2016 10 18

Matas Baltrukevičius

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Vienmandačių apygardų kovos (IV). Tėvynės sąjunga prieš „valstiečius“: regionų raundas

Evgenios Levin nuotrauka

Iki pat rinkimų „Bernardinai.lt“ supažindins jus su kovomis vienmandačių apygardų antruosiuose turuose. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatai susigrums net 22 rinkimų apygardose. 10 iš šių kovų vyks provincijoje, geografija itin plati – nuo Šilutės iki Ukmergės.

Aukštaitijos apygarda

Kandidatės

Guoda Burokienė (LVŽS), 46 metų Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė, 28% balsų pirmame ture.

Rasa Juknevičienė (TS-LKD), 58 metų Seimo narė, 25% balsų pirmame ture.

Abi jos jau yra išrinktos Seimo narės. Nors pirmąjį turą laimėjo G. Burokienė, R. Juknevičienė gali džiaugtis tuo, kad pavyko pritraukti ir rinkėjų, kurie daugiamandatėje apygardoje pasirinko kitas partijas. Visgi antrame ture pergalę turėtų iškovoti G. Burokienė.

Marijampolės apygarda

Kandidatai

Dainius Gaižauskas (LVŽS), 41 metų į atsargą išėjęs policijos pareigūnas, 32% balsų pirmame ture.

Andrius Vyšniauskas (TS-LKD), 28 metų Andriaus Kubiliaus padėjėjas, 20% balsų pirmame ture.

Nė vienas jų matematiškai dar nėra užsitikrinę vietos Seime, bet D. Gaižauskas tą tikrai padarys nepaisant balsavimo rezultato šioje apygardoje, A. Vyšniausko galimybės pralaimėjus dirbti Seime taip pat nėra blogos. Nepaisant to, kuris kandidatas laimės, jis įeis į istoriją kaip žmonės, užbaigę socialdemokratų (LSDP) hegemoniją Suvalkijos sostinėje. A. Vyšniauskas pirmame ture 86 balsais aplenkė LSDP kandidatą Albiną Mitrulevičių. Pirmame ture daugiau nei 2000 balsų savo varžovą aplenkęs D. Gaižauskas šią kovą turėtų laimėti.

Šilutės apygarda

Kandidatai

Alfredas Stasys Nausėda (LVŽS), 66 metų ūkininkas, 24% balsų pirmame ture.

Sandra Tamašauskienė (TS-LKD), 46 metų mokytoja, 18% balsų pirmame ture.

A. S. Nausėda Seime turbūt dirbs ir tuo atveju, jeigu pralaimės savo varžovei, S. Tamašauskienė tokios prabangos neturi. Pirmame ture nė vieno iš šių kandidatų surinktų balsų skaičius neprilygo jų partijų palaikymui Šilutės apygardoje. Tai veikiausiai lėmė ir didžiulė konkurencija – į antrą turą patekti nesugebėjo Kęstas Komskis ir Artūras Skardžius. Daugiau galimybių laimėti turi pirmajame ture laimėjęs A.S. Nausėda.

Kuršo apygarda

Kandidatai

Gediminas Anužis (TS-LKD), 31 metų finansų įmonės darbuotojas, 22% balsų pirmame ture.

Levutė Staniuvienė (LVŽS), 58 metų verslininkė, 19% balsų pirmame ture.

Abu kandidatai alternatyvių būdų patekti į Seimą nebeturi – reikės tik pergalės. Nors daugiamandatėje apygardoje čia laimėjo LVŽS, TS-LKD turėtų pasiekti revanšą. G. Anužis pirmame ture pritraukė ir kitas partijas palaikiusių rinkėjų, nors jo persvara po pirmo turo ir nėra didelė, bet pergalę jis veikiausiai pasieks.

Radviliškio apygarda

Kandidatai

Aurimas Gaidžiūnas (LVŽS), 50 metų verslininkas, 18% balsų pirmame ture.

Vytautas Juozapaitis, 52 metų Seimo narys, 17% balsų pirmame ture.

Jeigu nori dirbti Seime, A. Gaidžiūnas negali sau leisti pralaimėti. Greičiausiai tai ir nenutiks. TS-LKD šioje apygardoje nusileido tiek LVŽS, tiek LSDP, tad nors ir A. Gaidžiūno palaikymas buvo kone dvigubai kuklesnis negu jį delegavusios partijos, V. Juozapaitis vargu ar turi didesnes perspektyvas pritraukti daug naujų balsų.

