2016 11 25

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Nutylėtos istorijos puslapį atverčiantis filmas „Nekaltosios“

Per visą karinių konfliktų istoriją prieš moteris nukreiptas seksualinis smurtas buvo ir tebėra viena žiauriausių ir labiausiai traumuojančių praktikų. Pripažinti bei smerkiami kaip nusikaltimai žmogiškumui, prievartos aktai vis dar retai sulaukia adekvataus baudžiamojo persekiojimo, dėl įvairių socialinių, politinių bei religinių priežasčių nusikaltimai dažnai slepiami, o aukos – stigmatizuojamos. Šią sudėtingą temą paliečiantį filmą – realiais įvykiais paremtą sukrečiančią režisierės Anne Fontaine dramą „Nekaltosios“ (Les innocentes, 2016) – išvys 10-ojo tarptautinio filmų festivalio „Šeršėliafam“ žiūrovai.

1945-ieji, Lenkija. Antrasis pasaulinis karas jau baigėsi, tačiau jo paliktos žaizdos dar nė nepradėjo trauktis. Jauna prancūzų Raudonojo Kryžiaus gydytoja Matilda (Lou de Laâge) gelbsti Antrojo pasaulinio karo aukas. Vieną gūdžią žiemos dieną į klinikos duris pasibeldžia ir pagalbos paprašo beviltiškoje padėtyje atsidūrusi jauna vienuolė (Agata Buzek). Nereliginga Matilda susijaudina išvydusi sniege klūpančią besimeldžiančią seserį ir pravėrusi nuošalaus vienuolyno duris sužino skaudžią, akylai saugomą paslaptį.

Benediktinių vienuolių neaplenkė karo baisumai. Į Berlyną žygiuojančios sovietinės armijos kareiviai užpuolė ir pakartotinai prievartavo šias tikėjimui ir tyliai refleksijai savo gyvenimą paskyrusias moteris. Dalis iš jų pastojo. Vienuolės negali kreiptis į lenkų gydytojus dėl pavojaus, kilsiančio vienuolynui, paaiškėjus šiam baisiam nusikaltimui. Baikščiai ir nenoriai – bet neturėdamos pasirinkimo – jos priima profesionalią Matildos paramą. Tarp moterų užsimezga tvirtas solidarumu ir savitarpio pagalba paremtas ryšys. 

Grakščios, klasikinius aliejinės tapybos paveikslus primenančios kinematografijos filmas nagrinėja sudėtingą temą, subtiliai išvengdamas melodramos. Tai įdėmus, kompleksiškas moters režisierės žvilgsnis į karą ir jo pasekmes moterims. Filme matomos skirtingos reakcijos į tą pačią traumuojančią patirtį ir jos neišvengiamai sukeltą tikėjimo krizę. „Tikėjimas yra dvidešimt keturios valandos abejonių ir viena minutė vilties,“ – taria viena iš seserų Matildai. Visos filmo herojės turi savo individualią istoriją, savitą charakterį ir privalo atrasti sau tinkamą būdą išgyventi bei išvysti savąjį vilties blyksnį.

Filmą galima pamatyti Tarptautinio moterų filmų festivalio „Šeršėliafam“ metu ir internetinėje platformoje „Namų kino pasaka“ ČIA. Festivalis vyks lapkričio 25 – gruodžio 4 d. kino teatruose „Pasaka“ ir „Multikino“ Vilniuje, T.Ivanausko muziejuje Kaune, „Kultūros fabrike“ Klaipėdoje ir kino teatre „Minija“ Gargžduose.

Daugiau informacijos www.serseliafam.lt