2016 11 20

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Bibliotekų nauda mažiesiems

Tikriausiai visiems tėvams žinoma, kad, padėdami savo vaikams pamilti knygų skaitymą, padedame jiems augti ir per knygas pamilti pasaulį. Tiesa, ne visose šeimose patys tėvai mėgsta skaityti ar stengiasi rasti laiko knygoms.

vaikas bibliotekoje

Tačiau kartais, susilaukus vaikų, net nelabai knygomis domėjęsi tėvai nejučia ima domėtis knygų pasauliu – pirma paveikslėlių knygelėmis, paskui domisi ir ieško, ką būtų smagu skaityti su vaikais kartu ar skaityti vaikams prieš miegą, ir taip nejučia patys grįžta į knygų pasaulį, lyg netyčia atranda ir tai, kas jiems asmeniškai įdomu, pajunta troškimą skaityti. Visgi dažnesnis atvejis – kai susilaukus vaikų įsigalioja nuostata, kad viskam trūksta laiko, knygelės ir knygos perkamos prekybos centruose, nesidomint jų turiniu, nesukant galvos dėl jų galimos naudos ar žalos, vengiant skaitymo balsu ir paliekant supažindinimą su knygų pasauliu pedagogams.

O juk skaitymas – smegenų maistas. Matyt, niekam nėra naujiena tai, kad skaitymas smarkiai prisideda prie vaikų smegenų vystymosi. Taip pat skaitymas – viena geriausių veiklų, skatinanti ir kurianti pamatus kalbos ir raštingumo įgūdžiams.

Skaitymo pasauliui negalioja pasiteisinimai „nėra laiko“ ir „nėra pinigų“. Ypač – vaikų skaitymo pasauliui. Juk galite suteikti savo vaikams skaitymo malonumą, net jeigu namuose neturite daug jūsų vaiko amžiui tinkamų knygų ir neturite pinigų kurti savąją namų biblioteką. Jūsų laukia viešosios bibliotekos – su daugybe knygų ir kitokių informacijos šaltinių, su įvairiausiomis veiklomis ir slypinčiu skaitymo džiaugsmu.

Jei jūsų šeimoje nėra tradicijos lankytis bibliotekoje, metas šią tradiciją sukurti! Siūlome keletą argumentų ir paskatinimų.

Lankydamiesi bibliotekoje su vaiku galite pasiūlyti jam nepalyginamai daugiau knygų, nei galėtumėte nupirkti. Kai kuriuose knygynuose vaikų skyriai šiais laikais išties dideli ir galite su vaikais ten praleisti nemažai laiko, vartydami įvairias knygas. Tačiau tikriausiai negalėtumėte nusipirkti nė trečdalio tų, kurios jums ar jūsų vaikui patinka. O bibliotekoje galite daug patogiau praleisti laiką – daugelyje bibliotekų yra puikios skaitymo erdvės vaikų skyriuose. Be to, iš bibliotekos galite pasiimti knygas namo, o vos perskaitę – jas grąžinti ir pasiimti kitas patinkančias. Reikia nepamiršti ir to, jog bibliotekoje knygas rinktis daug maloniau nei tėvams, nei vaikams nejaučiant spaudimo išsirinkti „vieną vienintelę“ knygą iš gausybės matomų, neretai šiam pasirinkimui turint mažai laiko. Džiugu ne tik rinktis knygą be finansinių ar laiko suvaržymų, bet ir tai, jog jeigu parsinešus namo knyga pasirodo nesanti tokia įdomi, kokia atrodė, ji tiesiog grąžinama į biblioteką ir galima rinktis kitą knygą.

Bibliotekininkės – lyg gerosios vaikų literatūrą išmanančios fėjos, galinčios rekomenduoti knygas, apie kurias galbūt nežinote, taip pat – knygas pagal vaiko amžių bei domėjimosi objektus. Sveikintina, kai tėvai supažindina vaikus ne tik su vaikų literatūros klasika, bet ir domisi naujienomis – naujais autoriais, naujomis knygomis vaikams. Visgi vaikų literatūros laukas – labai platus, ir jame susigaudyti ne taip jau paprasta, kaip gali atrodyti suaugusiajam. Bibliotekininkės šiuo atveju – geriau už bet kokią internetinę paieškų sistemą. Drąsiai jų klauskite, konsultuokitės su jomis, skatinkite tai daryti ir vaikus. O vėliau nenustebkite, jei paklaustas apie geriausius draugus, vaikas įvardins ir bibliotekos darbuotojas.

Laikas bibliotekoje – aktyvus, o ne pasyvus. Galbūt jūsų sąmonėje biblioteka – tai tokia vieta, kurioje galima ramiai snūduriuoti, kur girdisi tik šnabždesiai ir karts nuo karto iš rankų iškrentančios knygos garsas. Tačiau šiandieninės vaikų bibliotekos išties atsinaujinusios. Žinoma, jose vis dar nepageidaujamas triukšmas, tačiau čia vyksta aktyvus bendravimas ir bendradarbiavimas tarp vaikų ir bibliotekininkių, čia yra erdvės vaikams skaityti, erdvės, kur galima naudotis kompiuteriais, čia gausu ne tik knygų, bet ir vaikams skirtų žurnalų, kuriuos galima skaityti ir vartyti čia pat, vietoje, patogiai įsitaisius skaitymo erdvėje. Vaikų bibliotekose organizuojami įvairiausi renginiai, knygų pristatymai, susitikimai su autoriais, dirbtuvėlės, pasakų skaitymo popietės. Ilgainiui biblioteka vaikams gali tapti puikia vieta leisti laiką po pamokų, pažinti pasaulį, bendrauti.

Skaitytojo pažymėjimo turėjimas skatina vaikų atsakomybės jausmą, teikia sveiko pasididžiavimo. Turėti tam tikrą dokumentą su savo vardu ir pavarde – tai didelis džiaugsmas, o kartu ir atsakomybė. Kai vaikas savo, ne tėvų vardu ima knygas iš bibliotekos, jis jaučiasi labiau savimi pasitikintis, tam tikra prasme labiau suaugęs, nes juo pasitikima, jam paskolinamos ir patikimos knygos. O vaikas savo ruožtu knygomis rūpinasi, jas saugo, galbūt neaiškiai suvokdamas, kad dalyvauja didingose gražiose knygų dalybose, kai pasitikėjimo principu vaikai skaitytojai ir suaugę bibliotekininkai keičiasi ir dalijasi knygomis. Skaitytojo pažymėjimo gavimas – tam tikra šventė, kurią galite ir šauniai paminėti. Įamžinkite šią akimirką nuotraukoje, eikite suvalgyti ledų.

O dar geriau – keliaukite namo skaityti.

Pagal literateforlife.org ir huffingtonpost.com medžiagą parengė Diana Gancevskaitė