Anykščių-Panevėžio apygarda

Kandidatai

Greta Kildišienė (LVŽS), 31 metų Broniaus Ropės biuro Panevėžyje vadovė, 24% balsų pirmame ture.

Sergejus Jovaiša (TS-LKD), 61 metų Seimo narys, buvęs krepšininkas, 24% balsų pirmame ture.

Nepaisant rinkimų baigties, abu tikriausiai dirbs Seime. Greta Kildišienė, be jokios abejonės, Seime bus viena iš bulvarinės žiniasklaidos mylimiausių politikių – kol kas jos „Facebook“ profilį narsto tik regioninė žiniasklaida, tačiau, atėjus į didžiąją politiką, susidomėjimas ja tik augs. O į Seimą veikiausiai ji pateks per paradines duris – nors persvara pirmame ture buvo viso labo 109 balsai, bet užtikrinta LVŽS pergalė daugiamandatėje apygardoje leidžia tikėtis, kad antrame ture pergalė bus pasiekta.

Kaišiadorių-Elektrėnų apygarda

Kandidatai

Laimutė Matkevičiūtė (LVŽS), 58 metų Elektrėnų ligoninės direktorė, 25% balsų pirmame ture.

Mantas Adomėnas (TS LKD), 44 metų Seimo narys, 21% balsų pirmame ture.

Jeigu čia būtų didmiestis, L. Matkevičiūtė neturėtų jokių šansų. Tačiau mažesnių miestelių logika kitokia, ir ji turėtų pajėgti iškovoti pergalę, nors persvara pirmame ture ir nebuvo labai didelė. Visgi tai viena tų apygardų, kur nors ir realiau, jog laimės „valstiečiai“, bet persvara turėtų būti mažiausia, o alternatyvus scenarijus per daug nenustebintų.

Ukmergės apygarda

Kandidatai

Agnė Balčiūnienė (TS-LKD), 29 metų Ukmergės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, 20% balsų pirmame ture.

Juozas Varžgalys (LVŽS), 60 metų Ukmergės autobusų parko direktoriaus pavaduotojas, 18% pirmame ture.

Vienas iš dviejų pavaduotojų galės išsivaduoti nuo savo vadovo kontrolės ir kelti sparnus į Seimą. Kitas turės likti savo dabartinėse pareigose, nes per sąrašą keliai jau užverti. Nors persvara pirmame ture ir nebuvo didelė, tačiau realu, kad A. Balčiūnienė į Seimą turėtų patekti, nes J. Varžgalys jau ir pirmame ture surinko mažiau balsų negu jo atstovaujama partija, o A. Balčiūnienę palaikė ir tie, kurie jos partijos nerėmė.

Garliavos apygarda

Kandidatai

Donatas Jankauskas (TS-LKD), 58 metų Seimo narys, 29% balsų pirmame ture.

Kęstutis Bacvinka (LVŽS), 49 metų girininkas, 23% balsų pirmame ture.

Seimo senbuvis ir didžiosios politikos naujokas. Abiems pergalė gyvybiškai reikalinga, nes tas, kuris pralaimės veikiausiai Seime nedirbs, nors D. Jankauskas teorines galimybes išsaugotų. Šios apygardos pirmtakėje – Kauno kaimiškoje apygardoje D. Jankauskas yra laimėjęs, turėtų pavykti ir dabar, tuo labiau, kad kitaip negu daugelyje kitų dvikovų, čia ir daugiamandatėje apygardoje TS-LKD turėjo pranašumą.

Dzūkijos apygarda

Kandidatai

Laurynas Kasčiūnas (TS-LKD), 34 metų politologas, 29% balsų pirmame ture.

Petras Valiūnas (LVŽS), 55 metų „Sodros“ vyr. specialistas, 19% balsų pirmame ture.

L. Kasčiūnas jau yra Seimo narys, o P. Valiūnui būtina pergalė antrame ture. Greičiausiai jos pasiekti nepavyks – atotrūkis po pirmojo turo tarp kandidatų yra didesnis negu tarp jų partijų šioje apygardoje, o tai reiškia, kad L. Kasčiūną remia ne tik TS-LKD rinkėjai. Paramą jam deklaravo ir liberalų, ir „tvarkiečių“ kandidatai.