačiau neatmestina, jog antrojo turo Karoliniškėse gali ir neprireikti, o jeigu jis bus, S. Skvernelio persvara turėtų būti nemaža.

Lazdynų apygarda

Garsūs kandidatai

Aušrinė Armonaitė (LRLS)

Vytautas Bakas (LVŽS)

Regimantas Čiupaila (LLS)

Julius Pagojus (LSDP)

Jonas Pinskus (DP)

Algis Strelčiūnas (TS LKD)

Ona Valiukevičiūtė (TT)

Lazdynai galės balsuoti už jaunimą – A. Armonaitė, kylanti LRLS žvaigždė, yra Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė, J. Pagojus – teisingumo viceministras. R. Čiupaila, J. Pinskus, A. Strelčiūnas ir O. Valiukevičiūtė neblogai pažįsta Seimo koridorius, o V. Bakas buvo Vidaus reikalų sistemos profsąjungų aktyvistas ir artimas S. Skvernelio bendražygis.

Buvęs Lazdynų seniūnas A. Strelčiūnas 2004 m. rinkimuose buvo trečias, po ketverių metų – antras, o 2012 m. galiausiai įveikė iki tol apygardoje dominavusį Gintarą Steponavičių ir buvo išrinktas į Seimą. Šį kartą LRLS kelia mažiau žinomą kandidatę A. Armonaitę, bet būtent ji arba butus rinkėjams žadantis J. Pinskus veikiausiai pateks į antrą turą, nes likę kandidatai yra gana menkai žinomi. Galbūt šansų turi ir V. Bakas. Veikiausiai A. Strelčiūnas bus perrinktas.

Naujosios Vilnios apygarda

Garsūs kandidatai

Vanda Kravčionok (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, LLRA-KŠS)

Monika Navickienė (TS-LKD)

Algirdas Paleckis (išsikėlė pats)

Žydrūnas Savickas (LRLS)

Giedrius Surplys (LVŽS)

Eduardas Šablinskas (LSDP)

Sergej Ursul (DP)

Keturi kandidatai žino, ką reiškia dirbti Seime – V. Kravčionok, A. Paleckis, E. Šablinskas ir S. Ursul. Ž. Savickas savo žinomumu visuomenėje, be abejo, lenkia juos visus kartu sudėjus. M. Navickienė darbuojasi TS-LKD, o G. Surplys yra vienas iš krikščioniško muzikos festivalio „Sielos“ pirmųjų organizatorių ir radijo stoties XFM kūrėjų.

Iki šiol apygardoje dominavo Darbo partijos, LLRA-KŠS kandidatai ir Artūras Melianas. Dabar galima beveik neabejoti, kad LLRA-KŠS kandidatė antrame ture bus, o „darbiečių“ kortas gali sumaišyti visoje Lietuvoje mėgstamas Ž. Savickas. Šiame kontekste visiškai miglotos atrodo A. Paleckio galimybės, nors prieš ketverius metus rinkimuose jis liko trečias. Realu, kad pirmą turą laimės LLRA-KŠS kandidatė, o antrajame pergale išplėš S. Ursul arba Ž. Savickas, priklausomai nuo to, kuriam iš jų pavyks į jį patekti.

Panerių apygarda

Garsūs kandidatai

Vitalijus Balkus (Lietuvos liaudies partija, LLP)

Linas Balsys (Lietuvos žaliųjų partija, LŽP)

Vilija Filipovičienė (Darbo partija, DP)

Julija Mackevič (LRLS)

Artūras Melianas (išsikėlė pats)

Romualda Poševeckaja (LLRA-KŠS)

Jurijus Subotinas (išsikėlė pats)

Tomas Tomilinas (LVŽS)

Trys kandidatai jau yra dirbę Seime – L. Balsys, V. Filipovičienė ir A. Melianas. V. Balkus savo gyvenime užsiėminėjo tiek dizaino inovacijomis, tiek visuomenenine veikla. R. Poševeckaja – Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė, buvusi žurnalistė. J. Subotinas garsėja savo prorusiškomis pažiūromis. J. Mackevič ir T. Tomilinas – kylančios savo partijų žvaigždės.

Kova Paneriuose itin nenuspėjama – tai naujai suformuota apygarda, be to, didžiosios partijos iškėlė ne pačius ryškiausius savo veidus. Tarkime, TS-LKD atstovauja Aistė Gedvilienė, ilgą laiką dirbusi partijoje, tačiau skirtingai negu panašias startines pozicijas turėjusi M. Navickienė, ji rinkimų kampanijoje matoma gerokai mažiau. Tad bene realiausių šansų gali turėti J. Mackevič, L. Balys ir T. Tomilinas – tai bene ryškiausios apygardos asmenybės.

Verkių apygarda

Garsūs kandidatai

Rasa Budbergytė (LSDP)

Sergej Dmitrijev (DP)

Dainius Kreivys (TS-LKD)

Audrius Nakas (LLP)

Visvaldas Račkauskas (LLS)

Gintaras Steponavičius (LRLS)

S. Dmitrijev, D. Kreivys, G. Steponavičius ir A. Nakas – Seimo nariai. R. Budbergytė – didelė tarptautinio darbo patirtį turinti finansų ministrė. LLS kelia buvusio policijos generalinio komisaro, V. Račkausko kandidatūrą.

Dėl pergalės turėtų kovoti trys ryškios asmenybės – R. Budbergytė, D. Kreivys ir G. Steponavičius. Pastarojo šansai atrodo menkiausi, ypač dėl to, jog jo fonde prieš kelis mėnesius buvo atlikta krata, taip pat ir dėl bendrų liberalų populiarumo tendencijų. O R. Budbergytės ir D. Kreivio akistatos rezultatą prognozuoti sunku.