2016 11 14

Nijolė Koskienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

PLK: „Lyderis turi galią įvesti žmones į palaimą ar į prakeikimą“

Lyderiai, tai apie jus! Ar žinote, kad mes norime gyventi tokioje šalyje, dirbti tokioje įmonėje ar įstaigoje, kurios vadovams mes iš tiesų rūpime, kurie mus vertina ir kurie mus veda iš čia į ten, tai yra į trokštamą ateitį. Mes norime aistringų vadovų, iš kurių patys galėtume semtis aistros, nes aistra – tarsi proteinas, palaikantis darbuotojų motyvaciją. Ar žinote, kad jeigu mes būsime užsidegę ir motyvuoti, būsime 40 procentų produktyvesni? Ir tik jūs patys privalote rūpintis, kad jūsų aistros indas būtų sklidinas.

Apie tai ir dar daugelį kitų įkvepiančių dalykų dvi dienas kalbėta jau septintoje Pasaulinės lyderystės konferencijoje Klaipėdoje, kurią stebėti ateinantį penktadienį ir šeštadienį lapkričio 18-19 d. Vilniuje, Compensa koncertų salėje turės malonumą vilniečiai ir sostinės svečiai. Ir be jokios abejonės labai laukiami didieji ir naujai tautos išrinktieji.

Kodėl tai taip svarbu? Nes, kai lyderiai tobulėja, laimi visi. Toks ir yra Pasaulinės lyderystės konferencijos (PLK), šiandien įkvepiančios vadovus mažiausiai 125 –ose šalyse, šūkis.

Aš pati, būdama žurnalistė, turėjau laimės labai kukliai prisidėti ir labai atidžiai dalyvauti visose septyniose Pasaulinės lyderystės konferencijose, kaip, beje, ir daugybėje kitų įvairių motyvacinių, verslumą ir lyderystę skatinančių konferencijų. Ir žinote ką? PLK ryškiai skiriasi nuo visų likusių savo vertybėmis, globalumu ir labai aukštai iškelta doros lyderystės kartele. O būtent tai labai uždaroje ir į save orientuotoje mūsų visuomenėje, – duok Dieve, kad klysčiau, – yra oj kaip svarbu.

Todėl lyderiai, kas bebūtumėte, ir kam bevadovautumėte, labai prašau turėti nuolankumo ir sveikos nuovokos ateiti ir pasiklausyti perkamiausių knygų autorių, „Time“ žurnalo įtakingiausių žmonių, geidžiamausių kalbėtojų apie verslą, žinomiausių lyderystės ekspertų bei tituluotų geriausių pamokslininkų pranešimų. Kodėl? Na, kad ir todėl, kad kiekvienas vadovas, ar jis vadovaus klasei, ar šeimai, didžiulei įmonei ar šaliai, paliks palikimą. Ir jei mus prisimins, kaip tuos, kurie uždirbo daug pinigų, galgi žmogui per maža?

Noriu pasidalinti keletu mane labai sujaudinusių lyderystės eksperto, bestselerių autoriaus, tituluojamu įtakingiausiu pasaulyje lyderystės žinovo Džono Maksvelo įžvalgų. Tai jis pasakė frazę, kurią iš karto žinojau iškelsianti į antraštę: „Kai esi lyderis, turi galią įvesti žmones į palaimą ar į prakeikimą“.

Dž. Maksvelas kalba apie tris esminius klausimus, kuriuos mes užduodame lyderiams visame pasaulyje. Kadangi pati esu turėjusi ne vieną bosą, negaliu nesutikti, kad jis teisus.

Štai tie klausimai: Ar aš tau patinku? Ar tu man padėsi? Ar galiu tavimi pasikliauti?

Kitaip tariant, ar tu brangini mano gyvenimą, ar vertini mane, ar nuvesi mane iš čia į ten? Ir jei taip, pradeda dėtis nepaprasti dalykai. Pats Džonas Maksvelas žmonių vertinimą yra iškėlęs iki savo gyvenimo misijos ir tai pavertęs kasdiene penkių taisyklių praktika. Nes taip jį mokė jo tėvas, ir taip jis moko savo vaikaičius. Bet vertinti ir gerbti žmones ir tai jiems rodyti nėra lengva! Siekis gyventi tikslingai visada reikalauja didžiulių pastangų. Kopti į kalną sunkiau, nei riedėti į pakalnę. Bet daugelis gyvenime nesusiima, o tiesiog priima, kaip yra. Kai priimi gyvenimą, jis nėra kryptingas.

