2016 12 04

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Kuriame savo šeimos tradicijas: idėjos

Šeimoje dažniausiai išlaikome tradicijas, mums buvusias brangiausias ir reikšmingiausias mūsų tėvų namuose. Šias tradicijas puoselėjame, paaiškiname jų reikšmę vaikams. Dažniausiai šios tradicijos susijusios su didžiosiomis metų šventėmis, rečiau – su senolių gimtadieniais, vardinėmis ar jų vestuvių metinėmis.

šeima

Tačiau kiekvienoje šeimoje, kurioje yra vaikų, natūraliai kyla savų, naujų tradicijų poreikis, tokių tradicijų, kurių galbūt neturi niekas iš pažįstamų, bet kurios būtent šiai šeimai suteikia daug džiaugsmo – laukimo ir patyrimo. Kai kurios šeimos tradicijos susikuria lyg savaime, jas galima būtų pavadinti mažosiomis tradicijomis, būdingomis daugeliui šeimų – pavyzdžiui, ledai ar pyragas sekmadienį kavinėje, šeštadieniais kepami sausainiai ar ėjimas į filmą su visa šeima. Ypatingesnės progos, tam tikras šventės pojūtis ir laukimas, išskirtinumo suvokimas – retesnių šeimos tradicijų bruožai.

Kaip kuriame savo šeimos tradicijas?

Ko gi reikia, siekiant susikurti savo šeimos tradicijas? Pagrindiniai du dalykai – kartojimas ir laukimas. Kai atrandate tai, dėl ko jūsų vaikai džiūgauja ir šypsosi, tiesiog darykite tai ir toliau, tačiau ne per dažnai, kad tai netaptų įprastu, gana kasdienišku dalyku. Tokio dalyko ar veiklos laikas turi būti reguliarus, numatomas ir teikti džiaugsmo visai šeimai.

Lygiai taip, kaip pasakojate vaikams apie Kūčių, Kalėdų, Velykų tradicijas, pasakokite ir apie ypatingąsias jūsų šeimos tradicijas – kodėl darote tai, ką darote, ką tai suteikia jūsų šeimai, kuo ši jūsų tradicija jums ypatinga. Jūsų pačių susikurta tradicijos istorija ir prasmė teiks peno pokalbiams ir laukimui, o laukimas, kaip žinome, ne mažiau smagus už pačias šventes.

Pateikiame keletą idėjų tiek mažosioms, tiek didžiosioms šeimos tradicijoms. Sąrašas gali būti labai ilgas. Tik jūs žinote savo šeimos poreikius, pomėgius bei būdą, tad galite numanyti, kokios tradicijos jūsų šeimoje prigytų. Išbandykite keletą dalykų, šioje srityje nėra tokio dalyko kaip nesėkmė – jei tradicija neprigis, reiškia tai ne „toji“, ne jūsų šeimos tradicija, tačiau tai bet kokiu atveju suteiks jums daugiau žinių, potyrių ir galbūt net nuotykių.

Švęskite metų laikų kaitą

Graži šeimos tradicija – paminėti kiekvieną metų laiką. Pavyzdžiui, jeigu jūsų šeima turi mėgstamą vietą kur nors gamtoje, galite apsilankyti ten, be įprastų kartų, atėjus vis kitam metų laikui. Tai gali būti kas sezoną iškyla, kuri ypatinga tuo, kad jūs kartu leidžiate laiką gamtoje, matote gamtą besikeičiant, atitrūkstate nuo kasdienių reikalų, sąmoningai jaučiate besikeičiantį metų laiką, galbūt kaskart skanaujate šeimos mėgstamiausią pyragą. Tokioms dienoms galite susigalvoti tradicinių veiklų, tačiau net ir be jų šios dienos savaime ypatingos. Minint metų laikų kaitą, ypač gamtoje, labai smagu kaskart nusifotografuoti, užfiksuojant ne tik gamtos, bet ir jūsų šeimos pokyčius. Vėliau visi šie kadrai gali sugulti į atskirą albumą, kuriame ne tik jums, bet ir jūsų draugams, giminėms bus smagu matyti laiko tėkmę ir jus joje. 

Minėkite savo augintinių gimtadienius

Tam visai nereikia didelės šventės su svečiais ir gausiomis vaišėmis, ir ne – tai visai ne kvailystė. Augintiniai mūsų namuose – lyg mažieji šeimos nariai, tad jų gimtadieniai – puiki proga pasidžiaugti jų buvimu šalia. Tai – jūsų šeimos šventė. Tokią dieną galite prisiminti ir likimo nuskriaustus augintinius, kurie gyvena prieglaudose – pervesti simbolišką auką į kurios nors gyvūnų prieglaudos sąskaitą savo augintinio vardu ar nuvežti gyvūnų ėdalo, reikalingų daiktų (senų pledų, žaislų, indelių ėdalui).

