2016 09 30

Matas Baltrukevičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Seimo rinkimai. Kas sukryžiuos ietis Kaune?

Spalio antrą sekmadienį vyks Seimo rinkimai. „Bernardinai.lt“ jau apžvelgė didžiųjų partijų programas ir jų galimybes rinkimuose. Dabar kviečiame atidžiau pažvelgti į tai, kokių rezultatų galima laukti Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose Laikinojoje sostinėje.

Centro–Žaliakalnio apygarda

Garsūs kandidatai

Arūnas Gelūnas (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, LRLS)

Ramunė Jurkuvienė („Lietuvos sąrašas“, LS)

Gabrielius Landsbergis (Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, TS-LKD)

Rolandas Paulauskas (Lietuvos liaudies partija, LLP)

Dainius Pavalkis (Lietuvos socialdemokratų partija)

Rinkėjai galės pasirinkti iš TS-LKD pirmininko G. Landsbergio, buvusių ministrų A. Gelūno ir D. Pavalkio, gydytojos, disidento Povilo Butkevičiaus dukros Ramunės Jurkuvienės, signataro R. Paulausko.

Ši rinkimų apygarda atsirado iš anksčiau egzistavusių dviejų atskirų. Jose tradiciškai laimėdavo TS-LKD kandidatai, to paties galima laukti ir šiemet. Tačiau nuolat keisdavosi tie, kas patekdavo į antrą turą – prieš 12 metų tai buvo „darbiečiai“, prieš 8 – liberalai, prieš 4 – „Drąsos kelio“ atstovai. Dabar realiausių šansų patekti į antrą turą turi A. Gelūnas, nors iššauti gali ir Kaune neblogai žinoma socialinių mokslų daktarė R. Jurkuvienė. Visgi nugalėtojas yra aiškus – G. Landsbergis.

Šilainių apygarda

Garsūs kandidatai

Rimantas Jonas Dagys (TS-LKD)

Eligijus Dzežulskis-Duonys (Lietuvos centro partija, LCP)

Ramūnas Karbauskis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, LVŽS)

Rimantas Mikaitis (LRLS)

Kęstutis Pūkas („Tvarka ir teisingumas“, TT)

Birutė Vėsaitė (LSDP)

Mečislovas Zaščiurinskas (Darbo partija, DP)

R. J. Dagys, R. Karbauskis, B. Vėsaitė ir M. Zaščiurinskas yra buvę arba esami Seimo nariai. R. Mikaitis – buvęs Kauno meras. K. Pūkas – žinomas verslininkas, radijo stoties savininkas. E. Dzežulskis-Duonys – filosofijos dėstytojas, visuomenininkas.

R. J. Dagys yra tradicinis nugalėtojas šioje vienmandatėje apygardoje. Nors du kartus antrame ture jam yra tekę susigrumti su DP kandidatais, pagrindinė grėsmė šįkart bus tikrai ne M. Zaščiurinskas ar tuo labiau B. Vėsaitė. R. Karbauskis turi gerų galimybių patekti į antrą turą, o jame galbūt net ir nugalėti R. J. Dagį.

Kalniečių apygarda

Garsūs kandidatai

Stanislovas Buškevičius („Jaunoji Lietuva“, JL)

Arimantas Dumčius (išsikėlė pats)

Simonas Kairys (LRLS)

Andrius Kupčinskas (TS-LKD)

Orinta Leiputė (LSDP)

Julius Morkūnas (TT)

S. Buškevičius, S. Kairys, A. Kupčinskas – žino, ką reiškia būti Kauno meru arba vicemeru. A. Dumčius ir O. Leiputė – Seimo nariai. J. Morkūnas – vidaus reikalų viceministras.

A. Dumčius yra tradicinis nugalėtojas šioje vienmandatėje apygardoje, dabar bus aišku, ar pergales lemdavo jo asmenybė, ar tai, jog jį kelia TS-LKD. Greičiausiai būtent jis ir A. Kupčinskas gali susigrumti antrajame rinkimų ture, nors tradiciškai labai gerai pasirodo ir S. Buškevičius, nenurašyti reikėtų ir S. Kairio. Visgi nugalėti turėtų A. Kupčinskas.

Dainavos apygarda

Garsūs kandidatai

Stasys Buškevičius (JL)

Vydas Gedvilas (DP)

Kęstutis Glaveckas (LRLS)

Juozas Pundzius (TS-LKD)

V. Gedvilas ir K. Glaveckas – Seimo nariai, J. Pundzius – gydytojas, buvęs Kauno klinikų vadovas, S. Buškevičius – Stanislovo Buškevičiaus sūnus.

K. Glaveckas keletą kartų yra laimėjęs šioje rinkimų apygardoje, tad pagrindinė kova turėtų būti tarp jo ir TS-LKD keliamo J. Pundziaus. Prieš ketverius metus krikdemai šioje apygardoje laimėjo, turėtų pavykti ir šiemet, ypač dėl smukusių liberalų reitingų.

Petrašiūnų apygarda

Garsūs kandidatai

Kazys Starkevičius (TS-LKD)

Romualdas Visokavičius (TT)

K. Starkevičius – Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras, R. Visokavičius – ekonomistas, buvęs Lietuvos banko vadovas.

Petrašiūnų rinkėjai garsių veidų pasirinkimu nėra lepinami – vos keletas garsesnių figūrų. Pergalę turėtų švęsti K. Starkevičius.

Panemunės apygarda

Garsūs kandidatai

Vida Marija Čigriejienė (išsikėlė pati)

Tomas Eitutis (LRLS)

Saulius Girdauskas (DP)

Tadas Langaitis (TS-LKD)

Linas Antanas Linkevičius (LSDP)

Artūras Orlauskas (LLS)

Rimas Antanas Ručys (TT)

Aurelijus Veryga (LVŽS)

V. M. Čigriejienė, S. Girdauskas, L. A. Linkevičius ir R. A. Ručys dabar yra arba anksčiau yra buvę Seimo nariai. T. Eitutis – LRT tarybos narys, T. Langaitis – aktyvus visuomenininkas, A. Orlauskas – humoristas, buvęs Kauno savivaldybės tarybos narys, A. Veryga – gydytojas, kovotojas už blaivybę.

Nors pastaruosius trejus rinkimus Pramonės apygardoje laimėjo V. M. Čigrijienė, o S. Girdauskas ir T. Eitutis yra patekę į antrąjį turą, derėtų laukti T. Langaičio ir A. Verygos kovos. Pirmojo rezultatams, be abejo, įtaką padarys ir tai, jog V. M. Čigrijienė kelia kandidatūrą prieš buvusį bendrapartietį, tačiau vargu ar ji pateks į antrąjį turą. Kas laimės antrajame ture, prognozuoti sunku, tačiau tai yra apygarda, kurioje LVŽS šansai įveikti krikdemus bene didžiausi.

Aleksoto–Vilijampolės apygarda

Garsūs kandidatai

Jonas Audėjaitis (LSDP)

Ona Balžekienė (LRLS)

Ligitas Kernagis (LCP)

Mindaugas Puidokas (LVŽS)

Aušra Ručienė (TT)

Erikas Tamašauskas (LLS)

Jonas Varkala („Drąsos kelias“, DK)

L. Kernagis ir E. Tamašauskas Seimo nariais buvo 2008-2012, buvęs kunigas J. Varkala – nuo 2012 m. O. Balžekienė, J. Audėjaitis, A. Ručienė – ryškūs savivaldybės lygmens politikai. M. Puidokas – politologas.

Rinkimų apygarda sunkiai nuspėjama. Čia visiškai dominavo TS-LKD veteranas Rytas Kupčinskas, o į antrąjį turą 2012 m. pateko menkai žinomas Sigytas Klimas iš DP. Tai gali būti geras ženklas TS-LKD, kurie į kovą meta taip pat mažai žinomą Editą Gudišauskienę. Be S. Klimo ir E. Gudišauskienės, į antrąjį turą pretenduoti gali J. Audėjaitis ir O. Balžekienė.