2016 11 14

bernardinai.lt

Laisvos visuomenės institutas

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Lenkijos Vyriausybė nusprendė remti ne apvaisinimo mėgintuvėliuose procedūras, o naprotechnologiją

Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

2015 m. gruodį naujoji (2015 m. spalį išrinkta) Lenkijos Vyriausybė nusprendė ilgainiui nutraukti apvaisinimo mėgintuvėlyje programos finansavimą, pradedant jį mažinti nuo 2016 metų vidurio. Sveikatos apsaugos ministras Konstanty Radziwillas savo pranešimą apie šį sprendimą užbaigė pasisakydamas, jog nori integruoti „nacionalinę gimstamumo programą“. Joje bus pateikiami naprotechnologijos metodai, „kurie nėra tokie kontroversiški kaip apvaisinimas mėgintuvėlyje“.

Spaudos konferencijoje Lenkijos sveikatos apsaugos ministras atskleidė daugiau detalių apie savo projektą: diagnostiką, nevaisingumo gydymą, taip pat ir prevencinių priemonių finansavimą pagal paskelbtą naująją programą. „Nevaisingumo gydymas negali apsiriboti apvaisinimu mėgintuvėlyje, Vyriausybė privalo gebėti pasiūlyti kitų sprendimų ir juos vienodai finansuoti.“ Konstanty Radziwillas skubotą apvaisinimo mėgintuvėlyje siūlymą poroms, negalinčioms susilaukti vaikų, nesiekiant išsiaiškinti nevaisingumo priežasčių, laiko „piktnaudžiavimu“. Jis tikisi vystyti naprotechnologiją, kuri yra ne tik pigesnė ir paprastesnė, bet ir veiksmingesnė bei nesukelianti diskusijų etiniais klausimais.

Sutrumpintai iš žodžių Natūrali prokreacinė technologija, naprotechnologija pradėta taikyti amerikiečių profesoriaus, akušerio ginekologo bei vaisingumo medicinos specialisto Thomaso V. Hilgerso. Medikų atliekamo pagalbinio apvaisinimo metu nesigilinama į nevaisingumo priežastis, tuo tarpu su naprotechnologijos pagalba siekiama rasti ir pašalinti pagrindines nevaisingumo priežastis. Pateikiami rezultatai iškalbingi: maždaug 35-erių metų amžiaus moteris, nesėkmingai bandanti pastoti 5 metus, taikant šį metodą,  turi 40-50% procentų tikimybę pastoti, o 80% persileidimus patyrusių porų gali tikėtis sėkmingai išnešioti ir susilaukti vaikelio.