Spintų pertvarkymo šventė

Natūralu, kad tai, kas susiję su tvarkymu ar pertvarkymu, nelabai siejasi su švente, ypač vaikams. Tačiau visuomet galima sugalvoti kokių nors įdomybių ir smagybių, idant tai taptų net laukiama diena. Pavyzdžiui, jeigu vieną kartą metuose peržiūrite visus šeimos drabužius, pasistenkite, kad tame dalyvautų visi šeimos nariai. Besitvarkydami kur nors tarp senų drabužių vaikai gali atrasti saldainį ar knygelę nuo tvarkos laumių. Surūšiavę išaugtus rūbus, kasmet atiduokite juos vis kitai labdaros organizacijai arba visuomet tai pačiai, jei kurios nors veiklą jūsų šeima nori paremti, arba galbūt pažįstamai sunkiau besiverčiančiai šeimai, auginančiai mažesnius vaikus. Drabužius (o galbūt ir „išaugtus“ žaislus?) ten vežkite būtinai kartu su vaikais, pasikalbėkite kodėl tai naudinga, kaip gyvena kiti vaikai, kitos šeimos, leiskite jiems dalyvauti tiesiog atiduodant drabužius juos priimančiam asmeniui. Vėliau galite suvalgyti ledų ar išsikepti namie pyragą. Tai savotiška dviguba šventė.

Gerų darbų diena

Šią dieną galite minėti kiekvieną mėnesį ar kas du mėnesius, ar kaip jums patinka ir priimtina. Tai tokia diena, kurią visa šeima skiriate geriems darbams, kuriuos atliekate kitų žmonių ar aplinkos labui. Šią dieną galite be jokių visuotinių iniciatyvų sutvarkyti savo gyvenamojo namo ar kokio miškelio, poilsiavietės aplinką, galite savanoriauti kokioje nors organizacijoje, padėti susitvarkyti namus senolei kaimynei, nuvežti į gyvūnų prieglaudą šunų ir kačių ėdalo, pavedžioti augintinius. Tokiomis dienomis galima nuveikti išties daug gerų darbų, o vaikai kartais pasiūlo neįkainojamų idėjų veiklai.

Mėgstamo autoriaus gimimo diena

Jeigu jūsų vaikai turi savo mylimą knygų ar vienos knygelės autorių, galite simboliškai minėti to autoriaus gimimo dieną – tądien visi kartu (nesvarbu kelintąjį, galbūt net šimtąjį kartą) perskaitykite mėgstamą to autoriaus knygą ar ištrauką, pasikalbėkite, kodėl būtent ši knyga ar knygos jums taip patinka, už ką esate dėkingi šiam autoriui, galite pasižiūrėti pagal to autoriaus kūrinį sukurtą filmą (juos irgi smagu žiūrėti daugybę kartų). Tokią dieną smagu išsikepti pyragą (nes pyragą kepti visuomet smagu!) Labai tikėtina, kad su metais mėgstamas autorius keisis, tačiau vaikai, minėdami tokias dienas, daug ko išmoks, prisimins datas, labiau vertins knygas ir literatūrą apskritai.

Šeimos laiško diena

Šeimos laiško dienos variacijų yra keletas, tad tikrai galite atrasti savo šeimai tinkančią ir patinkančią. Taip pat tai gali būti sudėtinė didžiųjų metų švenčių tradicijų dalis. Pavyzdžiui, kiekvienais metais tam tikrą dieną visa šeima parašo laišką patiems sau, kurį skaitys po kelerių metų. Ir taip kasmet. Papasakokite, kaip dabar gyvenate, ko sau linkite ateityje. Bus labai smagu, kai imsite skaityti savo šeimos sau rašytus laiškus – matysite, kaip keičiasi jūsų šeimos gyvenimas, prisiminsite galbūt jau primirštus įvykius.

Taip pat galite keliskart ar kartą per metus visa šeima parašyti laišką kitai šeimai – draugų ar giminių, arba močiutei su seneliu (nesvarbu, kad dažnai kalbatės telefonu). Laiškas – tai savotiška dovana, jį smagu tiek rašyti, tiek gauti. Galbūt savo tradicija užkrėsite ir tuos, kam laišką siunčiate, ir sulauksite atsakymo. Tačiau tai neturėtų būti tikslas – svarbiausia jūsų bendras susėdimas, bendras laiško kūrimas, laikas kartu, bendravimas tarpusavyje ir laišku – su tais, kam jį rašote.

Pasaulio šalių diena

Ši tradicija gali būti įdomi tiek vaikus auginančioms šeimoms, tiek jaunavedžiams ar poroms, net senjorams. Jos esmė – nacionaliniai įvairiausių šalių patiekalai, visos šeimos valgomi tam tikromis dienomis, pavyzdžiui, kiekvieno mėnesio pasirinktą dieną. Vis kitas šeimos narys sugalvoja šalį ir pasirinktą dieną visa šeima skanauja tos šalies nacionalinį patiekalą, pagamintą savo namų virtuvėje. Vakarienės metu galima aptarti tos šalies geografinę padėtį, klimatą, žymius joje gimusius žmones ir panašiai. Kai kuriems patiekalams pagaminti galbūt pritrūks kokių nors ypatingų produktų, tačiau juos galite pakeisti vietiniais – svarbiausia yra domėjimasis, nauji potyriai, smagūs iššūkiai ir šauniai leidžiamas laikas gaminant bei prie vakarienės stalo.

Pagal childrenscolorado.org parengė Diana Gancevskaitė