Bėda, kad žmonės turi aukštai iškeltų lūkesčių, ir labai žemų įpročių”, – sako Džonas Maksvelas.

Neprilygstamas Patrikas Lenčionis, žurnalo „Wall Street“ tituluotas vienu geidžiamiausiu kalbėtoju apie verslą, šįkart analizuoja elgesį, griaunantį komandas. Jis iškelia tris svarbiausias dorybes, kurios drastiškai pagreitina komandinį darbą bei nulemia komandos pasisekimą. Koks yra tobulas komandos žaidėjas? Kaip samdyti žmones? Kaip atpažinti pėstininkus, buldozerius, žavėtojus, mielus tinginukus ar gudrius politikus?

O ką mano komandos nariai pasakytų apie mane? Koks mano nuolankumo, troškulio ir nuovokos rezultatas? Sąžiningai atlikę trijų dorybių testą, galime aiškiai pamatyti, kur esame stiprūs ir kokių dorybių mums trūksta. Žinoma, jei turėsime išlavintą pirmąją dorybę – nuolankumą.

Krisas Makčensis, knygos „Keturios vykdymo disciplinos“ autorius, bendrovės Franklin Covey vadovas, moko strateguoti, siekiant svarbiausio komandos tikslo, tarsi rengiantis mūšiui. „Koks mažiausias mūšių skaičius, kad laimėtume karą?“, – tokį klausimą turėtų sau užduoti kiekvienas lyderis. Kai komanda siekia vieningo tikslo, kai tiklso įgyvendinime dalyvauja žemesnių komandų nariai, kai yra nubrėžtas terminas, žmonių protuose įsijungia mygtukas: „Pradėti žaidimą“. Ir ne mažiau svarbu registruoti rezultatus.

„Ar žmonės jaučia, kad laimi? Ar jūsų darbuotojai jaučia, kad žaidžia žaidimą, kurį laimės?“, – to klausia Krisas Makčensis kiekveino lyderio.

Vyskupas T. D. Džeiksas, „Time“ žurnalo tituluotas geriausiu Amerikos pamokslininku, bestselerio „Likimas: atrask tik tau skirtą tikslą“, filmo „Stebuklai iš dangaus“ autorius, tvirtina, kad nustojame siekti daugiau, kai leidžiamės kitų apribojami kokiu nors vienu titulu.

Manydami, kad iš vienos sėklos gali išdygti vienas medis, mes klystame. Po to gali išaugti visas miškas. Kaip neapsiriboti savo profesija, kaip rasti bendrą vardiklį ir daugybę išraiškos būdų, kaip daryti įtaką pasauliui, kaip nesilaikyti vakarykštės vizijos, nes šiandien Dievas duos naują? Kaip pažiūrėti į save nauju žvilgsniu, atrasti naują kvėpavimą, atsistoti ant kojų, tapti kūrybiškesniais, versliai?

T.D. Džeiksas kviečia nesusisiaurinti viename darbe, o susikurti galimybę kažką kurti ir dar gauti pajamų.

„Dedame tašką ten, kur Dievas padėjo kablelį“.

Vyskupas kalba apie Amerikos „sėkmės“ visuomenės, kurioje daugelis žmonių yra palikti už sėkmės strategijos ribų, problemas. Apie visuomenės kūno skausmą ir patinimus, jei kokia problema ignoruojama pakankamai ilgai ir apie neišvengiamus ligos proveržius.

Kiek žmonių Lietuvoje, paliktų už sėkmės strategijos ribų? Ar tikrai užkišime juos pašalpomis?“ Jei tu esi lyderis, gali žmonėms duoti strategiją, kaip atskeisti potencialą, tai kur kas geriau, negu duoti pinigų”, – moko žymiausias Amerikos pamokslininkas.

Apie tai ir dar daugiau Pasaulinės lyderystės konferencijoje Vilniuje ateinantį penktadienį ir šeštadienį.

Plačiau apie konferenciją ir registracija’ www.lyderiams.lt