2016 11 25

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Skelbiame G. Morkūno vardo esė konkurso laimėtojus

Šį rudenį „Bernardinai.lt“ paskelbė kvietimą dalyvauti jau antrajame Gendručio Morkūno vardo esė konkurse (pirmasis įvyko 2015 metais, minint G. Morkūno 55-erių metų gimimo sukaktį), kurį rengėme kartu su kultūros savaitraščiu „Literatūra ir menas“.

Morkūno esė konkursas 2016

Nuo rugsėjo iki lapkričio „Bernardinai.lt“ sulaukė per pusantro šimto darbų ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienyje gyvenančių lietuvių (Anglijos, Ispanijos). Dalyviai buvo suskirstyti į dvi kategorijas: moksleivių ir suaugusiųjų. Konkurse galėjo dalyvauti visi rašantys žmonės, taip pat ir profesionalūs rašytojai. Autoriams siūlyta rašyti remiantis viena ar visoms iš siūlomų trijų Gendručio Morkūno citatų, parinktų iš jo esė knygos „Švęsti kosmose ir tvarte“ (2010):

  • „Knyga – ne narkotikai, nieko blogo nepadarys. Bet ir ne krepšinis – neduos nieko gero. Žodžiu, fifty-fifty. Tad ar verta sukti galvą dėl to, kas fifty-fifty?“
  • „Žmogaus žodyne žodis namai turi būtinai būti. Bent jau skambėti.“
  • „Žmonės, gavę tokį pasaulį, turėjo būti laimingi. Jie ir buvo laimingi. Deja, vėliau jie ėmė visaip bėgioti, tąsytis, triukšmauti, spardytis ir muistytis. Turintieji fantazijos visa tai pavadino pasaulio keitimu. Tiesa, pasauliui į visa tai buvo nusispjaut. Jis keitėsi pats. Tiek, kiek norėdavo. Ir tik tada, kai panorėdavo.“

Daugiau kaip šimtas įvairaus amžiaus žmonių – nuo 12 iki 75 metų – atsiuntė apie pusantro šimto esė (vienas dalyvis galėjo atsiųsti iki 3 tekstų). Sulaukėme tekstų iš visos Lietuvos – nuo Klaipėdos, Telšių, Druskininkų, Kauno iki Vilniaus, Jonavos, Žagarės, Panevėžio, Šiaulių ir kt. Daugiausia rašančiųjų pateikė savo pamąstymus tema „Žmogaus žodyne žodis namai turi būtinai būti. Bent jau skambėti“. Ši tema pakvietė rašančiuosius prisiminti savo ar šeimos, giminės praeitį, patirtį, duonos ir vaikystės kvapą.

Kompetentinga komisija, po ilgų svarstymų, skelbia laimėtojus.

MOKSLEIVIŲ KATEGORIJOJE

I vietą laimėjo septyniolikmetė Gabrielė Milerytė (Vilnius) su esė „Giesmė Taurui“.

II vietą užėmė septyniolikmetės Lauros Vaičiūnaitės (Prienų r.) esė „Ar visuomet namai yra tikrieji namai?“

III vieta atitenka panevėžietei Mildai Lileikaitei už esė „Namai, turintys sielą“.

SUAUGUSIŲJŲ KATEGORIJOJE

I vietą pelnė Linos Lauros Švedaitės esė „Labas iš kosmoso“.

II vieta atitenka Antanui Terleckui už esė „Nemenčinės plentas šešiasdešimt aštuoni“.

Komisijos nariams buvo labai sunku apsispręsti dėl III vietos, todėl skelbiame dvi III vietos laimėtojas: tai Julija Davidavičiūtė su esė „Aš namo, o tu?“ ir Lina Navickaitė-Greičiuvienė su esė „Traukinio karoliukas pamušalo klostėje“.

Dėkojame visiems dalyviams už atsiųstus tekstus, sveikiname nugalėtojus. Visus  kviečiame į atvirą apdovanojimo renginį, kuris vyks š. m. lapkričio 30 d. 18 val. M. Mažvydo bibliotekos Bendradarbystės erdvėje (305 kb.). Renginio metu apdovanosime nugalėtojus, klausysime Gedimino Kajėno dainų ir pasikalbėsime, ar po „Traškančiomis žvaigždėmis“ – vis dar švenčiame „Kosmose ir tvarte“. Komisijos pirmininkas, poetas, „Literatūra ir menas“ vyr. redaktorius Gytis Norvilas apžvelgs konkurso tekstus. G. Morkūno žmona Regina Morkūnienė pasidalys savo įžvalgomis.

Nuoširdžiai dėkojame konkurso rėmėjams, prisidėjusiems prie nugalėtojų prizų: autorinių antspaudų studijai „Ekslibris.lt“ už autorinius antspaudus, leidykloms „Alma littera“, „Aštuntoji diena“, „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“ už išskirtines knygas ir prenumeratas, Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui – už pakvietimus į spektaklius. Pirmųjų vietų laimėtojams atiteks ir piniginės premijos.

Konkurso laimėtojų tekstai bus publikuojami ketvirtiniame žurnale „Kelionė su Bernardinai.lt“, taip pat interneto puslapyje www.bernardinai.lt.

Konkurso organizatoriai pasilieka teisę publikuoti ne tik laimėtojų, bet ir dalyvių tekstus.

Projektą remia: