2017 01 20

Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

7 min.

Sausis vaikų knygų lentynėlėje

Prasidėjo nauji metai, verčiame dar vieną puslapį vaikų literatūroje.

Leidėjai pradeda ruoštis bene didžiausiam knygų metų įvykiui – Knygų mugei.

Skaitytojai – ir toliau ieško gerų knygų, tokių, kurios užkabintų, įtrauktų ir skaitymą paverstų maloniu laisvalaikio praleidimo būdu.

Aš – ir toliau tęsiu savo apžvalgas. Vis besidžiaugdama, kad yra dėl ko nustebti, ką atrasti bei nusišypsoti. Kartais – ir nuliūsti. Bet gerai, kad tik trumpam.

J. ir T. Wieslander. Mamulė Mū ir varna/ vertė R. Jonkutė. – Vilnius:2017, II leidimas. 128 p.

Pasakojimus apie Mamulę Mū švedų vaikai labai mėgsta. Juos visus iliustravo dailininkas Svenas Nordqvistas – jo paties knygeles apie Petsoną ir Findusą taip pat galime paskaityti lietuviškai. Manau, kad Mamulę Mū šiandien jau ne mažiau nei švedai myli ir lietuvių vaikai: turime ne vieną knygą, užduotėlių knygeles, įgarsintas pasakas ir t.t. O ši rinktinė, kurią sudaro 12 istorijų apie kitokią karvę ir jos draugystę su keistuole Varna, sulaukė antrojo leidimo lietuviškai. Ir iš tiesų, tikiu, kad per ketverius metus (nuo pirmojo leidimo lietuviškai) gimė ir atsirado vaikučių, kurie pažindinasi su Mamule Mū iš naujo. Nes ši karvutė – ypatinga: svajinga ir draugiška, atkakli ir užsispyrusi. Ji visada pasiekia tikslą. Net tada, kai jos norai karvei nepritinka. Todėl ji drąsiai mokosi važiuoti dviračiu, eina į biblioteką, mokosi nardyti, kai nežino, kaip pasielgti – tariasi su ūkininko dukra Lina arba keistuole savo drauge Varna. Kuri, beje, dažnai yra nepaprasta niurzglė. Ši jų draugystė ypatinga, gal todėl apie ją taip smagu skaityti. Net ir kai iliustracijų ne tiek daug, kiek norėtųsi…

S. Sanža. Kuo aš dirbsiu, kai užaugsiu?/ vertė O. Venckienė. – Kaunas: Vaiga, 20,16. 72 p.

Šioje šmaikščioje ir didele detalių gausa pasižyminčioje knygelėje šuo, vardu Oldrikas, kviečia vaikus pakeliauti po įvairius darbus ir profesijas. Pats Oldrikas bandė būti astronautu, bet paskui persigalvojęs užsimanė tapti dailininku, paskui detektyvu… Tačiau greit suprato, kad susirasti gerą ir, svarbiausia – tinkamą – darbą nėra taip paprasta. Iš pradžių vertėtų gerai ištyrinėti tam tikras vietas, kurios tau patinka, ir profesijas, kurių tose vietose prireikia. Taigi, ši knyga – tai profesijų gidas smalsiems vaikams.

Profesijos ir įvairūs amatai čia ne šiaip sau išvardyti, o pristatomi išdėliojus juos pagal vietas. Štai tos vietos: ūkis, teatras, kruizinis laivas, oro uostas, viešbutis, ligoninė ir t.t. Išsamiuose paveikslėliuose su daugybe smulkių detalių pasistengta kuo įdomiau pavaizduoti įvairias profesijas, kurių prireikia vienoje ar kitoje srityje. Turinyje paryškintos profesijos pristatomos ir išsamiau.

Knygelė gali tapti puiki pagalbininku kalbantis su vaikais apie tai, ką žmonės užaugę veikia. Taip pat ir paklausti, kuo užaugęs vaikas norėtų tapti. Na, o patiems vaikams, tikiu, bus smagu patyrinėti daug smagių paveikslėlių bei susipažinti su tuo dalyku, kuriuo suaugėliai taip dažnai teisinasi – „darbu“. Beje, vartant-skaitant knygelę, galima susigalvoti ir įvairiausių (pastabumo)žaidimų: tarkim, kiekvienam puslapyje ieškoti šunelio Oldriko arba kitų personažų.

L. Peirce. Didysis Neitas rizikuoja/ vertė T. Einoris. – Vilnius: Nieko rimto, 2017. 224 p.

Tai jau ketvirtoji knyga, pasakojanti apie patrakėlio Neito nuotykius mokykloje. Priminsiu, kad pirmieji komiksai apie Neitą pasirodė dar 1991 metais JAV. Didysis Neitas ilgą laiką gyveno laikraščių puslapiuose, vėliau persikėlė į internetą ir tik 2010 metais buvo išleista pirmoji Neito serijos knyga.

Neitas, švelniai tariant, nėra pavyzdingas vaikas ir mokinys, gal todėl ir įvairių nutikimų bei nesusipratimų jo gyvenime netrūksta. Ypač – mokykloje. Iš kitų klasės draugų Neitas labiausiai galbūt išsiskiria tuo, jog nuolatos pakliūva į keistas situacijas, yra karštakošis, bet sugebantis apginti save. Standartų nesilaikymas – išskirtinis Neito bruožas.

Šįkart visiems Neito mokyklos mokiniams teks laikinai persikelti į kitą mokyklą ir akis į akį susidurti su savo didžiausiais priešininkais – „Džefersono „ vidurinės šeštokais. Kuriems, beje, Neito mokyklos mokiniai pralaimi įvairiose varžybose jau daugiau nei 7 metus. Tačiau Neitas nusprendžia, kad metas nesėkmių ruožą įveikti. Tik kokioje srityje?

Knyga primena komiksą, daug iliustracijų, lengva skaityti. Šiuolaikinius, giliau pasikapstyti nesiekiančius vaikus ji tikrai įtrauks ir pridės dar vieną pliusiuką prie daugiau nei 200 psl. užimančių knygų perskaitymo. Beje, knygos autorius rašo net keletą tinklaraščių, skirtų savo knygos herojui. Jei su Neitu norite susipažinti įdėmiau, pažaisti žaidimų, peržiūrėti piešinių serijas, galite užsukti į www.poptropica.com ar www.bignatebooks.com

Stulbinantys faktai/ vertė D. Masilionis. – Kaunas: Vaiga, 2016. 224 p.

Tai žinių ir įdomių faktų enciklopedija, kviečianti vaikus atrasti nuostabų pasaulį. Jį tyrinėti, sužinoti kažką naujo arba rasti taip seniai ieškotą atsakymą į tokį svarbų „kodėl?“

Knyga sudaryta iš 9 skyrių: „Kosmosas ir už jo ribų“, Žemės planeta“, „Žmonės ir vietovės“, „Gyvūnai ir augalai“, „Kaip mes gyvename“, „Fantastiškas maistas“, „Nuostabūs kūnai“, „Moksliniai sprendimai“ ir „Technikos triumfas“. Iš viso knygoje – per 1000 įdomių ir gal dar negirdėtų faktų, kurie privers į mus supantį pasaulį ir gamtą pažvelgti su dar didesne nuostaba ir susidomėjimu. Knyga išties neapkrauta informacija – tai tiesiog įdomūs faktai, įdomūs pastebėjimai, atradimai, apie kuriuos paskaitę galbūt užsinorėsite sužinoti daugiau.

A. Havukainen ir S. Toivonen. Tatai ir Patai, prie stalo!/ vertė A. Giniotaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2017. 120 p.

Kaip tik prieš kokį mėnesį mano dukros, bevartydamos senas knygutes, pasidalijo, kad norėtų sulaukti naujų istorijų apie Tatą ir Patą – pirmosios dvi knygelės mūsų namuose jau gerokai suskaitytos. Jų prašymas tarsi leidėjams į ausį – turime naują Tato ir Pato nuotykių knygelę. Tiesa, ji kiek skiriasi nuo ankstesniųjų, didžiųjų paveikslėlių knygų, tačiau ne mažiau smagi, trenkta ir netikėta.

Tatas ir Patas nusprendžia mus supažindinti su maistu: knyga skirta visiems, kurie „yra kada nors valgę, šiuo metu kaip tik valgo arba ketina valgyti“. Galite nusiteikti, kad visokių smagumynų ir juokų čia tikrai netrūks: juk Tatas ir Patas nusiteikę labai rimtai. Papasakoti ir parodyti jums, kas yra maistas (o kas – tikrai ne maistas), kas tas valgymas, kas per stebuklinga vieta yra virtuvė arba maisto prekių parduotuvė. Tatas ir Patas turi savo nuomonę visais klausimais, taip pat – net ir savo žodyną (gal ir jums atsibodo bulves vadinti bulvėmis, o pomidorus – pomidorais. Juk visad įdomiau kai jie tampa bambino ar ponu doru). O dar bičiuliai turi atsakymus į visus klausimus, kaip išsisukti, jei nenori eiti valgyti, kaip pasigaminti sumuštinį ar išvengti didžiųjų valgymo klaidų. Ir visa tai lydi šmaikščios iliustracijos. Pažintis su maistu ir valgymu gali būti labai įdomi ir juokinga. Patys pažiūrėkit!

Mano mažutės dienos. Skaitiniai vaikams. – Vilnius: Alma littera, 2016. 96 p.

Knygos sudarytoja Vilma Varkulevičienė kviečia atsiversti šią spalvingą knygą ir skaityti savo mažiesiems lietuviškas pasakas, sakmes, patarles. Knyga sudaryta iš 4 skyrių, kurių kiekvieną iliustravo vis kita lietuvių vaikų knygų iliustratorė. Skyriai – tematiniai: gyvūnai, gamta, vaiko pasaulis, pokštai ir juokai. Netrūksta čia ir mįslių, dainelių, skaičiuočių. Be to, kiekviename skyriuje yra po puslapį, kuris parašytas didžiosiomis raidėmis ir skirtas pradedantiesiems skaitytojams mokytis skaityti. Beje, tie tekstai – ne iš lengvųjų: teks įveikti gana sunkius žodžių išbandymus. Kad būtų linksmiau, skyriuose kviečiama ieškoti „pasiklydusių“ detalių.

Vaikams išties reikia skaityti. O šios trumpos istorijos, pasakaitės ar sakmės – gali būti įveikiamos dėmesiui išlaikyti. Ne mažiau svarbūs ir lietuviški eilėraščiai – poetinę kalbą mažam vaikui girdėti yra gyvybiškai svarbu. Man tik šiek tiek kliūva stilistinis šios knygelės įvairumas – kiekviena iliustratorė labai skirtinga, todėl aš šiek tiek pasiklydau skirtinguose vaizduose ir panorėjau daugiau vienovės.

R. Česūnienė ir L. Česūnas. Mėgintuvėlis burbulų karalystėje. – Vilnius: Alma littera, 2016. 72 p.

Dar viena dalis apie smalsųjį Mėgintuvėlį ir jo nuotykius bei išbandymus. Šįkart pasirinkta vaikams itin įdomi tema – burbulai. Kaip žinoma, knygos autoriai, leidžia visą seriją knygų apie Mėgintuvėlį ir taip siekia netradiciškai, patraukliai, paprastai vaikus supažindinti su chemijos mokslu ir cheminėmis reakcijomis. Tai daroma pasitelkiant pasaką ir įterpiant į ją įvairiausių bandymų, kurių dauguma vaikai gali patys ar kartu su tėvais atlikti namuose.

Šįkart Mėgintuvėlis keliaus ieškoti, kur pradingo Vaivorykštė, nes jau kurį laiką po lietaus jos nesimato. Jam teks aplankyti tris karalystes – Dangaus, Debesų ir Saulės – ir patirti įvairiausių išbandymų. Gerai, kad su savimi Mėgintuvėlis pasiėmė stebuklingąjį perlą, stebuklingąjį šiaudelį bei muilo burbulų tirpalo.

Knygelėje išties sužinosime įdomių dalykų apie muilo burbulus, išmoksim pasigaminti muilo burbulų skysčio, gaminsime forminius burbulus ar jų girliandas, spalvotus burbulus ir burbulų šaudyklę. Be to, iš arčiau susipažinsime su žaibu, griaustiniu, vaivorykšte.

Knyga įdomi, nenuobodi, praktiškai naudinga. Tik jau apie iliustracijas šįkart negaliu pasakyti nieko gero… Guodžia tik tai, kad turinys puikus, tada šiek tiek pro akis gali ir praslysti tokie ne itin piešiniai…

K. Saja. Slėpynės. – Vilnius: Typo art, 2016. 48 p.

Šią knygą pastebėjau knygyne – ji patraukė savo iliustracijomis. Be to, Kazys Saja yra žinomas rašytojas, tad su smalsumu, bet ir savotiška ramybe paėmiau knygą į rankas. Ir… nusivyliau. Mane ši knyga suglumino. Nuliūdino. Bei privertė darkart savęs paklausti: ar yra netinkamų temų vaikų literatūroje? O gal būdai apie tai kalbėti netinkami? Ar vieta, ar laikas, žodžiai? O gal reikia kalbėti apie viską. Gal vaikams įdomu skaityti apie naminukę varantį kaimyną, iš kalėjimo išėjusią knygos herojaus berniuko Vaidoto bedantę tetą (nuolat rūkančią ir geriančią), kontrabandininkus, tėčio Norvegijon išvažiavusią ieškoti mamą… Kažkokia visiška neviltis… Šioje knygoje kaip veikėjas man patiko tik šuo senbernaras, kuris vienintelis gal dar kiek sąmoningas ir jautrus, girdintis vienišą vaiką bei jį gelbėjantis…